Jak osiągnąć spełnienie w pracy?
jak-osiagnac-spelnienie-w-pracy

 

Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że spełnionych w swojej pracy jest zaledwie 20% pracowników. Warto pokusić się zatem o znalezienie odpowiedzi, co ich łączy, bo przecież można domniemywać, że zawsze istnieje jakiś wspólny mianownik. Praca z klientami w procesach coachingowych dostarcza mi dosyć jednoznacznych wniosków. Oto niektóre z nich.

Ludzie spełnieni zawodowo zajmują się tym, w czym są naprawdę dobrzy, wierzą w to, co robią, jest to zgodne z ich wartościami, a pieniądze traktują jako bardzo przyjemny, ale jednak uboczny efekt swojej pracy. Nadchodzi era, w której przestajemy być pracownikami, a zaczynamy tworzyć swoją markę na rynku pracy. Ta marka – przykładowo „Jan Kowalski” – to nie tylko wykształcenie formalne, ale przede wszystkim wiedza o sobie samym i cały szereg tzw. umiejętności miękkich. Ważne jest, abyśmy tworzyli ją z przekonaniem, a to jest możliwe jedynie wtedy, gdy robimy to w oparciu o swoje mocne strony. Cytując Piotra Voelkela, „kluczową rzeczą jest to, aby odkryć własne pasje, talenty, własny potencjał i zacząć inwestować właśnie w ten obszar“. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że podstawą sukcesu jest samoświadomość, czyli wiedza o tym, co robię w danym momencie i po co to robię. Jaki jest nadrzędny cel mojego działania? W jakim punkcie chciałbym być za 5-10 lat? Jakie wartości determinują moje życie? Bez odpowiedzi na pytania “kim jestem” i “po co jestem na tym świecie” ani rusz.

Mamy więc pierwszy filar sukcesu: dobre rozpoznanie samego siebie – rzecz, która brzmi lekko, łatwo i przyjemnie, a w rzeczywistości taka nie jest. Na odnalezienie misji życiowej potrzeba czasu i doświadczeń. Niestety, nie dzieje się to ot tak, – siadamy, spisujemy i mamy. Jednak by chociaż przybliżyć się do tej misji warto przynajmniej chwytać te momenty, w których czujemy się po prostu dobrze, kiedy czas płynie nam niepostrzeżenie. A przy tym zadawać sobie pytania: co je łączy? Czego ważnego one dotyczą? Jakimi myślami się wtedy karmię?

Drugi filar sukcesu to równowaga – pojęcie ekspoatowane przez wszelakie media jako work-life balance. Ja jednak chciałabym je rozszerzyć i podzielić na więcej obszarów. Pomocnym narzędziem jest stosowane w coachingu tzw. koło życia, w którym przyglądamy się naszym relacjom z bliskimi dla nas ludźmi, relacjom ze znajomymi, realizacji pasji i hobby, rozwojowi osobistemu, zdrowiu, finansom oraz pracy. Sprawdzamy, na ile czerpiemy satysfakcję z każdego z tych obszarów i jak przekładają się jej poziomy na harmonię w naszym życiu (innymi słowy, czy w jakimś obszarze występują istotne dysproporcje – a jeśli tak, to w którym). Następnie definiujemy obszar najbardziej efektywnej zmiany. Dla wszystkich obszarów, o których wspominałam powyżej, warto z góry zarezerwować czas w naszym kalendarzu. Nie pomijajmy żadnego z nich, bo to szybka droga do tego, aby któryś był niedoinwestowany i odbijał się negatywnie na wszystkich pozostałych.

Podobny sposób rozumienia czasu prezentuje w swojej bestsellerowej książce “7 nawyków skutecznego działania” Stephen Covey, który zachęca do odwrócenia standardowego sposobu myślenia – czyli nie nadawania priorytetów temu, co mamy w planie, a planowania zgodnie z priorytetami. By umieć działać w ten sposób, warto pokusić się wcześniej o kilka odpowiedzi na pytania: jakie masz cele długo- i krótkoterminowe, jakie pełnisz role (np. menedżer, matka, przyjaciółka, siostra) i jakimi wartościami się kierujesz. Do każdej z ról trzeba przypisać cele, które chcielibyśmy załatwić w danym tygodniu (telefon do mamy, wyjście z przyjaciółką na kawę etc). Warto pilnować, by cele te były priorytetowe wobec „bieżączki” dnia codziennego. A jeżeli wśród wszystkich tych ról uwzględnimy dodatkową – „opiekun samego siebie” – będziemy bliscy zadbania o harmonię i równowagę w naszym życiu, w którym znajdzie się miejsce na coś innego niż praca. 

Tagi

samoświadomość w pracy satysfakcja z życia spełnienie

Opublikowano: 2015-09-21

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

co-musi-sie-stac-zebys-wreszcie-byl-szczesliwy

Co musi się stać, żebyś wreszcie był szczęśliwy?

Szczęście to emocja opisywana jako krótkotrwałe poczucie radości, entuzjazmu, zadowolenia związane z jakimś pozytywnym doświadczeniem. Czy aby czuć się szczęśliwymi, musimy być wiecznie uśmiechniętymi optymistami? Na szczęście nie.

czytaj dalej »

wygrane-marzenia

Wygrane marzenia

Wszystkiego najlepszego, spełnienia marzeń, szczęścia i radości… – takie hasła słyszysz od najbliższych, zdmuchując urodzinowe świeczki. Wszyscy życzą Ci spełnienia marzeń, ale czy na pewno właśnie tego chcą?

czytaj dalej »

szukanie-szczescia-w-malych-rzeczach

Szukanie szczęścia w małych rzeczach

Jakiś czas temu, lecząc w domu skręconą kostkę, przeczytałam po raz kolejny kilka książek Lucy Maud Montgomery. Zwróciłam uwagę na wspólną cechę głównych bohaterek – skupienie na drobiazgach i zachwyt nad z pozoru zwykłymi momentami codzienności.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.