Twoje relacje z innymi - sprawdź, co takiego mówią o Tobie!
twoje-relacje-z-innymi-sprawdz-co-takiego-mowia-o-tobie

 

Każdy z nas funkcjonuje w interakcjach z ludźmi na swój sposób. Jedni są w stanie umówić się na kawę z przypadkowym przechodniem, inni potrzebują kilku lat znajomości, aby zjeść posiłek przy wspólnym stole i podzielić się doświadczeniami. Co mówią o nas różnice w sposobach nawiązywania i utrzymywania relacji? 

Autentyzm

Jeśli od pierwszej chwili nie boimy się być sobą, lubimy poznawać nowe osoby i doświadczać nowych rzeczy, oznacza to, że jesteśmy otwarci oraz autentyczni. Cechy te znacznie ułatwiają kontakt i czynią komunikację jasną i bezpośrednią. Ludzie otwarci są lubiani i bywają postrzegani jako pewni siebie i silni. Z drugiej strony z powodu dużej dozy otwartości możemy narazić się na ocenę, a nawet krytykę, więc w tym wypadku również przydadzą się zdrowy umiar i intuicja. W trwałych relacjach bycie autentycznym prowadzi do niezwykle ważnej emocjonalnej bliskości i poczucia bezpieczeństwa po obu stronach.

Elastyczność i otwartość

Zdolność dostosowania się do sytuacji i zmieniających się okoliczności są ważne, ponieważ pozwalają unikać konfliktów. Dzięki elastyczności i otwartości nie upieramy się twardo przy swoich poglądach jako jedynych słusznych, nie próbujemy udowodnić swoich racji. Potrafimy przekazać swój punkt widzenia, jednocześnie akceptując fakt, że ktoś może mieć inne zdanie i że ma do niego prawo. Drugi biegun, czyli sztywność poznawcza, zwykle nie przeszkadza w nawiązywaniu relacji, jednak często jest powodem ich zakończenia. Różnica zdań na pewnym etapie jest nieunikniona, dlatego warto zadawać sobie pytanie: „Chcesz mieć rację czy relację?” zwłaszcza w chwilach kryzysu.

Przeszłe doświadczenia

Sposób bycia w relacjach sporo mówi o tym, co przeszliśmy jako dzieci z ważnymi dla nas osobami: rodzicami, dziadkami, rodzeństwem, nauczycielami, rówieśnikami. Jeśli spotkało nas wiele przykrych rzeczy ze strony bliskich, trudno spodziewać się pozytywów po przyjaźniach i związkach w dorosłym życiu. Choć pragniemy bliskości, zwykle wtedy jej unikamy, w dodatku dzieje się to zwykle nieświadomie – nasze zachowanie oddala nas od partnera, mimo że zupełnie nie rozumiemy dlaczego. Może to być np. milczenie dla tak zwanego świętego spokoju, krytykowanie zamiast chwalenia, nagradzanie seksem itp. Szczególnie ważną rolę odgrywa tu psychoterapia. 

Zaufanie

Chciałoby się powiedzieć, że im większe zaufanie, tym lepsze relacje. To prawda, jednak wyłącznie w relacjach trwałych: bliskich związkach, przyjaźni, relacjach rodzinnych. Wówczas zaufanie daje poczucie bezpieczeństwa i emocjonalnego spokoju i staje się podstawą udanego życia z innymi.

Granice

Potrzeba kontroli

Myślenie na swój temat/Samoocena

Tagi

autentyczność asertywność relacje

Opublikowano: 2017-09-13

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

nic-mi-sie-nie-chce-nie-mam-sily-na-zabawe-z-dzieckiem-co-robic

Nic mi się nie chce: nie mam siły na zabawę z dzieckiem - co robić?

Aby rzetelnie podejść do tematu, przejrzałam internet i przeprowadziłam wywiady z rodzicami. Okazuje się, że ten problem – choć nieco wstydliwy – jest powszechny (no bo jak to: zdecydowałam/em się na dziecko i mi się nie chce?!). Nie chce nam się bawić z dzieckiem, bo nie lubimy, bo nie mamy siły, bo nie mamy ochoty…

czytaj dalej »

wrazliwiec-we-wspolczesnym-swiecie-czyli-poradnik-przetrwania-dla-twojej-duszy

Wrażliwiec we współczesnym świecie, czyli poradnik przetrwania dla Twojej duszy

Wiele ludzi wychodzi z założenia, że im więcej i głośniej o Tobie mówią tym - lepiej dla ciebie. W relacjach zawodowych i w życiu musisz wiedzieć kim jesteś! Szybko i do przodu! Co z osobami, które są wrażliwie i za bardzo wszystko traktują poważnie? Myślą, analizują, uważają i są wyczulone na różne bodźce i sygnały ze świata zewnętrznego.

czytaj dalej »

5-oznak-leku-przed-bliskoscia-ktore-moga-cie-zaskoczyc

5 oznak lęku przed bliskością, które mogą cię zaskoczyć!

Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu potrzebuje bliskości. Niestety, czasem boimy się jej tak bardzo, że rezygnujemy z życia z drugą osobą. Oczywiście można być singlem z wyboru, ale warto zastanowić się, czy taka decyzja nie jest ucieczką… Jak rozpoznać, że tak właśnie może być?

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.