Nieważne jakie stanowisko zajmujesz – dobre relacje w pracy mają duże znaczenie dla Twojej kariery, dlatego warto o nie cały czas dbać. Jak postępować i co robić, aby nie wyjść na lizusa bądź niedostępnego sztywniaka?
Warto znaleźć złoty środek! Niezależnie od kultury korporacyjnej Twojej firmy, musisz pamiętać, że to wciąż praca i trzeba pamiętać w niej o profesjonalizmie. Co jednak zrobić, aby zachować dobrą opinię, a jednocześnie być lubianym w miejscu pracy? Zobacz, co może mieć na to wpływ:
1. Kultura osobista
Składają się na nią między innymi słownictwo, jakim się posługujesz, punktualność, umiejętność zachowania się w nietypowych, trudnych sytuacjach czy strój, jaki na co dzień wybierasz do pracy. Czy odbiegasz od reszty pracowników, w którymś z tych obszarów? Jeśli tak, zastanów się jak jest to odbierane przez innych. Jeśli jako jedyna osoba w zespole przeklinasz, albo notorycznie się spóźniasz, pomimo tego, że inni są zawsze na czas, może być to źle odbierane.
2. Umiejętność odpowiedniego komunikowania się
Tak jak w życiu prywatnym, tak samo w pracy spotykamy różnych ludzi, o różnych charakterach i temperamentach. Warto nauczyć się rozpoznawania tych różnic i dopasowywać sposób komunikowania się do konkretnych osób. Dzięki tej umiejętności zyskasz sympatię w różnych grupach.
3. Uczciwość
To cecha pożądana przez wszystkich. Jeśli jesteś osobą uczciwą, nie kłamiesz i potrafisz postępować fair, ludzie będą Ci ufać, a dzięki temu będą się czuć komfortowo w Twoim towarzystwie.
4. Umiejętność okazywania bezinteresownej pomocy
Wykazanie się życzliwością w stosunku do drugiej osoby przyniesie Ci nie tylko jej wdzięczność, lecz także satysfakcję i poczucie, że Ty także możesz liczyć na pomoc, kiedy będzie Ci potrzebne wsparcie. Świadomość, że w Twojej pracy jest ktoś, na kim możesz polegać jest bardzo cenna.
5. Uczestnictwo w wydarzeniach i spotkaniach integracyjnych
Spotkania integracyjne i wszystkie aktywności, podczas których masz okazję nawiązać bliższe relacje ze współpracownikami są świetną okazją do budowania dobrych relacji w biurze. Dlatego warto od czasu do czasu uczestniczyć w tego typu wydarzeniach. To szczególnie ważne, jeśli w Twoim otoczeniu są ludzie, których jeszcze nie miałeś okazji bliżej poznać. Uczestnicz więc w tego typu eventach, a zamiast spędzać podczas nich czas tylko z tymi ludźmi, których dobrze znasz, otwórz się także na osoby, które są Ci mniej znane.
6. Umiejętność oderwania się od pracy, od czasu do czasu i otwartość na żarty
W pracy oczekują od nas przede wszystkim profesjonalizmu i zaangażowania. To jasne. Bardzo ważna jest jednak także umiejętność odnalezienia się w zespole. Jeśli więc przychodząc do pracy, cały dzień spędzasz przy biurku, nie pozwalając sobie nawet na chwilę przerwy, możesz być odbierany jako sztywniak. Oderwij się więc czasem od biurka i pokaż swoją drugą twarz. Pozwól sobie na żarty, reaguj na opowieści kolegów. Wykażesz się otwartą postawą, która będzie dobrze odebrana przez resztę zespołu.
Dobre relacje w biurze mogą przydać Ci się w wielu momentach. Zarówno, kiedy planujesz z szefem rozmowę o podwyżce, jak i wtedy, kiedy potrzebujesz szybko coś załatwić, np. w innym dziale. Pamiętaj więc o tym, aby dbać o relację ze współpracownikami, a także je pielęgnować, na każdym etapie swojej kariery.