7 nawyków szczęśliwych ludzi

Według encyklopedii PWN szczęście jest pojęciem niejednolicie definiowanym zarówno w aspekcie filozoficznym, jak i psychologicznym. Oznacza zdobycie najwyżej cenionych społecznie dóbr i przymiotów, trwałe zadowolenie z życia połączone z pogodą ducha i optymizmem, poznawczą ocenę własnego życia jako udanego, wartościowego i sensownego oraz pomyślny bilans doświadczeń życiowych.

Co na to psychologia pozytywna?

Psychologia pozytywna skupia całą swoją uwagę na mocnych stronach człowieka, jego cnotach, wyzwoleniu i pogłębieniu pozytywnych emocji (w tym również szczęścia) oraz osiąganiu dobrostanu. Według definicji prof. dr hab. Ewy Trzebińskiej z Uniwersytetu SWPS w Warszawie szczęście to stopień, w jakim lubimy swoje własne życie. Patrząc w te sposób na definicję szczęścia, dostrzegamy dwie składowe konieczne w jego konceptualizacji: ocenę własnego życia i odczuwanie pozytywnych emocji. Idąc dalej tym tropem, dochodzimy do modelu szczęścia stworzonego przez Martina Seligmana – amerykańskiego psychologa, twórcę pojęcia „psychologia pozytywna”, profesora Uniwersytetu w Pensylwanii, który wyodrębnił trzy elementy:

  • przyjemność;
  • poczucie sensu;
  • zaangażowanie.

Czym jest nawyk?

W terminologii psychologii nawyk to zautomatyzowana czynność (sposób zachowania, reagowania), którą nabywa się w wyniku ćwiczenia (głownie poprzez powtarzanie). Nawyki dzieli się na:

  • ruchowe;
  • językowe;
  • myślowe;
  • poznawcze.

Jak pisze Charles Duhigg w swojej książce „Siła nawyku”, nawyki nie są przeznaczeniem. Powodem, dla którego odkrycie pętli nawyku jest tak ważne, jest fakt, że ukazuje ona pewną podstawową prawdę: kiedy rodzi się nawyk, mózg przestaje w pełni uczestniczyć w podejmowaniu decyzji. Zatem o ile nie będziesz świadomie pracował nad nawykiem, czyli nie zastąpisz go innym, wzorzec będzie ujawniał się automatycznie.

Barbara Fredrickson, psycholog społeczny, która również prowadzi badania w zakresie emocji i psychologii pozytywnej, twierdzi, że mała zmiana odpowiada często za dużą różnicę, bowiem nawet najdrobniejsze modyfikacje myślenia czy działania mogą być potrzebne do zmiany tych obszarów w naszym życiu, których modyfikacja początkowo wydaje się niemożliwa. Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie w ciągu jednego dnia wykorzenić wszystkie negatywne nawyki i pozbyć się obciążających nas przekonań, już dzisiaj możemy wprowadzić do naszego życia drobne poprawki, które za jakiś czas zaowocują umocnieniem się nowych, zdrowszych działań podejmowanych przez nas w życiu.

Co zrobić z tą wiedzą?

Twoja głowa dostała zastrzyk wiedzy w odniesieniu do tego, czym są szczęście i nawyk. Te dwa elementy możemy sprytnie połączyć za pomocą działania, ponieważ to, co jest najważniejsze w mówieniu o sobie: „jestem szczęśliwy”, to stworzenie własnej definicji szczęścia.

Gdy znam odpowiedź na pytanie: „Czym jest dla mnie szczęście?”, mogę przystąpić do kolejnego elementu, tj. określić, jak to, co wymyśliłem, sprawdza się w moim przypadku. Z pomocą przychodzi działanie i doświadczanie naszych własnych definicji; im więcej przestrzeni dasz sobie na działanie i doświadczanie, tym więcej pojawi się w Tobie wniosków i refleksji. Dzięki tej informacji zwrotnej możesz bardziej świadomie wzmacniać w sobie te nawyki, które uznasz za pozytywne i bardziej przybliżające Cię do realizacji Twoich celów.

Poniżej kilka podpowiedzi związanych z tworzeniem się nawyków, które mogą okazać się pomocne
w budowaniu własnej definicji szczęścia:

  • ciesz się życiem
  • nie przestawaj się uczyć
  • rób to, co kochasz
  • śmiej się
  • inwestuj w relacje
  • bądź wdzięczny
  • dbaj o siebie

Co możesz zrobić teraz?

Weź kartkę papieru i długopis. Usiądź w ciszy w swoim ulubionym miejscu i odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania:

  1. Czym dla mnie jest szczęście?
  2. Czym dla mnie jest nawyk?
  3. Jak chcę budować pozytywne nawyki w swoim życiu?
  4. Co jest mi do tego potrzebne?
  5. Co dzieje się we mnie teraz, gdy piszę te słowa?

Avatar
Agnieszka Szczepaniak

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ, JEŚLI: chcesz zobaczyć jak wygląda Twoja rzeczywistość Tu i Teraz chcesz posłuchać siebie z poziomu myśli, emocji, ciała chccesz zmiany w takich obszarach jak: pewność siebie, asertywność, związki, relacje z innymi, rozwój życia zawodowego, nowe możliwości zawodowe, równowaga w życiu osobistym i zawodowym, zdrowie, dobre samopoczucie, organizacja życia osobistego, zarządzanie czasem, zarządzanie ludźmi, przywództwo chcesz wsparcia w wydobyciu swojego potencjału w ramach eksplorowanego zagadnienia chcesz wsparcia w kreowaniu rzeczywistości, która będzie obfitować w najlepsze dla Ciebie rozwiązania w trakcie Twojej drogi do celu  Kim jestem i co robię: Zen Coach, terapeuta TSR, praktyk Soul Body Fusion, Bycie Coachem to dla mnie ciągła inspiracja do rozwoju, przebywanie w tu i teraz oraz duża radość z osiągnięć osób, z którymi pracuje. To również bycie w zmianie oraz możliwość obserwacji, jak w sposób naturalny następuje odblokowanie pokładów wewnętrznej siły i mocy drugiego człowieka, co w konsekwencji ułatwia mu realizację różnorakich celów z płaszczyzny prywatnej i zawodowej. Od ponad 11 lat działam w biznesie, wspierając ludzi i procesy w zakresie sprzedaży, rekrutacji i szkoleń. Idee biznesowe, które są mi bliskie, to przede wszystkim koncepcja pracy na mocnych stronach, która mocno czerpie z wewnętrznych zasobów oraz przekonanie, że to co jest sprzyjające w rozwoju to budowanie takich sytuacji, które biorą pod uwagę potencjał i możliwości ludzi. Dlaczego tu jestem: Jedno z moim mott życiowych to słowa N.D. Walsha „Jedyne co w życiu pewne to ciągła zmiana”. Z mojej perspektyw ten cytat mówi o naturalności procesu życia. Słyszę w tych słowach odwagę do tego, żeby być sobą, żeby podążać za tym, co jest dla mnie dobre i w zgodzie ze mną. Wszystko zależy od tego, jak ja patrzę na zmianę. Czy jest to coś, co mnie paraliżuje i obezwładnia, czy też jest to moment na doświadczenie siebie i wyniesienia z tego doświadczenia nauki, wniosków, refleksji. Z czego jestem dumna w moim życiu: Z bycia sobą :) Moje słabości: Czekolada i podróże :) Mój sprawdzony sposób na zły humor: Wówczas stosuję moje ulubione pytanie – Co się dzieje teraz? Największa zmiana w moim życiu: Każdy dzień jest dla mnie zmianą. Doświadczam siebie w życiu na wielu polach i to, co teraz wydaje mi się mało znaczącym wydarzeniem, za chwilę okazuje się preludium do dużych zmian w moim życiu :) :) :)

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.