Twoje relacje z innymi - sprawdź, co takiego mówią o Tobie!
twoje-relacje-z-innymi-sprawdz-co-takiego-mowia-o-tobie

 

Każdy z nas funkcjonuje w interakcjach z ludźmi na swój sposób. Jedni są w stanie umówić się na kawę z przypadkowym przechodniem, inni potrzebują kilku lat znajomości, aby zjeść posiłek przy wspólnym stole i podzielić się doświadczeniami. Co mówią o nas różnice w sposobach nawiązywania i utrzymywania relacji? 

Autentyzm

Jeśli od pierwszej chwili nie boimy się być sobą, lubimy poznawać nowe osoby i doświadczać nowych rzeczy, oznacza to, że jesteśmy otwarci oraz autentyczni. Cechy te znacznie ułatwiają kontakt i czynią komunikację jasną i bezpośrednią. Ludzie otwarci są lubiani i bywają postrzegani jako pewni siebie i silni. Z drugiej strony z powodu dużej dozy otwartości możemy narazić się na ocenę, a nawet krytykę, więc w tym wypadku również przydadzą się zdrowy umiar i intuicja. W trwałych relacjach bycie autentycznym prowadzi do niezwykle ważnej emocjonalnej bliskości i poczucia bezpieczeństwa po obu stronach.

Elastyczność i otwartość

Zdolność dostosowania się do sytuacji i zmieniających się okoliczności są ważne, ponieważ pozwalają unikać konfliktów. Dzięki elastyczności i otwartości nie upieramy się twardo przy swoich poglądach jako jedynych słusznych, nie próbujemy udowodnić swoich racji. Potrafimy przekazać swój punkt widzenia, jednocześnie akceptując fakt, że ktoś może mieć inne zdanie i że ma do niego prawo. Drugi biegun, czyli sztywność poznawcza, zwykle nie przeszkadza w nawiązywaniu relacji, jednak często jest powodem ich zakończenia. Różnica zdań na pewnym etapie jest nieunikniona, dlatego warto zadawać sobie pytanie: „Chcesz mieć rację czy relację?” zwłaszcza w chwilach kryzysu.

Przeszłe doświadczenia

Sposób bycia w relacjach sporo mówi o tym, co przeszliśmy jako dzieci z ważnymi dla nas osobami: rodzicami, dziadkami, rodzeństwem, nauczycielami, rówieśnikami. Jeśli spotkało nas wiele przykrych rzeczy ze strony bliskich, trudno spodziewać się pozytywów po przyjaźniach i związkach w dorosłym życiu. Choć pragniemy bliskości, zwykle wtedy jej unikamy, w dodatku dzieje się to zwykle nieświadomie – nasze zachowanie oddala nas od partnera, mimo że zupełnie nie rozumiemy dlaczego. Może to być np. milczenie dla tak zwanego świętego spokoju, krytykowanie zamiast chwalenia, nagradzanie seksem itp. Szczególnie ważną rolę odgrywa tu psychoterapia. 

Zaufanie

Chciałoby się powiedzieć, że im większe zaufanie, tym lepsze relacje. To prawda, jednak wyłącznie w relacjach trwałych: bliskich związkach, przyjaźni, relacjach rodzinnych. Wówczas zaufanie daje poczucie bezpieczeństwa i emocjonalnego spokoju i staje się podstawą udanego życia z innymi.

Granice

Potrzeba kontroli

Myślenie na swój temat/Samoocena

Tagi

autentyczność asertywność relacje

Opublikowano: 2017-09-13

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

trudny-wspolpracownik-oto-kilka-porad-jak-mozesz-sobie-z-nim-poradzic

Trudny współpracownik? Oto kilka porad, jak możesz sobie z nim poradzić

W pracy nie zawsze trafia się na sympatycznych, uczciwych i rzetelnych współpracowników. Każdy przynajmniej raz miał styczność z osobą o trudnym charakterze, który nie tylko nie ułatwia pracy, lecz nawet ją utrudnia. Toksyczny pracownik to zwykle osoba, która ma w sobie sporo nierozwiązanych konfliktów wewnętrznych...

czytaj dalej »

7-malych-gestow-ktore-warto-pielegnowac-w-twoim-zwiazku

7 małych gestów, które warto pielęgnować w Twoim związku

Niezależnie od tego, jak potoczyła się historia od momentu zakochania, do długoletniego związku czy małżeństwa, po drodze często zaczynamy gubić uważność i szacunek do naszego partnera. Co się zaczyna dziać w długotrwałym związku? Co zaczyna nas oddalać od siebie?

czytaj dalej »

filmoterapia-filmy-o-waznych-relacjach-sprawdz-nasze-typy-na-jesienne-wieczory

Filmoterapia - filmy o ważnych relacjach. Sprawdź nasze typy na jesienne wieczory!

Filmoterapia działa między innymi dlatego, że jest bezpieczna. Odbywa się w zaciszu domowym lub w kinie i po prostu w nas. Nikt nie zadaje trudnych pytań, na które musimy znać odpowiedź. Nie jesteśmy zobowiązani do otwartości. Te czynniki powodują, że filmoterapia działa!

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.