Czy w życiu chodzi o to, żeby mieć rację? Czy konflikt może okazać się prezentem? Sprawdź!
czy-w-zyciu-chodzi-o-to-zeby-miec-racje-czy-konflikt-moze-okazac-sie-prezentem-sprawdz

 

Czy w życiu chodzi o to, żeby mieć racje? Czy w ogóle jesteś w stanie dopuścić sytuację, że druga strona też może mieć racje? Czy potrafisz zauważyć swój błąd i przyznać, że się myliłeś? Czy potrafisz powiedzieć przepraszam?

Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie sytuację, gdy mówisz przepraszam i nie czujesz się przez to gorszy? Czy jesteś w stanie przyjąć takie założenie, że przy sytuacji spornej przedstawiasz swój punkt widzenia i czekasz na odpowiedź, która będzie dla Ciebie PREZENTEM, tak właśnie prezentem!

Każda informacja zwrotna jest prezentem. To Ty decydujesz co robisz z tym prezentem, czy go przyjmujesz i w jakiej formie. Czy przyjmujesz go w formie złych emocji, które następnie zamykasz w sobie, strzelasz focha, odwracasz się na pięcie bez zamiaru udzielenia odpowiedzi, bo to przecież poniżej twojej godności? Czy może jednak przyjmujesz odpowiedź jako prezent wart przemyślenia, jako inny, nowy punkt widzenia, jako coś co warto rozważyć, jako punkt zwrotny do zmiany. 

Co może dać Ci sytuacja konfliktowa? W maksymalnym uproszczeniu: albo się czegoś nauczysz, albo szczególnie, jeżeli drugiej stronie brak argumentów, dowiesz się, że masz rację… Ale, ale, znowu zapytam: „Czy w życiu chodzi o to żeby mieć zawsze rację?”Czy raczej o to, żeby się czegoś nowego nauczyć? 

Różne punkty widzenia, różne perspektywy, bycie w kontakcie ze sobą i bycie w pełnym kontakcie z drugą stroną bez ocen, bez etykietek, bez szukania winnych i ofiar – to naprawdę jest możliwe!

Najważniejszą rzeczą jaką potrzebujesz zrozumieć, to fakt, że sam jesteś odpowiedzialny za swoje emocje i za reakcje na sytuacje, które się pojawiają w Twoim życiu. Im więcej masz przestrzeni, im mniej oceniasz, w zamian obserwując co się dzieje z tobą, co druga strona chce ci przekazać, tym więcej pojawia się empatii i prawdziwej chęci komunikacji. 

Nie jestem zła, bo ktoś mi coś zrobił, czuję się zła bo ja tak zadecydowałam! Ta konkretna sytuacja wywołała we mnie złość, to nie oznacza, że ja jestem zła, ani że druga strona jest zła. 

Praktycznie wszystko, co w życiu robimy, jest odpowiedzią na nasze potrzeby. Gdy jakieś potrzeby są niespełnione pojawia się złość i frustracja. Warto uświadamiać sobie, z jakimi potrzebami się zmagam, czego tak naprawdę teraz potrzebuję, co w tej chwili najbardziej woła o moją uwagę?

Często to nie jest takie proste, szczególnie dla osób, które nigdy tego nie robiły  i mają głęboko zakopane trudne emocje z dzieciństwa. Życie to niekończąca się szkoła, a nasze emocje są bardzo ważnymi drogowskazami. 

Warto się zatrzymać i pozwolić sobie czuć i poobserwować co czuję, gdzie „to” pojawia się w ciele… Gdy koncentruję uwagę na „tym uczuciu” czy ono się zmniejsza, zwiększa, a może pozostaje niezmienione? Czy często tak się czuję? Co to może oznaczać? W jakich sytuacjach tak się czuję? Co mogę z tym zrobić? Co chcę z tym zrobić? 

Analiza własnych emocji to bardzo cenne narzędzie do codziennej praktyki. Dzięki takiemu podejściu możemy wiele dowiedzieć się o sobie oraz o swoim otoczeniu. Możemy zmierzyć się z przeszłością, zweryfikować teraźniejszość i na nowo zaplanować przyszłość wdrażając stopniowo zmiany, weryfikując po drodze nasze nawyki, przekonania, doświadczając tego, co nam służy i żegnać się z tym co nam szkodzi. 

Takie skomplikowane, a takie proste zarazem. Jedno jest pewne: „W życiu wszystko jest możliwe!” i mogę to potwierdzić z całą stanowczością własnego doświadczenia. 

Tak więc zamiast mieć rację, raczej weź odpowiedzialność za swoje działania i przyjrzyj się doświadczeniom w nowym świetle, jako prezentu, który może pomóc Ci rozwinąć skrzydła. Wspaniała perspektywa, czyż nie? Pamiętaj, to Ty decydujesz jaką perspektywę wybierasz!

Tagi

dobra komunikacja jak rozwiązać konflikt dobre relacje z ludźmi autentyczność asertywność jak rozmawiać

Opublikowano: 2018-04-06

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

pochwala-chwalenia-krok-trzeci-chwal-innych

Pochwała chwalenia. Krok trzeci: Chwal innych!

Nie bez przyczyny chwalenie innych to dopiero trzeci krok (po chwaleniu się i chwaleniu siebie). W moim przekonaniu budowanie dobrych relacji z innymi wymaga wcześniejszego zbudowania dobrych relacji z samym sobą. Docenianie innych nastręcza podobnych trudności jak chwalenie siebie i jest warunkowane nie tylko doświadczeniem, ale także systemem przekonań dotyczących pochwały i chwalenia.

czytaj dalej »

dobrze-nie-tylko-na-zdjeciu

Dobrze nie tylko na zdjęciu

Niejednokrotnie słyszę, że z rodziną dobrze wychodzi się na zdjęciu, zwłaszcza kiedy zbliżają się święta lub wakacyjny okres ślubów. Jeśli wychodzisz z takiego założenia to rzeczywiście wydarzenia rodzinne i okazje do spotkań z krewnymi będą dla ciebie męczarnią. Nie musi tak jednak być.

czytaj dalej »

trzy-klucze-do-serca-buntujacego-sie-dziecka-czesc-3-partnerstwo

Trzy klucze do serca buntującego się dziecka. Część 3: Partnerstwo

Dziś kontynuacja tematu partnerstwa. Tydzień temu pisałam o budowaniu relacji na bazie szacunku i braku skuteczności straszenia. Dziś będzie o odwoływaniu się do autorytetów, pokazywaniu granic z miłością i stosowaniu naturalnych konsekwencji zamiast kary. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.