Jak osiągnąć spełnienie w pracy?
jak-osiagnac-spelnienie-w-pracy

 

Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że spełnionych w swojej pracy jest zaledwie 20% pracowników. Warto pokusić się zatem o znalezienie odpowiedzi, co ich łączy, bo przecież można domniemywać, że zawsze istnieje jakiś wspólny mianownik. Praca z klientami w procesach coachingowych dostarcza mi dosyć jednoznacznych wniosków. Oto niektóre z nich.

Ludzie spełnieni zawodowo zajmują się tym, w czym są naprawdę dobrzy, wierzą w to, co robią, jest to zgodne z ich wartościami, a pieniądze traktują jako bardzo przyjemny, ale jednak uboczny efekt swojej pracy. Nadchodzi era, w której przestajemy być pracownikami, a zaczynamy tworzyć swoją markę na rynku pracy. Ta marka – przykładowo „Jan Kowalski” – to nie tylko wykształcenie formalne, ale przede wszystkim wiedza o sobie samym i cały szereg tzw. umiejętności miękkich. Ważne jest, abyśmy tworzyli ją z przekonaniem, a to jest możliwe jedynie wtedy, gdy robimy to w oparciu o swoje mocne strony. Cytując Piotra Voelkela, „kluczową rzeczą jest to, aby odkryć własne pasje, talenty, własny potencjał i zacząć inwestować właśnie w ten obszar“. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że podstawą sukcesu jest samoświadomość, czyli wiedza o tym, co robię w danym momencie i po co to robię. Jaki jest nadrzędny cel mojego działania? W jakim punkcie chciałbym być za 5-10 lat? Jakie wartości determinują moje życie? Bez odpowiedzi na pytania “kim jestem” i “po co jestem na tym świecie” ani rusz.

Mamy więc pierwszy filar sukcesu: dobre rozpoznanie samego siebie – rzecz, która brzmi lekko, łatwo i przyjemnie, a w rzeczywistości taka nie jest. Na odnalezienie misji życiowej potrzeba czasu i doświadczeń. Niestety, nie dzieje się to ot tak, – siadamy, spisujemy i mamy. Jednak by chociaż przybliżyć się do tej misji warto przynajmniej chwytać te momenty, w których czujemy się po prostu dobrze, kiedy czas płynie nam niepostrzeżenie. A przy tym zadawać sobie pytania: co je łączy? Czego ważnego one dotyczą? Jakimi myślami się wtedy karmię?

Drugi filar sukcesu to równowaga – pojęcie ekspoatowane przez wszelakie media jako work-life balance. Ja jednak chciałabym je rozszerzyć i podzielić na więcej obszarów. Pomocnym narzędziem jest stosowane w coachingu tzw. koło życia, w którym przyglądamy się naszym relacjom z bliskimi dla nas ludźmi, relacjom ze znajomymi, realizacji pasji i hobby, rozwojowi osobistemu, zdrowiu, finansom oraz pracy. Sprawdzamy, na ile czerpiemy satysfakcję z każdego z tych obszarów i jak przekładają się jej poziomy na harmonię w naszym życiu (innymi słowy, czy w jakimś obszarze występują istotne dysproporcje – a jeśli tak, to w którym). Następnie definiujemy obszar najbardziej efektywnej zmiany. Dla wszystkich obszarów, o których wspominałam powyżej, warto z góry zarezerwować czas w naszym kalendarzu. Nie pomijajmy żadnego z nich, bo to szybka droga do tego, aby któryś był niedoinwestowany i odbijał się negatywnie na wszystkich pozostałych.

Podobny sposób rozumienia czasu prezentuje w swojej bestsellerowej książce “7 nawyków skutecznego działania” Stephen Covey, który zachęca do odwrócenia standardowego sposobu myślenia – czyli nie nadawania priorytetów temu, co mamy w planie, a planowania zgodnie z priorytetami. By umieć działać w ten sposób, warto pokusić się wcześniej o kilka odpowiedzi na pytania: jakie masz cele długo- i krótkoterminowe, jakie pełnisz role (np. menedżer, matka, przyjaciółka, siostra) i jakimi wartościami się kierujesz. Do każdej z ról trzeba przypisać cele, które chcielibyśmy załatwić w danym tygodniu (telefon do mamy, wyjście z przyjaciółką na kawę etc). Warto pilnować, by cele te były priorytetowe wobec „bieżączki” dnia codziennego. A jeżeli wśród wszystkich tych ról uwzględnimy dodatkową – „opiekun samego siebie” – będziemy bliscy zadbania o harmonię i równowagę w naszym życiu, w którym znajdzie się miejsce na coś innego niż praca. 

Tagi

samoświadomość w pracy satysfakcja z życia spełnienie

Opublikowano: 2015-09-21

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

niech-wypelni-cie-radosc-poczuj-ja-calym-soba-w-kazdej-komorce-twojego-ciala-jak-to-zrobic

Niech wypełni Cię radość! Poczuj ją całym sobą, w każdej komórce Twojego ciała! Jak to zrobić?

Zdejmując nogi z miękkiego leżaka czujesz ciepły piasek pod stopami, który rozciąga się po bezkres. Stajesz mocno na ziemi i idziesz brzegiem morza do wody, która delikatnie chłodzi twoje rozgrzane od słońca ciało. Czysta radość! Jednym słowem: „Chwilo trwaj!” i nie przestawaj mnie karmić swoją zewnętrzna przyjemnością....

czytaj dalej »

pustka-w-zyciu-skad-sie-bierze-i-jak-mozesz-sobie-z-nia-poradzic

Pustka w życiu - skąd się bierze i jak możesz sobie z nią poradzić

Można stale zastanawiać się nad sensem życia albo czynić wszystko, aby go odnaleźć. Można nigdy go nie poczuć lub popaść w ułudę szybkiego, aczkolwiek krótkiego spełnienia. Może nic takiego nie istnieje? A w ogóle po co szukać jakiegokolwiek sensu? Czy można odnaleźć sens życia? Jak sobie radzić z odczuwaną pustką w życiu?

czytaj dalej »

mapa-marzen-mapa-celow-elementy

Mapa Marzeń - Mapa Celów - elementy

W cyklu „Mapa Marzeń – Mapa Celów” będę opisywać poszczególne pola mapy, aby przygotować was i zainspirować do stworzenia własnej, osobistej mapy.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.