Podróż w głąb siebie - kobieca siła na drugim końcu świata. Wywiad z Karoliną Vicart
podroz-w-glab-siebie-kobieca-sila-na-drugim-koncu-swiata-wywiad-z-karolina-vicart

 

Zmiany towrzarzyszą nam każdego dnia, jednak kiedy cztery lata temu robiłam analize rynku, przed założeniem magazynu Zmiany w Życiu, wtedy nie mówiło się o zmianach tak wprost. Lęk przed zmianą był znaczne większy niż dzisiaj.  Teraz portal odwiedza blisko 200 000 czytelników miesięcznie, a odwagi do zmian nabiera coraz więcej osób. Promujemy świadomy styl życia i dbanie o siebie, uczymy zmiany nawyków, pokazujemy jak zwiększyć poczucie własnej wartości. Dla mnie ważne są te zmiany, które wypływają głęboko z naszego wnętrza, z naszych potrzeb i ze zrozumienia życia i sytuacji, nie te chwilowe, pod wpływem emocji.

Dlatego z przyjemnością prezentuję dzisiejszego gościa Zmian w Życiu. Karolina Vicart to żywa inspiracja i dowód na to, że wszystkie ograniczenia są w naszej głowie. Nie chodzi o brak pieniędzy, zdrowie, bogatych rodziców, wsparcie innych i sprzyjające okoliczności, lecz o naszą wewnętrzną determinację, zaufanie do siebie i ogromną chęć. 

Przeczytajcie niezwykłą historię dziewczyny, która po trzech latach walki z chorobą wzięła rower, nie mając pieniędzy, postanowiła ruszyć przed siebie z San Francisco.

Zapraszam!
Anna Węgrzyn

Jaka jest intencja Pani podróży?

W skrócie: chcę zachęcić więcej kobiet i dziewczyn do SPEŁNIANIA MARZEŃ i ODWAŻANIA SIĘ.

Wersja dłuższa: chcę pokazać i udowodnić, że: 

1. Każda kobieta może być solo, kimkolwiek-chce-być. 

Większość świata nie skrzywdzi ani nie zabije. Nawet jeśli znajdujemy się w delikatnej sytuacji (na przykład jesteśmy bez kasy), większość ludzi nie pozostawi nas umierających na poboczu drogi, tylko pomoże i wesprze. Nie bójmy się więc wyjść z chaty i porozmawiać z obcym!

2. Każdy może robić, co-mu-się-tam-zamarzy, niezależnie od kondycji czy innych przeszkód. 

Zdecydowałam się na tę wyprawę po trzech latach walki z chorobą, która zrujnowała mi zdrowie, życie prywatne i zawodowe oraz spowodowała czterdziestokilogramową nadwagę. Oprócz tego targam ze sobą maszynę do oddychania (CPAP), aby nie zadusić się na śmierć we śnie. I idę naprzód. Jeśli nie daję rady wjechać na górki i pagórki, po prostu wchodzę na nie. Skoro ja mogę, KAŻDY MOŻE!

3. Nie trzeba być bogaczem, aby spełniać swoje marzenia. 

Wyjechałam z zerową ilością pieniędzy i jak dotąd wydałam… zero. Zero dolarów, zero euro. Jak to możliwe? Żyję zarówno z ludzkiego marnotrawstwa (ilością dobrego jedzenia wyrzucanego na śmieci można byłoby wykarmić naród), jak i ludzkiej szczodrości. Rower kupiłam za sto dolarów w kolektywie w San Francisco; jest na mnie trochę za mały i nie ma wystarczającej liczby przerzutek, ale kto powiedział, że pod górkę nie mogę po prostu wchodzić pieszo, prawda? Można? MOŻNA!

Przez lata odkładałam rzeczy „na później”: aż będę piękniejsza, chudsza, bogatsza i z lepszym sprzętem. Gdy nagle zachorowałam, moje życie brutalnie się zatrzymało, a ja byłam niedaleka od tego, aby definitywnie je zakończyć. Moje główne przesłanie brzmi: KONIEC Z ODKŁADANIEM ŻYCIA NA PÓŹNIEJ! SPEŁNIAJMY MARZENIA! NA PRZEKÓR ŻYCIU, jeśli trzeba!

Skąd w Pani takie pokłady siły i odwagi?

Dobre pytanie…

Od zawsze lubiłam przygody, podróżowanie, rower. Od zawsze, odkąd pamiętam, marzyłam o wyjeździe do Stanów. Jednym z powodów mojego ubiegania się o narodowość francuską była nawet wizja łatwiejszego otrzymania wizy (Francuzi mogą przebywać w USA bez wizy nawet do dziewięćdziesięciu dni!).

Kiedy po zdiagnozowaniu u mnie bezdechu sennego pod koniec listopada 2016 w końcu zaczęłam czuć się lepiej, chciałam zrobić coś, co pozwoliłoby mi wrócić do formy i odzyskać zdrowie i radość życia zabrane przez chorobę. Podróż przez Stany była jedną z ostatnich rzeczy, która – mimo permanentnego zmęczenia spowodowanego chorobą – wywoływała we mnie iskierkę entuzjazmu.

Siłę czerpię więc ze spełnienia odwiecznego marzenia. 

Odwaga… Nie trzeba być odważnym, jeśli wiesz, że świat jest pełen dobrych ludzi (mam na to fotograficzne dowody na mojej „Hall of Fame of people helping people” – Panteonie Sławy Ludzi Pomagających Ludziom). Wbrew temu, co nieustannie słyszymy w TV, radiu i gazetach, napady, morderstwa, gwałty są aktami popełnianymi przez niewielki odsetek ludzi. Większość ludzi jest dobra – nie zabije, nie skrzywdzi, lecz pomoże i nie zostawi nas konających na poboczu drogi. Zatem żadna odwaga, tylko determinacja: skoro tak sobie zamierzyłam, to tak właśnie zrobię.

Jakie uczucie towarzyszy Pani najczęściej?

Frustracja, że nie mam kiedy opisywać wszystkiego, co mi się przytrafia. Zwykle przez cały dzień jadę na rowerze, a wieczorem i rano spędzam czas na rozmowach z interesującymi ludźmi. Najczęściej piszę po nocach, między 23.00 a 3.00 na ranem, a potem jadę po pięciu godzinach snu. Zmęczenie i głód to kolejne uczucia, które najczęściej mi towarzyszą.

Jak do tej pory zmieniła Panią ta podróż?

Stałam się – i wciąż się staję – silniejsza. Zaczęłam od pokonywania trzydziestu kilometrów dziennie i wchodzenia pieszo na wszystkie górki i pagórki. Obecnie pokonuję średnio sto dziesięć kilometrów i jestem w stanie wjechać na każdą górę (z długimi przerwami co trzy minuty, ale przecież z nikim się nie ścigam).

Czego nauczyła się Pani o sobie?

Że nie wszystko muszę mieć teraz, natychmiast. Że jestem w stanie poczekać lub obejść się bez. Że nie potrzebuję tak wiele, żeby przeżyć i odczuwać zadowolenie. Że lepiej jest mi ze sobą, kiedy mam cel i ruszam się, zamiast konsumować współczesną kulturę. Że mogę wiele, jeśli jestem zdeterminowana (i w pełni zdrowia). Że mogę prosić i nie muszę być samowystarczalna.

Ostatnio wpadłam na fajny pomysł: chcę zebrać taką samą liczbę lajków mojej strony na FB, ile kilometrów przejechałam. Marzy mi się dziesięć tysięcy, więc możliwe, że będę musiała dodać trochę kilometrów do przewidzianej przeze mnie trasy (San Franisco => Trans Am Bike Trail => New York City). Jeśli będzie trzeba, dokręcę brakujący tysiąc, jeżdżąc w kółko po Central Parku.

Strona Karoliny: www.thatcyclingchick.com 

Facebook: www.facebook.com/thatcyclingchick

Instagram: www.instagram.com/that_cycling_chick

Rozmawiała Wiktoria Mastyna-Szcześniak, redaktor prowadząca 

Tagi

podróże jak pokonać nieśmiałość jak pokonać własne ograniczenia jak podróżować samemu jak żyć w zgodzie ze sobą podróże młodych jak spełniać swoje marzenia aktywność jak pokonać lęk przed zmianami jak pokonać wyuczoną bezradność jak pokonać stres podróże w głąb siebie inspiracja jak pokonać lenia

Opublikowano: 2017-08-28

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

poranna-kawa-i-wygodne-buty-szczescie-to-chwile-ktore-zauwazasz

Poranna kawa i wygodne buty. Szczęście to chwile, które zauważasz...

Dla każdego z nas szczęście może mieć zupełnie inną definicję. Każdemu kojarzy się z czymś pożądanym, spełnieniem pewnych marzeń czy osiągnięciu zadowolenia  Jednak gdy zaczynamy myśleć o konkretnych rzeczach świadczących o byciu szczęśliwym, każdy z nas może przywoływać zupełnie inne przykłady. Jedno jest pewne...

czytaj dalej »

pamietnik-z-podrozy-czyli-jak-to-sie-stalo-ze-zaczelam-cwiczyc-kickboxing-w-tajlandii

Pamiętnik z podróży, czyli jak to się stało, że zaczęłam ćwiczyć kickboxing w Tajlandii

Po roku prowadzenia skutera w Sajgonie moje mięśnie nóg nie prężyły się już tak dumnie, bo chodzić ani nie było jak, ani kiedy. Moje ciało dosłownie domagało się uwagi, którą chciało na siebie skupić poprzez uprawianie sportu, a najlepiej – nauczenie się nowej aktywności fizycznej. Dlatego wymyśliłam wyjazd do Indii na miesięczny kurs jogi, podczas którego nie tylko wróciłabym do formy, lecz także zdobyłabym certyfikat trenera...

czytaj dalej »

motywacja-jesienia-jak-utrzymac-entuzjazm-kiedy-na-zewnatrz-szaro

Motywacja jesienią. Jak utrzymać entuzjazm, kiedy na zewnątrz szaro?

Wstając rano - zamiast słonecznego dnia - za oknem widzisz tylko szaro-bure barwy? Wychodząc na zewnątrz odczuwasz nieprzyjemny, zimny i przeszywający wiatr? Jedyne o czym myślisz to ciepły koc i gorąca herbata w domowym zaciszu? To może być znak, że nadeszła jesień. Czy jednak naprawdę chcesz ją spędzić w większości czasu w domu, czekając aż w końcu przyjdzie wiosna?

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.