Na początek mówi się Mama

Te słowa Agnieszki Osieckiej zaśpiewali na nutę Adama Sławińskiego młodziutcy Skaldowie w 1968 roku. Przebrani w napoleońskie stroje, siedząc na wierzbie płaczącej w nieco łobuzerskich pozycjach, przypominają co łączy nas wszystkich – na początek mówi się MAMA!

Dziś obchodzimy Dzień Matki. Jak złożyć życzenia tak bliskiej osobie, gdy w gardle więźnie głos ze wzruszenia? Ryszard Rynkowski w piosence Mamo brak mi słów podzielił się tym dylematem: „Mamo, brak mi słów, by powiedzieć jak bardzo kocham cię”. A zatem – uściskać, przytulić i może poprosić, jak Waldemar Kocoń: „Uśmiechnij się mamo, twój uśmiech jest jasny jak niebo bez skazy, lecz stokroć mi bliższy od nieba”.

Artyści wyrażali swoje uczucia do matek w wielu pięknych i wzruszających piosenkach. Jak śpiewał w latach 30-tych Stefan Witas, a później legendarny wykonawca Pieśni o matce – Mieczysław Fogg:

 O Matce pieśń, to pieśń przez łzy, to pieśń bez słów.
To cały świat, dziecinnych lat, wskrzeszonych znów

Swój głos w tej ważkiej sprawie zabrała też Anna German, śpiewając  w utworze Czekasz mnie mamo:  „Choć życia niemało za nami (…) dziećmi jesteśmy jak dawniej i matki nas chronią od zła”. Będąc w wieku dojrzałym, wzdychamy za sielsko-anielskimi czasami. Aż się chce powtórzyć za Wojciechem Młynarskim: „Nie ma jak u mamy – kto nie wierzy jego rzecz”. Gdy jest nam w życiu źle, zwracamy się więc do mamy. Violetta Villas napisała z daleka bardzo tęskny, wzruszający i „ciemny jak ta noc” list do Matki – Do Ciebie Mamo. W tak pięknym dniu można też z mamą zatańczyć walca, jak zrobił Tadeusz Woźniakowski w piosence Matko moja lub tango, jak Tadeusz Faliszewski, śpiewając To tango jest dla mojej matki.

A zatem dzisiaj, z okazji Dnia Matki, pójdźmy za radą Aliny Nowak – autorki słów piosenki Dziękuję mamo Anny German: „Gdziekolwiek zagnają mnie życia burze, wrócę na pewno by przynieść ci różę”.

Być może i Wy chcielibyście to wszystko powiedzieć dziś swoim matkom, cytując słowa piosenki Dziękuję mamo Anny German:

Dziękuję, mamo,
Za wszystkie chwile
Dziękuję, mamo,
Jak umiem najczulej
Dziękuję, mamo,
Za troskę w oczach
I uśmiech, co kryje
Twój ból i rozpacz
Ale najbardziej
Dziękuję za to
Że jesteś, mamo,
Że jesteś, mamo,
Bo tym, że jesteś
Zawsze pomagasz
Prostować plecy
Gdy życie smaga

Dziękuję Mamo! Dziękuję Ci co dzień.

 

Lista wybranych piosenek dla Mamy:

1. Na początek mówi się Mama – wersja piosenki Skaldów w wykonaniu Kuby Badacha:

2. Uśmiechnij się mamo – śpiewa Waldemar Kocoń:

3. Do Ciebie mamo – Violetta Villas

4. Matko moja – Tadeusz Woźniakowski

5. To tango jest dla mojej matki – Tadeusz Faliszewski/ Mieczysław Fogg

6. Playlista: Anna German Dziękuję mamo, Anna German Czekasz mnie, mamo, Ryszard Rynkowski Mamo, brak mi słów, Młynarski plays Młynarski Nie ma jak u mamy, Mieczysław Fogg Pieśń o matce 

Avatar
Alicja Szymańska

Kim jestem i co robię: Jak w piosence - „wiem, że jestem lwem”, muzykologiem i coachem. Pracuję jako manager w wytwórni fonograficznej. Dlaczego tu jestem? Uwielbiam realizować świetne pomysły. Pisanie w lekkiej formie dla innych to doskonały pomysł na zmianę w życiu.                Zmiana jest immanentną cechą muzyki. Bez niej nie byłaby sobą. Będę poszukiwała - mam nadzieję, że wspólnie z czytelnikami – muzyki lub piosenek, które mogą towarzyszyć zmianom. Muzyki motywującej, relaksującej, ważnej w decydujących momentach naszego życia. Przytoczę anegdoty z życia kompozytorów i odnajdę inspirujące postawy artystów, którzy dokonując zmian kierowali muzykę na nowe tory. Z czego jestem dumna w moim życiu: Z własnej postawy wobec zmian – otwartej i optymistycznej. Pełnej wiary, że się uda. Moje słabości: Słabość do rozmów z ciekawymi ludźmi, cukru w każdej postaci, no i muzyki! Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: Po pierwsze – to dla mnie rzadkość, po drugie - towarzystwo, po trzecie czekolada i żart. Największa zmiana w moim życiu: Największe zmiany wciąż jeszcze przede mną. Wyzwaniem było jednak zejść z drogi kariery artystycznej na rzecz zarządzania w branży muzycznej. Teraz wspieram inne talenty, aby ich „artystyczne wykonania” ujrzały światło dzienne. No i mam „zmianę”! Siostrę bliźniaczkę. ;-) Miejscowość: Warszawa

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.