Jak w prosty i przyjemny sposób podnieść jakość swojej pracy? Trzy sprawdzone sposoby. Wypróbuj je!

Badania pokazują, że większość z nas działa w pracy nie tylko na automatycznym pilocie, tj. poświęca w ciągu dnia niemal 47% czasu, aby zastanowić się nad czymś innym niż to, co właśnie wykonuje. Możesz wytrenować swój mózg tak, aby efektywniej koncentrować się na wszystkim, co robisz, i uwolnić się od automatycznego pilota. Jak? Wprowadzając do swojego programu dnia ćwiczenia na uważność (dowiedz się, o czym jest mindfulness, z mojego poprzedniego artykułu pt.: Mindfulness na co dzień”). 

Lekkość w pracy i dobry humor? To możliwe!

Jakie korzyści daje praktyka uważności w pracy?

Badania potwierdzają, że praktyka uważności skutecznie redukuje stres, osłabia nawykowy sposób funkcjonowania oraz utrzymuje dobre samopoczucie. Pojawiają się kolejne opracowania, które potwierdzają, że zwiększa również efektywność oraz odporność psychiczną. Google opracowało unikatowy program dla pracowników – „Search Inside Yourself” – będący nowym modelem nauczania uważności i inteligencji emocjonalnej. Zarówno Google, jak i inne firmy wykorzystujące programy uważności wśród pozytywnych efektów wymieniają m.in.:

  • podniesienie poziomu pozytywnych emocji; 
  • obniżenie poziomu stresu;
  • poprawę produktywności;
  • redukcję absencji oraz odejść;
  • polepszenie relacji pracodawca – pracownik – klient;
  • zwiększenie satysfakcji z pracy.

Jak w pracy ćwiczyć uważność?

Uważna praca oznacza koncentrację i świadomość we wszystkim, co robimy, od momentu rozpoczęcia. Koncentruj się na zadaniu, które wykonujesz. Staraj się rozpoznać oraz uwolnić wewnętrzne oraz zewnętrzne zakłócenia uwagi w momencie, kiedy się pojawiają – w ten sposób uważność poprawi Twoją efektywność, a nawet zwiększy kreatywność.

To prostsze niż myślisz

Aby praktykować uważność, nie potrzebujesz ani dużej ilości wolnego i spokojnego czasu, ani wyciszenia. Uważność możesz praktykować w różnorodnych sytuacjach: na spacerze, wyglądając przez okno z biura, jadąc samochodem. Uważność nie jest szczególną aktywnością, która wymaga porzucenia tego, co zwykle robisz; wręcz przeciwnie: mindfulness (uważność) polega na tym, aby żyć własnym życiem pełniej, w pełni świadomie. Im więcej uważności wprowadzisz do swoich codziennych obowiązków i zadań, tym lepiej. Czasem uważa się, że mindfulness jest dobre, ale tylko dla osób zrelaksowanych i spokojnych. Mimo że praktyka uważności zapewnia większy spokój, to właśnie ludzie, którzy doświadczają niepokoju lub stresu mogą najwięcej zyskać dzięki ćwiczeniu uważności (na podstawie książki Jarosława Chybickiego pt.: „Skup się! Trening Mindfulness dla zestresowanych pracą”).

Praktyczne ćwiczenia:

  • Ćwiczenie 1

Bardzo ważne jest odpowiednio zacząć swój dzień. Badania pokazują, że w ciągu kilku minut po przebudzeniu uwalniamy najwięcej hormonów stresu, dlatego unikaj sprawdzania poczty w telefonie czy na tablecie. Najlepiej, jeśli tuż po przebudzeniu spędzisz w łóżku 5 minut i po prostu poobserwujesz swój oddech. Nie próbuj zatrzymywać myśli o nadchodzącym dniu i koncentruj się ponownie na oddechu.

  • Ćwiczenie 2

Po jakimś czasie pracy lub w trakcie chwilowej przerwy od stresujących Cię zawodowych zadań, znajdź 5–10 minut tylko dla siebie. Wykonaj małą czynność, którą lubisz, która naprawdę sprawia Ci przyjemność i którą możesz wykonać w aktualnych warunkach. Może to będzie zaparzenie sobie dobrej herbaty lub aromatycznej kawy, może wyjście na zewnątrz, aby zaczerpnąć świeżego powietrza i dostarczyć oczom innego światła niż tego przy biurku. Dobrze, jeśli będzie to czynność, która pozwala zmienić rodzaj aktywności (a więc od ekranu nie odpoczywaj przy ekranie) i oderwie Cię od codziennych zadań.

  • Ćwiczenie 3

W drodze z pracy do domu przez co najmniej 10 minut wycisz telefon oraz wyłącz radio i po prostu bądź. Nie podążaj za jakimikolwiek myślami, lecz skoncentruj się na oddechu. Aby ułatwić sobie utrzymanie uwagi na oddychaniu, licz cicho wydechy. Za każdym razem, kiedy Twoja myśl pobiegnie gdzie indziej, pozwól jej odejść i skoncentruj się ponownie na oddychaniu. 

Literatura:

  1. Chybicki J., Skup się! Trening Mindfulness dla zestresowanych pracą, Wydawnictwo HELION, Gliwice, 2016.
  2. Hougaard R., Carter J., Jak ćwiczyć uważność w pracy, Harvard Business Review Polska, 2016.
Avatar
Bernadetta Gilarska

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ, JEŚLI : stoisz przed zmianą swojej ścieżki zawodowej lub drogi życiowej chcesz poznać swoje mocne strony i pełniej wykorzystać swój potencjał szukasz odpowiedzi na to, co jest twoją pasją  chcesz wzmocnić poczucie własnej wartości, pewność siebie i wiarę w siebie potrzebujesz odzyskać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym chcesz realizować się w życiu i pracy zgodnie z własnymi wartościami i ze swoim potencjałem Kim jestem i co robię:  Certyfikowany coach, konsultant kariery, specjalista ds. HR i szkoleń. Jako coach wspieram w procesie zmiany na lepsze. Towarzyszę na drodze odkrywania siebie i życia w zgodzie z własnymi wartościami i ze swoim potencjałem. Pracuję w oparciu o kodeks etyczny i standardy Izby Coachingu. W swojej praktyce łączę różne techniki i metody, które pomagają mi w skuteczny sposób zaprowadzić moich klientów do celu. Posiadam ponad 12 lat doświadczeń pracy z ludźmi w sferze zawodowej i ponad 10 lat aktywnego samorozwoju. Jestem entuzjastką autentyczności, rozwoju osobistego i po prostu życia.     Dlaczego tu jestem: Bo mam potrzebę dzielenia się z Tobą swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami coachingowymi oraz inspirowania do zmiany, którą rozumiem jako umożliwienie pełniejszego realizowania własnego potencjału. Z czego jestem dumna w moim życiu: Z drogi, jaką przeszłam i ciągłego rozwoju. Moje słabości: Inspirujące książki i lody waniliowe :)  Mój sprawdzony sposób na zły humor: Chwila tylko dla siebie, otoczenie siebie troską i sprawienie sobie przyjemności poprzez np. długi spacer, basen, ulubiony serial, inspirującą książkę, pyszne jedzenie. Największa zmiana w moim życiu: Bardzo ważny dla mnie proces zmian został zapoczątkowany 4 lata temu (m.in. przeszłam własny proces coachingowy, uzyskałam certyfikat i licencję coacha, rozpoczęłam własną praktykę coachingową, odeszłam z korporacji, pozbyłam się szkodliwych dla mnie nawyków, zwolniłam tempo życia, wprowadziłam zdrowszy styl życia) i nadal trwa… Przede wszystkim zmienił się mój sposób myślenia i działania co przełożyło się na moje zdrowie oraz życie osobiste i zawodowe. Od tamtej pory staram się świadomie podążać ścieżką swojego serca i żyć w zgodzie z własnymi wartościami.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.