Plecak minimalistki - 4. część
plecak-minimalistki-4-czesc

 

Jak jeszcze można podejść do tematu pakowania, aby zminimalizować ilość bagażu, który potem nosimy ze sobą? Warto o to zadbać, szczególnie kiedy nie jedziemy w jedno miejsce, a wiemy, że będziemy się przemieszczać. W poprzednich częściach znajdziecie wiele podpowiedzi, a poniżej jeszcze kilka dodatkowych szczegółów.

1. Minimalizuję nie tylko ilość, ale i wielkość:

-  kosmetyki w mini wersjach to już podstawa: nie tylko żel, szampon czy krem, lecz także perfumy, dezodorant, a nawet kosmetyki do makijażu;

-  torba materiałowa jako zakupowa lub superlekki plecak, które po złożeniu są małymi kulkami materiału, a kiedy się je rozłoży, stają się bardzo pojemne;

-  buty: staram się brać nie więcej niż 2-3 pary. Jedna na nogach, a maksymalnie 2 w plecaku. Buty na wysokim obcasie biorę tylko wtedy, kiedy wiem, że będę mieć wiele oficjalnych okazji i spotkań. Kiedy zdarza mi się, że w trakcie wyjazdu mam tylko 1-2 oficjalne sytuacje, staram się wziąć płaskie, eleganckie buty, które mogę nałożyć nie tylko na jedną okazję, lecz także później chodzić w nich na co dzień. Ale to też tylko wtedy, kiedy nie mam od kogo ich pożyczyć, bo zazwyczaj staram się na tę jedną sytuację pożyczyć buty od koleżanki, która mieszka w miejscu wyjazdu.

-Często biorę też takie buty, które są już zniszczone, a pod koniec wyjazdu wyrzucam je. Zdarzyło mi się nawet, że ktoś dzwonił do mnie z hotelu, bo myślał, że zostawiłam je przez przypadek.

-  jeśli biorę klapki do chodzenia, to zazwyczaj płaskie i lekkie kapcie hotelowe, które nic nie ważą i zajmują tyle miejsca, co złożona gazeta. W razie potrzeby nie mam też sentymentu, żeby je wyrzucić, a przy kolejnej potrzebie za kilka złotych kupić nowe.

2. Strój na podróż to zazwyczaj:

-  buty, które zajmują najwięcej miejsca;

-  jeansy, również ze względu na swoją objętość;

-  marynarka (jeśli ją biorę) lub najgrubszy sweter/bluza/kurtka;

-  t-shirt, który na pewno nie wraca ze mną, bo od razu po podróży można go wyrzucić i bagaż staje się lżejszy o jedną rzecz;

-  chustka na szyję (świetna, jeśli ze względu na klimatyzację jest za zimno lub w czasie przejść do samolotu – dodatkowo dzięki temu nie zajmuje miejsca w bagażu);

-  torebka na szyję lub malutka sakiewka przyczepiana do paska (przyda się na bilety, drobne pieniądze, dowód lub paszport, żeby były pod ręką przy kolejnych etapach odprawy biletowej, a zarazem, żeby mieć je na oku zamiast w kieszonce plecaka, którą nie zawsze widzimy).

3. Pamiętam też o rozrywce:

-  zazwyczaj zabieram ze sobą w podróże laptopa, gdyż trochę pracuję, piszę – dlatego im lżejszy, tym lepiej;

- z książkami mam zasadę podobną do tej dotyczącej ubrań. Biorę takie, o których wiem, że na miejscu zostawię je komuś znajomemu lub w jakiejś publicznej biblioteczce. Chociaż coraz częściej ograniczam się do zabrania Kindle’a i czytania ebooków;

- coraz częściej zabieram też ze sobą jakieś czasopismo, gazetę, ale raczej na drogę. Wybieram lekkie (drukowane na cienkim papierze, np. "Wysokie Obcasy") lub czytam je w trakcie jazdy/lotu, żeby na miejscu je skończyć, zostawić i nie nosić ze sobą. Jeśli znam język kraju, w którym przebywam, po prostu kupuję miejscową prasę i mam dodatkową okazję do ćwiczenia języka.

No i najważniejsze: podróżując, baw się dobrze!

Tagi

oszczędne podróżowanie zarządzanie przestrzenią minimalizm plecak minimalistki

Opublikowano: 2015-02-27

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

moja-podroz-do-wietnamu-czyli-jak-pokonalam-niemozliwe

Moja podróż do Wietnamu, czyli jak pokonałam niemożliwe

Wietnam to kraj przeciwieństw. Gdy tam mieszkałam i podróżowałam, byłam świadkiem sytuacji, które przywracają wiarę w ludzi, ale też przyprawiają o dreszcze. Podobnie było ze szkołami, w których uczyłam języka angielskiego...

czytaj dalej »

opanuj-nadmiar-przedmiotow-w-domu-punkt-2-zamiast-wyrzucac-daj-przedmiotom-drugie-zycie

Opanuj nadmiar przedmiotów w domu. Punkt 2: Zamiast wyrzucać, daj przedmiotom drugie życie

Zawsze trochę mnie drażniło, że autorzy poradników o porządkowaniu każą nam „wyrzucać“ niepotrzebne rzeczy. To słowo od razu budzi mój opór i odbiera ochotę na czytanie dalszych wskazówek. Przecież z każdym przedmiotem, który posiadamy, wiążą się jakieś wspomnienia i emocje. 

czytaj dalej »

plecak-minimalistki-ubrania-3-czesc

Plecak minimalistki - ubrania (3 część)

W poprzednich dwóch „Plecakach minimalistki” pisałam o ogólnym podejściu do pakowania. Dziś będzie o tym, jak pakować ubrania, aby mieć wybór, ale nie brać zbyt wielu rzeczy. Co w takim razie robię?

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.