Coaching kariery to proces, który pomaga klientowi znaleźć i osiągnąć satysfakcję z wykonywanej pracy.
Korzystając z coachingu kariery, klient może uświadomić sobie, że kariera marzeń tak naprawdę nie istnieje oraz że jest wiele dróg do osiągnięcia tego samego celu. Praca przynosząca satysfakcję i spełnienie jest jednak możliwa. Dzięki coachingowi kariery klient może przekształcić swoje marzenia w konkretny plan i podjąć wysiłek jego realizacji. Opracowanie modelu idealnej pracy, która jednocześnie odnosi się do realiów rynkowych, dodatkowo wspiera klienta w osiągnięciu tego celu.
Dla klientów ważne jest także uświadomienie sobie tego, co wydawać by się mogło oczywiste, a jednak wywiera, bardzo silny wpływ na postrzeganie samego siebie i swojej kariery – otóż nie jest tak, że wszyscy poza samym klientem już dawno odkryli to, co powinni robić w życiu. Poszukiwanie swojego miejsca w życiu zawodowym jest procesem, który trwa niejednokrotnie latami. Kluczowy wpływ mają na niego najważniejsze momenty naszego życia, jak na przykład wybór kierunku i ukończenie studiów, podjęcie pierwszej pracy, założenie rodziny, osiągnięcie wieku średniego czy też przejście na emeryturę.
Komu jest potrzebny coaching kariery?
Coaching kariery jest narzędziem wspierającym świadome budowanie ścieżki kariery. Według specjalistów rynku pracy, przeciętny człowiek rozpoczynający dzisiaj karierę zawodową kilkunastokrotnie zmieni firmę, a kilkakrotnie rodzaj wykonywanego zajęcia. Ważne jest, aby dokonywane wybory nie były przypadkowe, lecz zostały oparte na rzetelnej analizie własnych predyspozycji i zgromadzonych doświadczeń (por. Smółka, red., 2012).
Kiedy coaching kariery znajduje zastosowanie?
Coaching kariery znajduje zastosowanie:
- u młodych ludzi, którzy stoją przed wyborem ścieżki zawodowej lub też mają niewielkie doświadczenie zawodowe. Coaching pomaga odpowiedzieć pytanie: co chcę robić w życiu?
- U osób, których kariera zawodowa została przerwana nagle, ze względu na decyzję własną lub pracodawcy. W pierwszym przypadku przyczynami mogą być niezadowolenie z warunków pracy albo też czynniki obiektywne, takie jak przeprowadzka czy urodzenie dziecka. W drugiej sytuacji są to działania outplacementowe, gdzie odpowiedzialny pracodawca, dbający o własny wizerunek, oferuje wsparcie zwalnianym pracownikom. Coaching kariery pomaga znaleźć impuls do dalszego rozwoju zawodowego.
- W sytuacji, kiedy następuje wydłużenie okresu aktywności zawodowej z powodu późniejszego odejścia na emeryturę (przyczyną jest osobista decyzja klienta lub sytuacja wymuszona przez przepisy dotyczące wydłużenia wieku emerytalnego). Coaching kariery pomaga dostosować się do istniejącej sytuacji i na nowo zdefiniować cele zawodowe.
- U osób, które dość długo i z sukcesami pracują w korporacjach lub prowadzą własną działalność, ale w pewnym momencie poczuły, że przyszedł czas na zmianę. Sukcesy powodują, że nie mogą one liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół, a ich dylematy czy rozterki są bagatelizowane. Coach kariery nie ocenia, lecz pomaga klientowi znaleźć odpowiedź na pytanie, czy chęć zmiany jest spowodowana przejściowym zniechęceniem, czy też głęboką wewnętrzną potrzebą zmiany. W drugim przypadku coach wspiera klienta w budowaniu nowej ścieżki kariery zawodowej.
Korzyści z coachingu kariery
Jakie korzyści daje coaching kariery? Gniazdowski i Pieciul (2009, s.180) przedstawiają listę korzyści zadowolonych klientów:
- doświadczenie osobistego, a zarazem fachowego wsparcia w trudnym momencie życiowym;
- możliwość podjęcia właściwych decyzji zawodowych w odpowiednim czasie;
- odnalezienie w sobie lub zdobycie umiejętności i wiedzy, potrzebnych zarówno do podjęcia decyzji, jak i jej realizacji;
- wybór lub kontynuacja satysfakcjonującej, zgodnej z życiowymi wartościami kariery zawodowej;
- większa świadomość tego, jak się zachować i jakie kroki podjąć, gdy nastąpi kolejna zmiana lub pojawią się nowe okoliczności zawodowe.
Warto więc świadomie kształtować swoją karierę zawodową. Praca stanowi istotną część życia każdego człowieka, kreuje jego tożsamość zawodową i społeczną. Dostępność narzędzi takich jak coaching kariery pozwala dokonywać świadomych, najlepszych dla klienta wyborów na praktycznie każdym etapie ścieżki zawodowej i zyskiwać satysfakcję nie tylko zawodową, lecz także życiową.
Bibliografia i literatura:
- „Coaching Review” 2/2010 Kwartalnik Centrum Coachingu Akademia Leona Koźmińskiego
- „Coaching. Inspiracje z perspektywy nauki, praktyki i klientów.” Praca zbiorowa pod red. P. Smółki, 2012
- „Profesjonalny coaching: Zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”, M. Sidor-Rządkowska