Kiedy dziecko idzie do szkoły
kiedy-dziecko-idzie-do-szkoly

 

Początek września to gorący czas dla tych z nas, którzy posyłają swoje pociechy do szkoły.  Od tygodni już szykujemy podręczniki, plecaki, piórniki, odkurzamy biurka, wybieramy białe koszule. Tak organizujemy pracę, żeby pierwszego września zaprowadzić dziecko do szkoły. Potem może pójść na wspólne lody. Dodać otuchy sobie i dziecku, przekazać że ten rok minie nam dobrze, że stawimy czoła wszystkim wyzwaniom.

Warto ten rozpoczynający się czas zaplanować nie tylko od tej praktycznej strony – pełnego wyposażenia, punktualności i pomocy w nauce – choć i ona jest bardzo ważna. Wiele dziś zależy od naszego zorganizowania i pełnego przygotowania dziecka do kolejnych zajęć czy zadań. Ale równie ważne jest przygotowanie się do tego roku od strony emocjonalnej.

Szkoła to miejsce, w którym wiele się dzieje. Nasze dzieciaki spotykają się z całą gamą ludzkich zachowań i sytuacji, w których muszą się odnaleźć. Warto, aby wiedziały i czuły, że w każdej chwili mają w nas wsparcie, że z każdą sprawą mogą do nas – rodziców – przyjść.

Pomyślmy, co w związku z tym chcemy w tym roku naszym dzieciom przekazać, czym się z nimi podzielić.

Jedną z odpowiedzi jest pokazywanie dziecku dobrych przykładów i postaw, w życiu i w rzeczywistości szkolnej. Można zaangażować się w działania trójki klasowej, przygotowanie balu czy zbiórkę charytatywną. Można z innymi rodzicami przyjść malować salę czy wystąpić w Jasełkach. Chodzi o to, aby lepiej poznać środowisko, które jest tak bliskie naszym dzieciom i pokazać, że i dla nas to ważne miejsce. Jeśli chcemy, aby nasze dzieci były otwarte i towarzyskie, i my otwórzmy się na kontakty, które możemy nawiązać w szkole. Pomyślmy o wspólnych spotkaniach albo zorganizujmy coś dla rodziców czy rodzin.

Druga ważna odpowiedź brzmi: spędzajmy wspólnie czas. Usłyszałam kiedyś takie mądre zdanie – kiedy idziesz z dzieckiem w góry, to przez trzy dni możecie rozmawiać o rzeczach zwykłych i w sumie mało ważnych. Ale może się zdarzyć, że czwartego dnia dziecko powie Ci coś bardzo ważnego. Dajmy sobie taki czas w ciągu każdego tygodnia – kiedy idziemy obok siebie i możemy podzielić się swoimi myślami, doświadczeniami. Dajmy sobie czas na wspólny sport, spotkania ze znajomymi. Uczyńmy regularnymi wspólne czytanie, gotowanie, malowanie. Wszędzie tam, gdzie jest szansa na rozmowę, wspólny śmiech – budujemy więź. Więź i zaufanie, które bardzo się przydadzą, gdy przyjdą trudniejsze chwile. Gdy dziecko będzie coś przeżywało. Dając mu siłę ze wspólnych spotkań i przestrzeń do wypowiedzi, dajemy sobie szansę na zajrzenie do jego świata.

Daj sobie czas na początku września i pomyśl: co chcę dać sobie i dziecku w tym nadchodzącym roku szkolnym? Kiedy się skończy w czerwcu, to gdzie chcę być - w naszej relacji, we wspólnym rozwoju, spędzonym czasie? Pomyśl przez chwilę o sytuacjach, w których chcesz towarzyszyć dziecku i w których ono może towarzyszyć Tobie. Już dziś o nich pomyśl, zaplanuj je i każdego dnia ciesz się tym, że szkoła to cenne doświadczenie dla relacji dziecko – rodzic. 

Tagi

wspólny czas z dzieckiem relacje z dzieckiem jak wspierać dziecko w szkole jak przygotować dziecko do pierwszej klasy jak przygotować dziecko do szkoły

Opublikowano: 2014-09-09

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

wspomnienia-z-wakacji

Wspomnienia z wakacji

Coraz częściej w pracy spotykam się z pytaniem o atrakcje dla dzieci na terenie hotelu, w którym klienci mieliby spędzić urlop. Im więcej, tym lepiej.

czytaj dalej »

potrzeby-dziecka-w-wieku-wczesnoszkolnym-sprawdz-co-jest-naprawde-wazne-dla-twojej-pociechy

Potrzeby dziecka w wieku wczesnoszkolnym - sprawdź, co jest naprawdę ważne dla Twojej pociechy!

Dziecko ma wielką potrzebę czucia się bezpiecznym – bez tego nie jest w stanie funkcjonować ani w szkole, ani w domu. Do tego poziomu zaliczamy również stabilizację, opiekę i oparcie, zależność, protekcję, wygodę, spokój, wolność od strachu. Każdą z tych potrzeb muszą zapewnić dziecku...

czytaj dalej »

trzy-klucze-do-serca-buntujacego-sie-dziecka-czesc-1-milosc

Trzy klucze do serca buntującego się dziecka. Część 1: Miłość

Nawet najbardziej spokojnej, poukładanej i wesołej rodzinie może przytrafić się coś, co spędzi sen z powiek rodziców, a dzieci skłoni do pokazania rogów. Pojawiający się bunt dziecka, złość, niezadowolenie ze wszystkiego i wszystkich, czasem jakby bez przyczyny i możliwości nawiązania kontaktu to trudny okres dla całej rodziny. 

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.