Nazywam się nawyk
nazywam-sie-nawyk

 

„Mówię ci, jeśli taki wieśniak jak ja jest w stanie się tego nauczyć, to znaczy, że może to zrobić każdy. Cały czas powtarzam moim żołnierzom, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli tylko wykształcisz właściwe nawyki” – cytat zaczerpnięty z „Siły nawyku” Charlesa Duhigga wypowiedziany przez amerykańskiego majora z Georgii, stacjonującego w Iraku.

Nawyki rządzą nami, czy tego chcemy, czy nie. Gdy są dobre stają się cnotami, gdy niewłaściwe są przekleństwem. Nawyki stają się codziennością, powtórką wczorajszych zachowań. I dobrze, gdy chodzi o rzeczy błahe i automatyczne. Źle, gdy mowa o niekorzystnych stylach myślenia i działania, które działają przeciwko nam.

Z badań z 2006 roku wynika, że ponad 40 procent codziennych działań nie jest związanych z naszymi świadomymi decyzjami, lecz z działaniem nawyku!

Rozprawa z nawykiem na pewno łatwa nie jest. Praca zaczyna się w momencie uświadomienia sobie, że steruje nami nawyk, a potem następuje już tylko proces zmiany. Świadomość, że nawyk nie jest przeznaczeniem, a pewnym wyborem, starą decyzją, która działała na niekorzyść, pomaga w drodze do zmian w życiu. Samo uzmysłowienie sobie, że zadziałał nawyk, czyli pewnego rodzaju automatyzm, jest jednak tylko połową sukcesu. Druga połowa to mądrość zamiany starego niedobrego nawyku na nowy, lepszy.

Automotywacja, samodyscyplina, chęć zmiany, siła walki czy silna wola w połączeniu z wiarą i nadzieją na nowe są motorem i ogniwem zapalnym w pojedynku starego nawyku z nowym. Jak w każdej pracy nad sobą także i tu nie jest lekko. Postać wszechogarniającego lęku, zwykłego kanapowego lenistwa, oporu pacjenta czy dziwnego niepokoju nie pomogą w zmianie nawyku, a jedynie utrwalą, że „lepsze gorsze i znane, niż nowe, ale nieznane”.

Nawyk jest korzystny, gdy na przykład codziennie po obudzeniu i porannej toalecie zjem owsiankę i pójdę pobiegać, ale nie do końca dobry, gdy po przebudzeniu myślę jedynie o zapaleniu papierosa i najbliższym barze z niekoniecznie najzdrowszą kuchnią. Ten przejaskrawiony przykład to mała dawka świadomości, jak wiele w naszej codzienności to działanie utartych schematów.

William James uważał, że „całe nasze życie nie jest niczym więcej niż zbiorem nawyków”. Dbajmy zatem, parafrazując cytat, aby te nawyki były dobrymi przewodnikami naszej codzienności.

Tagi

rozwój osobisty samokontrola jak pokonać złe nawyki nawyki

Opublikowano: 2014-08-13

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

kiedy-ryba-wspina-sie-na-drzewa-jak-uwolnic-sie-od-prob-stawania-sie-kims-innym-i-byc-soba

Kiedy ryba wspina się na drzewa. Jak uwolnić się od prób stawania się kimś innym i być sobą

Często mamy problem z określeniem siebie, nazwaniem rzeczy po imieniu. Oceniamy nasze mocne strony jako wady, bo z reguły wszystko, co jest w nas silne, powoduje braki w przeciwstawnym obszarze. 

czytaj dalej »

odmien-swoje-zycie-pytania-ktore-warto-sobie-zadac

Odmień swoje życie. Pytania, które warto sobie zadać

Umysł człowieka nigdy nie próżnuje, zawsze ma coś do przemyślenia, zastanowienia, wymyślenia, ocenienia, porównania, wyobrażenia itd. Nie zasypia także w nocy – taki jest pracowity! Nie byłoby w tym niczego, na co warto zwracać uwagę, gdyby nie fakt, że nie zawsze jesteśmy zadowoleni z efektów pracy naszego umysłu...

czytaj dalej »

co-cie-czeka-wyzwania-czy-problemy-to-zalezy-od-ciebie

Co Cię czeka - wyzwania czy problemy? To zależy od Ciebie!

Jak to możliwe, że tę samą rzeczywistość możemy różnie interpretować? Dzieje się tak, ponieważ interpretacja rzeczywistości jest naszym autorskim produktem wyobraźni. Możesz mieć zatem swoje filtry uwagi ustawione na wyszukiwanie sukcesów i szans lub porażek i niepowodzeń.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.