Czy w XXI wieku relacje są nam jeszcze potrzebne?
czy-w-xxi-wieku-relacje-sa-nam-jeszcze-potrzebne

 

Kontakt społeczny to dość pojemna mieszanka różnych więzi. W tym miksie mieszczą się zarówno intymne wsparcie najbliższego partnera czy partnerki, otucha bliskiego przyjaciela, codzienny kontakt z kolegami z pracy, spotkania z sąsiadami, jak i wszystkie inne mniej lub bardziej przypadkowe relacje z ludźmi spotykanymi na co dzień. Każdy, kto doświadczył choć raz uczucia wdzięczności, za bezinteresowny uśmiech obcego człowieka, wie jak terapeutyczną moc może mieć taki kontakt. 

Pamiętam, jak w zeszłym roku duże wrażenie zrobił na mnie islandzki film „Fusi”. Opowiada on trudną historię samotnego, otyłego 40-latka. Tytułowy Fusi ma życie monotonne, pełne powtarzalnych czynności, bezpieczne i tym samym  dość wygodne. W życiu Fusiego jest sporo nudy, rutyny i… samotności, bo nie ma w nim ludzi. Dopiero za sprawą Sofjin, przypadkowo poznanej dziewczyny, Fusi zaczyna się zmieniać. Dziewczyna potrzebuje wsparcia, a Fusi po raz pierwszy staje się za kogoś odpowiedzialny. Jak twierdzi sam reżyser Dagur Kari, Fusi „nagle odkrywa, że relacje z ludźmi buduje się na niedoskonałościach, że nie ma ludzi od nich wolnych. Fusi nie jest ze swoim wyglądem nikim gorszym ani lepszym.”. Jako widzowie zauważamy znacznie więcej, mianowicie to, że drugi człowiek jest potrzebny  do  tego, aby nasz potencjał, potrzeby i to kim jesteśmy, miały szansę się zmaterializować.

Potrzeba kontaktu z ludźmi jest atawistyczna. Nasi praprzodkowie żyli w stadach. Nie mieliby szans na przetrwanie w pojedynkę. Najgorszą karą było odrzucenie i wydalenie z grupy, co skazywało człowieka na śmierć z głodu lub w zetknięciu z dzikimi zwierzętami. W tamtych czas jedność oznaczała przetrwanie, a izolacja największe zagrożenie. 

Po co nam, żyjącym w XXI wieku, pełnym udogodnień i zaawansowanej technologii, relacje społeczne? Jesteśmy przecież bezpieczni, syci i samowystarczalni.  Do niedawana jeszcze w badaniach czynników decydujących o zdrowiu i szczęściu koncentrowaliśmy się na konkretach, takich jak zdrowe odżywianie, zdolność zarobkowa, aktywność fizyczna. Dziś wiemy, że nasze relacje z innymi wciąż mają znaczenia dla naszej jakości życia. Do dziś także odosobnienie (izolatka, karcer, brak kontaktu ze światem zewnętrznym) stanowi niewyobrażalną karę. 

Więzi społeczne stanowią źródło nieocenionych korzyści,  zarówno z poziomu emocji, jak i tych czysto praktycznych. Dzięki sobie wzajemnie zyskujemy:

  • Dostęp do informacji – dzięki ludziom z naszego otoczenia mamy dostęp do informacji, na przykład w pracy zdecydowanie łatwiej zwrócić nam się po informację lub wymienić wiedzą z osobami, które znamy, i z którymi łączy nas jakaś relacja.
  • Wsparcie praktyczne i emocjonalne –dzięki zbudowanym więziom rośnie nasza szansa na otrzymanie nie tylko konkretnej pomocy (np. zastępstwo w pracy lub podwiezienie do lekarza), ale też wsparcia emocjonalnego, wtedy kiedy tego potrzebujemy, kiedy jesteśmy w kryzysie lub właśnie doświadczyliśmy porażki. 
  • Lepsze zdolności poznawcze  - badania pokazują, że przyjazna obecność drugiego człowieka poprawia nasze zdolności kojarzenia faktów, zapamiętywania i rozwiązywania problemów.  
  • Odporność na infekcje i choroby przewlekłe – najnowsze odkrycia w dziedzinie neurokognitywistyki pokazują, że kontakty twarzą w twarz zmniejszają poziom stresu, zwiększają w krwioobiegu poziom neuropeptydów (wazopresyny i oksytocyny) oraz substancji podobnych w działaniu do opioidów łagodzących ból. 
  • Wyższy poziom zadowolenia z życia - przez 75 lata naukowcy z Uniwersytetu Harvarda prowadzili badania na temat tego, co sprawia, że ludzie czują się szczęśliwi. To najprawdopodobniej najdłuższe w historii nauki badanie życia dorosłych ludzi. W efekcie badania okazało się, że to dobre relacje z innymi ludźmi mają decydujący wpływ na to czy jesteśmy szczęśliwi, spełnieni i zdrowi.  

Niezwykle ważne, zwłaszcza w czasach automatyzacji relacji i przenoszenia ich do strefy on-line, są ilość i jakość relacji. Kontakt via e-mial czy SMS nie ma dobroczynnego wpływu na nasz organizm. Wygląda na to, że wciąż jesteśmy istotami stadnymi i potrzebujemy fizycznej obecności drugiego człowieka,  rozmowy, dotyku (nie tylko tego intymnego, ale także przytulenia, uścisku dłoni, poklepania po plecach). W obecności innych, za sprawą neuronów lustrzanych jesteśmy w stanie współodczuwać, radzić sobie z emocjami i kształtować zdolność inteligencji emocjonalnej. 

Tak  jak w przypadku Fusiego, drugi człowiek zawsze będzie stanowił  potwierdzenie nas samych. 

Tagi

relacje z dzieckiem relacje w rodzinie relacje w związku relacje czego potrzebuję w życiu relacje w pracy

Opublikowano: 2019-01-28

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

ksiazka-jak-ja-oswoic

Książka: jak ją oswoić?

Ponieważ pracuję w szkole, rodzice często pytają mnie co zrobić, aby zachęcić dziecko do czytania, jak sprawić, aby czytanie było dla dziecka przyjemnością. Nie mam najmniejszej wątpliwości, że z książką warto się zaprzyjaźnić, bez względu na wiek, wykształcenie czy hobby. Czy jest na to jakaś recepta?

czytaj dalej »

wrazliwiec-we-wspolczesnym-swiecie-czyli-poradnik-przetrwania-dla-twojej-duszy

Wrażliwiec we współczesnym świecie, czyli poradnik przetrwania dla Twojej duszy

Wiele ludzi wychodzi z założenia, że im więcej i głośniej o Tobie mówią tym - lepiej dla ciebie. W relacjach zawodowych i w życiu musisz wiedzieć kim jesteś! Szybko i do przodu! Co z osobami, które są wrażliwie i za bardzo wszystko traktują poważnie? Myślą, analizują, uważają i są wyczulone na różne bodźce i sygnały ze świata zewnętrznego.

czytaj dalej »

czy-warto-dbac-o-kontakt-z-dziadkami

Czy warto dbać o kontakt z dziadkami?

Babcia i dziadek – osoby, które większości z nas kojarzą się z miłymi wspomnieniami, często z najwcześniejszych lat dzieciństwa. To właśnie z nimi, zaraz po rodzicach, spędzaliśmy najwięcej czasu. Niejednokrotnie to oni byli pierwszymi świadkami naszych sukcesów i porażek. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.