Życie z lotu ptaka - część 3
zycie-z-lotu-ptaka-czesc-3

 

Przed nami trzecia i ostatnia część eksperymentu.

Niezbędnym warunkiem do skorzystania tego artykułu jest przeczytanie dwóch, a nawet trzech wcześniejszych pod tym samym tytułem. Bez spełnienia tego warunku ten tekst może stracić na wartości, ponieważ będzie wyrwany z pewnego całościowego kontekstu.

W części trzeciej w dalszym ciągu będziemy bazować na znanej już perspektywie spojrzenia z na swoje życie dużej wysokości, jakby z lotu ptaka. Jeśli zatem czujesz gotowość to zapraszam do kolejnej części eksperymentu.

Wyobraź sobie ponownie, że korzystasz ze swoich nadprzyrodzonych mocy i możesz poczuć, jak twoje ciało staje się coraz lżejsze i powoli podrywa się z miejsca, na którym siedzisz, o milimetr, centymetr, metr do góry. Fantastyczne uczucie… A teraz czujesz, że unosisz się jeszcze wyżej i szybciej, aż na wysokość kilkuset metrów. Z tej unikalnej perspektywy ponownie widzisz swoje życie. Jak poprzednio, z dużej wysokości widać tylko większe elementy, a szczegóły się zacierają. Przyjrzyj się chwilę miejscu, w którym jesteś w życiu z takiej właśnie odległości. Widać tu tylko większe kategorie, które zapewne pamiętasz – to zdrowie, rodzina, przyjaciele, standard życia, pieniądze, praca, zabawa i rekreacja oraz rozwój osobisty.

Wykorzystaj teraz swoje nadnaturalne moce do podróży w czasie. Tym razem kierunkiem będzie przyszłość. Oczywiście nikt nie wie jak to kiedyś będzie, ale wiele osób czegoś się spodziewa, coś przewiduje… Twoja podróż właśnie się rozpoczyna, jesteś już w dniu jutrzejszym, za tydzień, rok, aby skończyć za pięć lat. Który jest teraz rok, jaki miesiąc?

Co widzisz patrząc na swoje życie w tym czasie? Przyjrzyj się temu jak to teraz wygląda, a właściwie jak chcesz, żeby wyglądało. Kim jesteś i gdzie aktualnie przebywasz, jaki to moment twojego życia? Najłatwiej będzie, jeśli posłużysz się doskonale znanym ci kołem życia. Weź czysty arkusz (znajdziesz go na końcu artykułu), na górze napisz datę i wypełnij wszystkie kategorie w dowolnej kolejności. Pamiętaj, główne pytanie jakie zadajesz sobie w głowie brzmi „jaki jest mój poziom satysfakcji w tym obszarze (rodzina, kariera itp.) w tym czasie (rok itp)”. Wypełnij spokojnie koło.

A teraz połóż przed sobą koło z przyszłości, które właśnie zostało przez ciebie wypełnione, i to z dzisiejszą datą, z pierwszej części artykułu. Co widzisz porównując je? Czy lub jakie są różnice? Czy przyszłość wygląda (a mówiąc precyzyjniej czy planujesz) ją jako bardziej satysfakcjonującą lub wprost przeciwnie, planujesz, że twoja satysfakcja będzie mniejsza? Zastanów się nad powodami, niezależnie od odpowiedzi.

Jeżeli obserwujesz wzrosty, zastanów się jak do nich doszło. A być może precyzyjniejszym pytaniem będzie jak do nich doprowadziłeś? Twoje życie nie dzieje się poza tobą, masz na nie wpływ. Może nawet większy, niż ci się kiedyś wydawało. Jakich swoich umiejętności i wiedzy będziesz używać? Jakie możliwości wykorzystasz? Ile pracy potrzebujesz w to włożyć? Z czyjego wsparcia możesz skorzystać?

Jeśli planujesz spadek satysfakcji w niektórych obszarach (co być może brzmi nieco dziwnie, ale takie sytuacje oczywiście się zdarzają) zastanów się, jak możesz działać, żeby jednak do tego nie doszło. Jak temu zapobiec? A może po prostu, kiedy nie znasz przyszłości, bo zakładam, że jednak jej nie znasz, możesz założyć, że będzie ona lepsza niż się spodziewasz? Nazywają to czasami nadzieją…

Być może zechcesz zająć się planowaniem swojej przyszłości chociaż w jednym z obszarów. Przemyśl już teraz nieco dokładniej, jaki rezultat w przyszłości chcesz osiągnąć i ustal konkretne kroki.

Pamiętaj, że wypełnienie tego koła to tylko prognozowanie przyszłości, ale biorąc pod uwagę mechanizm samospełniającej się przepowiedni (czyli taki sposób zachowania, w którym nieświadomie realizujemy pewien scenariusz, który to albo sami wymyśliliśmy, albo został nam podpowiedziany przez kogoś wiarygodnego) może on stać się twoją rzeczywistością już wkrótce. Jak ponoć mówi stare chińskie przysłowie „Uważaj, czego chcesz, bo możesz to dostać”.

Zaplanuj swoją przyszłość tak, aby robiąc podsumowanie za kolejne pięć lat czuć dumę i wielka satysfakcję.

Tagi

rozwój osobisty samoświadomość jak osiągnąć cel jak żyć w zgodzie ze sobą szczęście

Opublikowano: 2014-08-22

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

zanim-zaczniesz-dzialac-najpierw-dobrze-okresl-cel-podpowiadamy-jak-to-zrobic

Zanim zaczniesz działać, najpierw dobrze określ CEL. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Czytałem kiedyś historię pewnego chłopca, który urodził się i wychował w bombajskich slumsach. Dziś jest dziennikarzem w Newsweek’u. Jak to się stało? Miał konkretny cel i konsekwentnie do niego dążył. Kiedy chciał nauczyć się angielskiego, wykorzystywał do tego każdą możliwą sposobność. Każde spotkanie z człowiekiem, który znał ten język było dla niego sygnałem, że czas na lekcję.

czytaj dalej »

przeprowadzilem-sie

Przeprowadziłem się

Wielka mi rzecz. Tysiące ludzi to robi. Za chlebem, za wodą, a czasem po prostu nad wodę. Mój powód był i jest blondwłosy i długonogi. I zdecydowanie wart przeprowadzki.

czytaj dalej »

agnieszka-korzeniewska-tancz-z-zyciem-zwlaszcza-w-deszczu

Agnieszka Korzeniewska. Tańcz z życiem, zwłaszcza w deszczu!

Agnieszka Korzeniewska – autorka dwóch książek i kobieta, która odkryła, że nigdy nie jest za późno na to, by zacząć spełniać marzenia i szczęśliwie żyć. W rozmowie z Anną Węgrzyn opowiada o swojej nowej książce "W deszczu tańcz!", a także o swojej recepcie na szczęśliwe życie. 

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.