Jak osiągnąć spełnienie w pracy?
jak-osiagnac-spelnienie-w-pracy

 

Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że spełnionych w swojej pracy jest zaledwie 20% pracowników. Warto pokusić się zatem o znalezienie odpowiedzi, co ich łączy, bo przecież można domniemywać, że zawsze istnieje jakiś wspólny mianownik. Praca z klientami w procesach coachingowych dostarcza mi dosyć jednoznacznych wniosków. Oto niektóre z nich.

Ludzie spełnieni zawodowo zajmują się tym, w czym są naprawdę dobrzy, wierzą w to, co robią, jest to zgodne z ich wartościami, a pieniądze traktują jako bardzo przyjemny, ale jednak uboczny efekt swojej pracy. Nadchodzi era, w której przestajemy być pracownikami, a zaczynamy tworzyć swoją markę na rynku pracy. Ta marka – przykładowo „Jan Kowalski” – to nie tylko wykształcenie formalne, ale przede wszystkim wiedza o sobie samym i cały szereg tzw. umiejętności miękkich. Ważne jest, abyśmy tworzyli ją z przekonaniem, a to jest możliwe jedynie wtedy, gdy robimy to w oparciu o swoje mocne strony. Cytując Piotra Voelkela, „kluczową rzeczą jest to, aby odkryć własne pasje, talenty, własny potencjał i zacząć inwestować właśnie w ten obszar“. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że podstawą sukcesu jest samoświadomość, czyli wiedza o tym, co robię w danym momencie i po co to robię. Jaki jest nadrzędny cel mojego działania? W jakim punkcie chciałbym być za 5-10 lat? Jakie wartości determinują moje życie? Bez odpowiedzi na pytania “kim jestem” i “po co jestem na tym świecie” ani rusz.

Mamy więc pierwszy filar sukcesu: dobre rozpoznanie samego siebie – rzecz, która brzmi lekko, łatwo i przyjemnie, a w rzeczywistości taka nie jest. Na odnalezienie misji życiowej potrzeba czasu i doświadczeń. Niestety, nie dzieje się to ot tak, – siadamy, spisujemy i mamy. Jednak by chociaż przybliżyć się do tej misji warto przynajmniej chwytać te momenty, w których czujemy się po prostu dobrze, kiedy czas płynie nam niepostrzeżenie. A przy tym zadawać sobie pytania: co je łączy? Czego ważnego one dotyczą? Jakimi myślami się wtedy karmię?

Drugi filar sukcesu to równowaga – pojęcie ekspoatowane przez wszelakie media jako work-life balance. Ja jednak chciałabym je rozszerzyć i podzielić na więcej obszarów. Pomocnym narzędziem jest stosowane w coachingu tzw. koło życia, w którym przyglądamy się naszym relacjom z bliskimi dla nas ludźmi, relacjom ze znajomymi, realizacji pasji i hobby, rozwojowi osobistemu, zdrowiu, finansom oraz pracy. Sprawdzamy, na ile czerpiemy satysfakcję z każdego z tych obszarów i jak przekładają się jej poziomy na harmonię w naszym życiu (innymi słowy, czy w jakimś obszarze występują istotne dysproporcje – a jeśli tak, to w którym). Następnie definiujemy obszar najbardziej efektywnej zmiany. Dla wszystkich obszarów, o których wspominałam powyżej, warto z góry zarezerwować czas w naszym kalendarzu. Nie pomijajmy żadnego z nich, bo to szybka droga do tego, aby któryś był niedoinwestowany i odbijał się negatywnie na wszystkich pozostałych.

Podobny sposób rozumienia czasu prezentuje w swojej bestsellerowej książce “7 nawyków skutecznego działania” Stephen Covey, który zachęca do odwrócenia standardowego sposobu myślenia – czyli nie nadawania priorytetów temu, co mamy w planie, a planowania zgodnie z priorytetami. By umieć działać w ten sposób, warto pokusić się wcześniej o kilka odpowiedzi na pytania: jakie masz cele długo- i krótkoterminowe, jakie pełnisz role (np. menedżer, matka, przyjaciółka, siostra) i jakimi wartościami się kierujesz. Do każdej z ról trzeba przypisać cele, które chcielibyśmy załatwić w danym tygodniu (telefon do mamy, wyjście z przyjaciółką na kawę etc). Warto pilnować, by cele te były priorytetowe wobec „bieżączki” dnia codziennego. A jeżeli wśród wszystkich tych ról uwzględnimy dodatkową – „opiekun samego siebie” – będziemy bliscy zadbania o harmonię i równowagę w naszym życiu, w którym znajdzie się miejsce na coś innego niż praca. 

Tagi

samoświadomość w pracy satysfakcja z życia spełnienie

Opublikowano: 2015-09-21

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

sila-pozytywnego-myslenia-czyli-co-potrafia-twoje-mysli

Siła pozytywnego myślenia, czyli co potrafią Twoje myśli

Niebo jest tuż po burzy i zza chmur delikatnie przebija poranne słońce. Krople deszczu leżą spokojnie na dużych liściach kwiatów, a nieustanny śpiew ptaków towarzyszy porannym rozmowom sąsiadów i zabawie dzieci na dworze. Możemy powiedzieć: zwykły, niedzielny poranek. Nikomu nigdzie nie śpieszy się, każdy jest zadowolony, spokojny i na pozór szczęśliwy...

czytaj dalej »

katarzyna-miller-uwierz-we-mnie

Katarzyna Miller. Uwierz we mnie

Katarzyna Miller – filozofka, poetka, pisarka, psycholożka, psychoterapeutka z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w prowadzeniu terapii indywidualnej i grupowej. Wykładała psychologię na Gender Studies na UW. Autorka wielu bestsellerowych książek, m.in. Chcę być kochana tak, jak chcę (z Ewą Kondratowską), Bajki rozebrane (z Tatianą Cichocką) czy Być kobietą i nie zwariować (z Moniką Pawluczuk). 

czytaj dalej »

rownanie-szczescia

Równanie szczęścia

Jako że zmiana przyświeca idei naszego pisania tutaj, zadajmy sobie pytanie: czy można zmienić własne szczęście? Wydawać by się mogło, że to dziwne pytanie, ale na pewno takim nie jest. Jak wynika z badań amerykańskich psychologów, 40% naszego szczęścia jest w naszych rękach, 10% zależy od okoliczności, a 50% jest genetycznie zaprogramowane.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.