Życie z lotu ptaka – część 2

W poprzednim tekście proponowałem ci, aby spojrzeć na własne życie zupełnie z innej perspektywy niż codzienna. Jeśli masz przed sobą wyniki tego eksperymentu, obserwacje i wnioski, to nadszedł czas na kolejną część podróży. Ale jeśli nie znasz treści poprzedniego artykułu, serdecznie zachęcam do jego przeczytania, będzie to konieczne do zrobienia kolejnego kroku.
Kolejny etap podróży zaczyna się podobnie jak pierwszy… Wyobraź sobie, że masz nadprzyrodzone moce i możesz unieść się do góry i spojrzeć na okolicę w której mieszkasz, miasto, miasteczko, wieś z wysokości kilkuset metrów. Co zobaczysz? Daj sobie chwilę, żeby nacieszyć się widokiem… A teraz korzystając ze swoich nadprzyrodzonych mocy wyobraź sobie, że cofasz się w czasie. Do dnia wczorajszego… O tydzień, miesiąc, w końcu o rok. Zegar ostatecznie cofa się o pięć lat.
Mamy rok 2009.
Na świecie szaleje kryzys finansowy, umiera Michel Jackson, a Jerzy Buzek zostaje przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Swoją premierę ma film „Avatar”. W Polsce natomiast rozpoczęto budowę drugiej linii warszawskiego metra oraz wmurowano kamień węgielny pod budowę Stadionu Narodowego (do Euro pozostało jeszcze kilka lat), zniesiono obowiązkową służbę wojskową, a pod koniec roku nagłośniona została tzw. afera hazardowa.
A ty, w którym momencie swojego życia jesteś w 2009 roku? Jak wygląda twoja aktualna sytuacja? Zastanów się chwilę kim teraz, w tym właśnie czasie jesteś? Gdzie mieszkasz, pracujesz, uczysz się? W jakim miejscu przebywasz i z kim?
A teraz ponownie sięgnij po koło życia (czysty arkusz) i oszacuj procentowo, podobnie jak poprzednim razem, każdy z obszarów w skali od 0 do 100% uwzględniając głównie swój poziom satysfakcji z każdego z nich w 2009 roku. Daj sobie na to tyle czasu, ile będzie ci potrzebne. Skorzystaj z koła, które znajduje się na końcu artykułu.
Wróć teraz do chwili obecnej i połóż przed sobą swoje dwa koła, jedno opisujące twoje życie dziś, a drugie jako obraz tego, jak wyglądało twoje życie pięć lat temu. Spójrz na oba i porównaj je. Jakie wnioski ci się nasuwają? Co widzisz na pierwszy rzut oka? Czy w tym miejscu chciałaś/eś być myśląc o przyszłości pięć lat temu? Co poszło dobrze, a co niezgodnie z oczekiwaniami?
Porównaj każdy z obszarów, chwilę się nad nim pochylając. W kolejnym kroku oblicz różnice w procentowym opisie poziomu satysfakcji tego co było kiedyś z tym, co jest teraz w każdej części koła (praca kiedyś do pracy dziś, miłość kiedyś do miłości dziś itd.). Mając już obliczone wyniki z wszystkich obszarów koła zastanów się chwilę, odpowiadając na kilka pytań:
– W których z obszarów obserwujesz spadek i jakiej wielkości?
– Jak myślisz, z czego on wynika?
– Jak to się stało, że dziś masz mniejszą satysfakcję?
– Jak możesz doprowadzić do wzrostu?
– W których z obszarów nie zanotowałaś/eś zmiany?
– Co to dla ciebie oznacza?
– Na ile jest to zgodne z twoim planem/celami?

+ W których obszarach widzisz wzrost?
+ Jak to się stało?
+ Jaki był twój wpływ na taki wynik?
+ Z jakich swoich umiejętności, wiedzy, możliwości skorzystałaś/eś, żeby znaleźć się w tym miejscu?
W tej chwili zostawiam cię ze swoimi przemyśleniami i wnioskami.
Wkrótce trzecia część eksperymentu.
ROZWÓJ OSOBISTY
ZABAWA I REKREACJA
RODZINA
PRZYJACIELE
ZDROWIE
PIENIĄDZE
PRACA
STANDARD ŻYCIA

Avatar
Rafał Nykiel, Coach ICC

Kim jestem i co robię: Jestem coachem i trenerem (International Coaching Community) w obszarze własnego życia, twórcą. Jeszcze nie w pełni świadomym, ale ciągle nad tym pracującym. Jako coach i trener, tworzę możliwie przyjazne warunki do wprowadzania zmian dla moich klientów i uczestników szkoleń. Na co dzień spełniam się jako mąż i ojciec. Dlaczego tu jestem?  Mam ambiwalentny stosunek do zmian, jednocześnie ich pragnąc i w jakimś stopniu unikając. To fascynujący proces, w którym każdy z nas jest permanentnie zanurzony. Dlatego jestem w tym miejscu. To jeszcze jeden sposób na oswajanie tego co nieuniknione, czyli zmiany. Ponieważ na co dzień, zawodowo stykam się z różnego rodzaju transformacjami, to miejsce jest doskonałe do podzielenia się własnymi obserwacjami. Z czego jestem dumny w moim życiu: Dumny jestem z tego, ile zmian wprowadziłem w swoim życiu, mimo początkowych obaw, ale też, z ilu z nich zrezygnowałem, mimo ich pierwotnej atrakcyjności. Moje słabości: Największą słabością jest chyba czasowa skłonność do dryfowania przez życie, ale z drugiej strony jakże przyjemną. Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: Koncentracja na tu i teraz. Nie odkryłem jak na razie nic skuteczniejszego. Największa zmiana w moim życiu: Są dwie największe zmiany w moim życiu, które nastąpiły w 2006 i 2008 roku, jedna ma na imię Maria, a druga Rozalia. Uczą mnie na co dzień bardzo wielu pożytecznych rzeczy.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.