Na początek mówi się Mama
na-poczatek-mowi-sie-mama

 

Te słowa Agnieszki Osieckiej zaśpiewali na nutę Adama Sławińskiego młodziutcy Skaldowie w 1968 roku. Przebrani w napoleońskie stroje, siedząc na wierzbie płaczącej w nieco łobuzerskich pozycjach, przypominają co łączy nas wszystkich – na początek mówi się MAMA!

Dziś obchodzimy Dzień Matki. Jak złożyć życzenia tak bliskiej osobie, gdy w gardle więźnie głos ze wzruszenia? Ryszard Rynkowski w piosence Mamo brak mi słów podzielił się tym dylematem: „Mamo, brak mi słów, by powiedzieć jak bardzo kocham cię”. A zatem – uściskać, przytulić i może poprosić, jak Waldemar Kocoń: „Uśmiechnij się mamo, twój uśmiech jest jasny jak niebo bez skazy, lecz stokroć mi bliższy od nieba”.

Artyści wyrażali swoje uczucia do matek w wielu pięknych i wzruszających piosenkach. Jak śpiewał w latach 30-tych Stefan Witas, a później legendarny wykonawca Pieśni o matce – Mieczysław Fogg:

 O Matce pieśń, to pieśń przez łzy, to pieśń bez słów.
To cały świat, dziecinnych lat, wskrzeszonych znów

Swój głos w tej ważkiej sprawie zabrała też Anna German, śpiewając  w utworze Czekasz mnie mamo:  „Choć życia niemało za nami (…) dziećmi jesteśmy jak dawniej i matki nas chronią od zła”. Będąc w wieku dojrzałym, wzdychamy za sielsko-anielskimi czasami. Aż się chce powtórzyć za Wojciechem Młynarskim: „Nie ma jak u mamy – kto nie wierzy jego rzecz”. Gdy jest nam w życiu źle, zwracamy się więc do mamy. Violetta Villas napisała z daleka bardzo tęskny, wzruszający i „ciemny jak ta noc” list do Matki – Do Ciebie Mamo. W tak pięknym dniu można też z mamą zatańczyć walca, jak zrobił Tadeusz Woźniakowski w piosence Matko moja lub tango, jak Tadeusz Faliszewski, śpiewając To tango jest dla mojej matki.

A zatem dzisiaj, z okazji Dnia Matki, pójdźmy za radą Aliny Nowak – autorki słów piosenki Dziękuję mamo Anny German: „Gdziekolwiek zagnają mnie życia burze, wrócę na pewno by przynieść ci różę”.

Być może i Wy chcielibyście to wszystko powiedzieć dziś swoim matkom, cytując słowa piosenki Dziękuję mamo Anny German:

Dziękuję, mamo,
Za wszystkie chwile
Dziękuję, mamo,
Jak umiem najczulej
Dziękuję, mamo,
Za troskę w oczach
I uśmiech, co kryje
Twój ból i rozpacz
Ale najbardziej
Dziękuję za to
Że jesteś, mamo,
Że jesteś, mamo,
Bo tym, że jesteś
Zawsze pomagasz
Prostować plecy
Gdy życie smaga

Dziękuję Mamo! Dziękuję Ci co dzień.

 

Lista wybranych piosenek dla Mamy:

1. Na początek mówi się Mama – wersja piosenki Skaldów w wykonaniu Kuby Badacha:

2. Uśmiechnij się mamo – śpiewa Waldemar Kocoń:

3. Do Ciebie mamo – Violetta Villas

4. Matko moja – Tadeusz Woźniakowski

5. To tango jest dla mojej matki – Tadeusz Faliszewski/ Mieczysław Fogg

6. Playlista: Anna German Dziękuję mamo, Anna German Czekasz mnie, mamo, Ryszard Rynkowski Mamo, brak mi słów, Młynarski plays Młynarski Nie ma jak u mamy, Mieczysław Fogg Pieśń o matce 

Tagi

relacje w rodzinie muzyka muzykoterapia dzień matki

Opublikowano: 2015-05-26

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

swieta-w-gronie-rodzinnym-przyjemnosc-czy-obowiazek

Święta w gronie rodzinnym: przyjemność czy obowiązek?

Pewnie każdy z Was zna powiedzenie, że „z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu”. Kiedy rozejrzymy się wokół siebie i posłuchamy historii różnych ludzi, możemy dojść do wniosku, że jest w nim trochę prawdy. Jednak według mnie bardziej prawdziwe byłoby powiedzenie: „z rodziną najłatwiej wychodzi się na zdjęciu”.

czytaj dalej »

relacje-w-domu-co-przeszkadza-jak-pomoc

Relacje w domu - Co przeszkadza, jak pomóc?

Rodzina to grupa, która – chociaż często mało liczna – pozostaje najważniejsza w życiu każdego z nas. Już od urodzenia poznajemy panujące w niej zasady i sposoby komunikacji. Rodzinę spośród wielu grup wyróżnia przede wszystkim intensywny kontakt każdego członka grupy z każdym.

czytaj dalej »

czy-malzenstwo-trwajace-dla-dzieci-na-pewno-im-sluzy

Czy małżeństwo trwające "dla dzieci" na pewno im służy?

Wiesz, że nic was nie łączy, a zamiast uczucia miłości, żywisz do swojego małżonka złość, żal lub po prostu obojętność. W końcu dochodzisz do wniosku, że pozostanie w tym małżeństwie, z twojej strony, byłoby jedynie dla dzieci lub dziecka, to nadchodzi dla ciebie czas zastanowienia się nad waszą rodziną. I tutaj warto rozważyć kilka kwestii…

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.