Jak pozytywne emocje i odpowiednia dieta mogą pomóc twojemu dziecku w odnoszeniu sukcesów. Część 1

Bardzo ważną sprawą, o której często zapominamy w pogoni za codziennymi sprawami, są relacje z bliskimi, pokazywanie dobrych emocji i uczenie tego swoich dzieci. Wiele badań wykazuje, że aby mózg dziecka mógł prawidłowo się rozwinąć, potrzebuje pozytywnych relacji, dotyku, czułości, miłości. Obojętność, chłodne uczucia lub brak relacji z bliskimi mogą doprowadzić do opóźnienia w rozwoju, a w skrajnych wypadkach nawet do śmierci dziecka. Aby dziecko przeżyło i w przyszłości okazało szczęśliwym i wartościowym człowiekiem, potrzebuje kontaktu z rodzicem i miłości – bez tego nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Nie są mu potrzebne drogie zabawki, tablet, superszkoła czy superzajęcia pozaszkolne, lecz RODZICE: 

 • kochający,
 • akceptujący,
 • cierpliwi,
 • wyrozumiali,
 • mądrze stawiający granice.

Każdy człowiek jest taki, jaki nauczył się być w dzieciństwie. Tego uczy się od najwcześniejszych chwil swojego życia od swoich opiekunów. Jeśli myślisz, że twoje dziecko niczego nie rozumie, bo jest za małe – bardzo się mylisz. Jego głównym celem w dzieciństwie jest nauczenie się tego, jakim być człowiekiem, jak reagować. Dlatego obserwuje swoich opiekunów (dobrze, aby byli nimi rodzice, nie babcia czy niania).

Dzieci uczą się świata przez modelowanie, a więc naśladowanie działań i zachowań rodziców. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było miłe, uśmiechnięte i szczęśliwe – musisz taki być dla niego. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było cierpliwe i wytrwałe, realizowało zadania do końca – swoim zachowaniem, drogi rodzicu, musisz pokazać mu, jak być cierpliwym, wytrwałym i doprowadzać do końca realizację zadań. To ty – nie SZKOŁA – musisz pokazać dziecku, jak się uczyć. To ty musisz zaszczepić w nim ciekawość świata. Aby dziecko odnosiło w szkole sukcesy, musi zyskać podwaliny, które później połączy z wiedzą szkolną. Jeśli tego nie zdobędzie, będzie mu trudniej się uczyć i nie jest w stanie uczyć się lepiej.

Jeśli denerwujesz się z powodu zachowania twojego dziecka, oznacza to, że denerwuje cię właśnie ta część ciebie. Łatwiej jest jednak nakrzyczeć na dziecko i wymierzyć mu karę, niż krzyczeć i karać samego siebie. A może warto, drogi rodzicu, zastanowić się nad swoim zachowanie i działaniem? Co tak bardzo cię irytuje, że musisz dać dziecku klapsa? Przysłowie „Co zasiejesz, to zbierzesz”, dotyczy każdego człowieka. To, co w dzieciństwie zapewnisz swojemu dziecku, otrzymasz od niego na starość. Co to będzie? Miłość, troska, cierpliwość i wyrozumiałość czy niechęć, złość, brak czasu, niecierpliwość? To zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Zachęcam cię to tego, dopóki nie jest za późno.

Drogi rodzicu, jeśli chcesz się dowiedzieć, w czym tkwi problem, co należy zmienić – obserwuj swoje dziecko, ono odwzorowuje ciebie.

 • Usiądź wygodnie.
 • Bądź spokojny.
 • Niech dziecko robi, co chce.
 • Obserwuj.
 • Nie strofuj.
 • Nie krytykuj.
 • Nie podpowiadaj.
 • Nie zawstydzaj.
 • Nie zachęcaj.
 • Notuj zachowania, emocje i reakcje swojego dziecka.
 • Zastanów się nad tym, co zobaczyłeś.

Mam na myśli oczywiście obserwację dzieci do 10. roku życia – nie zaś nastolatka, bo to już jest zupełnie inna para kaloszy.

Kolejne ważne kwestie, które mają ogromny wpływ na sukcesy twojego dziecka, to styl życia i dieta, o których opowiem w II części.

Zdj. Unsplash/Taylor Wilcox

Avatar
Ewa Pudłowska

SPOTKAJ SIĘ ZE MNĄ, JEŚLI POTRZEBUJESZ: - zrozumieć co mówi do ciebie twoje ciało - wsparcia w odchudzaniu i zrozumienia procesu odchudzania - zrozumienia siebie i swoich reakcji emocjonalnych - pomoc w budowaniu poczucia własnej wartości - wsparcia w procesie zmian w życiu: zawodowym, prywatnym, osobistym, stylu życia - pomoc w ruszeniu z miejsca i motywacji Kim jestem i co robię: Jestem psychologiem, psychodietetykiem, dietetykiem, terapeutą TSR i doradcą zawodowym. Mam własną firmę od 1993 roku. Na początku prowadziłam różnego rodzaju szkolenia związane z biznesem i urodą, teraz prowadzę warsztaty i szkolenia oraz spotkania indywidualne dotyczące rozwoju osobistego, psychodietetyki oraz zmiany w każdym obszarze życia. Jestem autorką programów odchudzających – „MÓJ EFEKT MOTYLA” – dla kobiet i „12 MOSTÓW” – dla mężczyzn. Pracuje również z młodzieżą w Zespole Szkół Zawodowych – Mechanicznych jako psycholog i doradca zawodowy. Dla uczniów szkoły prowadzę kurs zdrowego odżywiania - Akademia Zrowia. Dlaczego tu jestem: Ponieważ zmiany w życiu to jedyne, co nas na pewno spotka. Jednak ważne jest to, abyśmy brali w nich udział świadomie. Jak będzie wyglądało nasze przyszłe życie, zależy jedynie od nas, naszych decyzji, myśli i działań. Dlatego świadomie chciałabym pomagać ludziom zrozumieć ich podświadomość, skąd biorą się ich reakcje na daną sytuację i jak nad tym panować – świadomie. Z czego jestem dumna w swoim życiu: Najbardziej jestem dumna z siebie. Potrafiłam dokonać w swoim życiu zmiany z postawy „szarej myszki”, stresującej się kiedy trzeba było się do kogoś odezwać – do kobiety zdecydowanej, wiedzącej czego chce od życia, która występuje publicznie przed kilkusetnym audytorium bez oznak stresu. Dumna jestem też z mojego męża, który wytrwał przy mnie przez te wszystkie lata zmian. Oraz z naszego syna, który jest psychologiem sportu i trenerem judo, i kocha to co robi. Moje słabości: Czasami do wuzetki (ciastko z kremem), do moich psów, no i bardzo kiepsko radzę sobie z nowymi technologiami. Mój sprawdzony sposób na zły nastój: długi spacer po lesie z moimi psami, rozmowy z mężem lub przyjaciółmi. Bardzo pomocne są wtedy również podróże w głąb siebie. Największa zmiana w moim życiu: Największa i zarazem najważniejsza zmiana miała miejsce w 2003 roku, kiedy to mocno tupnęłam nogą i po raz pierwszy w życiu powiedziałam „Teraz ja!!!”. Zaczęłam realizować swoje marzenia. Moje życie nabrało sensu i rozpędu. Teraz mogę powiedzieć „Jestem szczęśliwą kobietą” – w pełnym tego słowa znaczeniu.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.