Jak pozytywne emocje i odpowiednia dieta mogą pomóc twojemu dziecku w odnoszeniu sukcesów. Część 1
jak-pozytywne-emocje-i-odpowiednia-dieta-moga-pomoc-twojemu-dziecku-w-odnoszeniu-sukcesow-czesc-1

 

Bardzo ważną sprawą, o której często zapominamy w pogoni za codziennymi sprawami, są relacje z bliskimi, pokazywanie dobrych emocji i uczenie tego swoich dzieci. Wiele badań wykazuje, że aby mózg dziecka mógł prawidłowo się rozwinąć, potrzebuje pozytywnych relacji, dotyku, czułości, miłości. Obojętność, chłodne uczucia lub brak relacji z bliskimi mogą doprowadzić do opóźnienia w rozwoju, a w skrajnych wypadkach nawet do śmierci dziecka. Aby dziecko przeżyło i w przyszłości okazało szczęśliwym i wartościowym człowiekiem, potrzebuje kontaktu z rodzicem i miłości – bez tego nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Nie są mu potrzebne drogie zabawki, tablet, superszkoła czy superzajęcia pozaszkolne, lecz RODZICE: 

 • kochający,
 • akceptujący,
 • cierpliwi,
 • wyrozumiali,
 • mądrze stawiający granice.

Każdy człowiek jest taki, jaki nauczył się być w dzieciństwie. Tego uczy się od najwcześniejszych chwil swojego życia od swoich opiekunów. Jeśli myślisz, że twoje dziecko niczego nie rozumie, bo jest za małe – bardzo się mylisz. Jego głównym celem w dzieciństwie jest nauczenie się tego, jakim być człowiekiem, jak reagować. Dlatego obserwuje swoich opiekunów (dobrze, aby byli nimi rodzice, nie babcia czy niania). 

Dzieci uczą się świata przez modelowanie, a więc naśladowanie działań i zachowań rodziców. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było miłe, uśmiechnięte i szczęśliwe – musisz taki być dla niego. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było cierpliwe i wytrwałe, realizowało zadania do końca – swoim zachowaniem, drogi rodzicu, musisz pokazać mu, jak być cierpliwym, wytrwałym i doprowadzać do końca realizację zadań. To ty – nie SZKOŁA – musisz pokazać dziecku, jak się uczyć. To ty musisz zaszczepić w nim ciekawość świata. Aby dziecko odnosiło w szkole sukcesy, musi zyskać podwaliny, które później połączy z wiedzą szkolną. Jeśli tego nie zdobędzie, będzie mu trudniej się uczyć i nie jest w stanie uczyć się lepiej.

Jeśli denerwujesz się z powodu zachowania twojego dziecka, oznacza to, że denerwuje cię właśnie ta część ciebie. Łatwiej jest jednak nakrzyczeć na dziecko i wymierzyć mu karę, niż krzyczeć i karać samego siebie. A może warto, drogi rodzicu, zastanowić się nad swoim zachowanie i działaniem? Co tak bardzo cię irytuje, że musisz dać dziecku klapsa? Przysłowie „Co zasiejesz, to zbierzesz”, dotyczy każdego człowieka. To, co w dzieciństwie zapewnisz swojemu dziecku, otrzymasz od niego na starość. Co to będzie? Miłość, troska, cierpliwość i wyrozumiałość czy niechęć, złość, brak czasu, niecierpliwość? To zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Zachęcam cię to tego, dopóki nie jest za późno.

Drogi rodzicu, jeśli chcesz się dowiedzieć, w czym tkwi problem, co należy zmienić – obserwuj swoje dziecko, ono odwzorowuje ciebie.

 • Usiądź wygodnie.
 • Bądź spokojny.
 • Niech dziecko robi, co chce.
 • Obserwuj.
 • Nie strofuj. 
 • Nie krytykuj. 
 • Nie podpowiadaj.
 • Nie zawstydzaj.
 • Nie zachęcaj.
 • Notuj zachowania, emocje i reakcje swojego dziecka.
 • Zastanów się nad tym, co zobaczyłeś.

Mam na myśli oczywiście obserwację dzieci do 10. roku życia – nie zaś nastolatka, bo to już jest zupełnie inna para kaloszy.

Kolejne ważne kwestie, które mają ogromny wpływ na sukcesy twojego dziecka, to styl życia i dieta, o których opowiem w II części.

 

Tagi

jak wspierać dziecko w szkole jak rozmawiać z dzieckiem dzieci dzieciństwo

Opublikowano: 2017-01-25

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

wspolne-posilki-to-wazny-rytual-dla-twojego-zwiazku-i-rodziny

Wspólne posiłki to ważny rytuał dla Twojego związku i rodziny!

Zapewne każdy z nas ma, miał lub będzie miał w życiu taki moment, kiedy zacznie marzyć o swoim własnym domu lub mieszkaniu. Wtedy też rozpocznie się zastanawianie nad tym, jaki on będzie. Tak jak wiemy,  część z marzeń jest możliwa do spełnienia w bliższej lub dalszej przyszłości, natomiast inne pozostaną na zawsze w sferze naszych  marzeń, zwłaszcza te z dzieciństwa, kiedy nasza wyobraźnia nie zawsze szła w parze z realizmem....

czytaj dalej »

jak-przygotowac-dziecko-na-pojawienie-sie-rodzenstwa

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Narodziny kolejnego dziecka mogą okazać się wielkim przeżyciem dla starszaka. Na szczęście zanim nastąpi dzień porodu, mamy kilka miesięcy, aby przygotować go na nadchodzące zmiany. Jak to zrobić?

 

czytaj dalej »

prawidlowy-rozwoj-twojego-dziecka-co-powinienes-wiedziec-o-integracji-sensorycznej

Prawidłowy rozwój Twojego dziecka. Co powinieneś wiedzieć o integracji sensorycznej?

Integracja sensoryczna to pojęcie znane coraz większej grupie osób, zwłaszcza tym posiadającym potomstwo w wieku szkolnym, przedszkolnym lub młodsze. Zapytani odpowiedzieliby, że to rodzaj zajęć ruchowych na sali, podczas których dziecko ma do dyspozycji trampolinę, huśtawki, hamaki, zjeżdżalnie, równoważnie, piłki; korzysta z nich, bawi się i dzięki temu staje się grzeczniejsze i spokojniejsze. Ot, takie czary-mary. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.