Nie ma zmian bez motywacji
nie-ma-zmian-bez-motywacji

 

Motywacja to metaforyczny medal, o który warto stanąć do gry! Gdy celem jest złoto, pojawia się siła, walka z przeszkodami i wewnętrzna determinacja. Gdy cel jest mrzonką, rodzajem utopii czy chwilową fantazją, jedyny przewidziany medal to ten z tombaku.
Który medal jest wyczekaną nagrodą? Ten prawdziwy ze złota czy jego imitacja z tombaku? Złoto to siła, wytrwałość i oryginalność, oznaka trudu i włożonej pracy. Ten z tombaku to falsyfikat, słabość, zewnętrzny blichtr i pusty środek.
Podobnie jest z motywacją, którą, jest autentyczna, właściwa i mocna gdy pochodzi z wewnątrz, lecz gdy oparta jedynie na zewnętrznych przymusach staje się wymuszona, niestabilna i licha.
Pisane tu artykuły dotyczyć będą zmiany, bo i zmiana jest tematem naczelnym, mottem i sensem tego projektu, a motywacja szybko i sprawnie pozwala otwierać kolejne drzwi do zmian w życiu.
Na co dzień popularna motywacja to hasła: dasz radę, poradzisz sobie, uda się, jesteś w stanie to zrobić, masz warunki, dopniesz swego.
W psychologii natomiast motywacja ma bogatą teorię i wiele definicji. Jest swoistym wewnętrznym procesem, który inicjuje i podtrzymuje aktywność w drodze do celów. Występuje w postaci potrzeb, popędów czy jako stałe źródło pragnień. Zmusza do ciągłych wyborów i realizacji założonych planów. To właściwa motywacja jest najlepszym kluczem do każdej życiowej zmiany.
Motywacja to w praktyce nic innego, jak chęć działania, który prowadzi do zmiany. Tu zaczyna się start. Meta zależy tylko od nas samych, a właściwie wewnętrznej siły, gotowości i wyznaczonego celu! Nieważne, czy zmiana ma dotyczyć własnej kariery, podróży dookoła świata, nowej życiowej roli, wyboru miejsca zamieszkania, diety na wiosnę, czy niejedzenia słodyczy –każda z tych decyzji rodzi się z pewnej potrzeby. Pojawia się pewien motyw, który prowadzi do celu. Niekiedy jest z przypadku, okoliczności zewnętrznych czy sytuacji losowych. Najlepiej, gdy jest zalążkiem wewnętrznym, który długo dojrzewał, bądź został wypracowany w pocie czoła.
Są tacy, którzy swoje marzenia dzięki własnej pracy, dużej cierpliwości i uporczywej konsekwencji, przerodzili w sukces. Są też tacy, którzy nadal marzą, że się im uda, że odniosą sukces, że to coś się ziści, podczas gdy oni nie zrobią nic. Ci pierwsi mieli silną motywację, ci drudzy zaś nadal bujali w obłokach, licząc na łut szczęścia czy magiczne myślenie, które doprowadzi ich do wymarzonej mety. Martin Seligman, guru psychologii pozytywnej, powtarza, że drogę do sukcesu stanowią trzy czynniki: motywacja, optymizm i zdolności. Parafrazując słowa amerykańskiego psychologa, bez motywacji trudno wyruszyć w drogę do zwycięstwa.
Warto zapamiętać, że za sukcesem – a mam na myśli każdą osobistą zmianę, poprawę sytuacji, decyzję, która spowodowała metamorfozę – stała motywacja, która pchnęła do działania.
John D. Rockefeller mawiał, że „wytrwałość jest najważniejszą cechą, by osiągnąć jakikolwiek sukces.” Myślę, że cytat ten może stać się swoistym hasłem w drodze do zmian na podstawie własnej motywacji. Niech wewnętrzna motywacja zawsze będzie dobrym bodźcem do poprawy nawet chwilowego dyskomfortu, która na długo potem może przynieść trwałą ulgę.

Tagi

motywacja rozwój osobisty jak osiągnąć cel jak spełniać swoje marzenia jak osiągnąć sukces

Opublikowano: 2014-08-01

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

film-motywacyjny-wykorzystaj-swoj-potencjal-i-nie-zaluj-ani-jednego-dnia-wiecej

Film motywacyjny - wykorzystaj swój potencjał i nie żałuj ani jednego dnia więcej!

Jakby wyglądało dzisiaj Twoje życie, gdybyś mógł zrobić wszystko od nowa? Każdy z nas wie, że mógł zrobić dużo więcej, niż zrobił rzeczywiście. Zastanawiałeś się gdzie byłbyś dzisiaj, gdyby każdego dnia zwyciężały Twoje dobre nawyki i ambicja mogła się spełniać? Twój potencjał jest niesamowity, wykorzystuj go!

czytaj dalej »

zmienic-na-dluzej

Zmienić na dłużej

Są takie momenty w roku, kiedy zaczynamy działać na wielu płaszczyznach, wypisujemy długą listę naszych postanowień i zabieramy się jednocześnie za wiele z nich. To tradycyjnie początek roku – moment, który tak bardzo utożsamiamy ze zmianami.

czytaj dalej »

cwiczenie-gdzie-w-tym-wszystkim-jestes-ty

Ćwiczenie: Gdzie w tym wszystkim jesteś Ty?

Końcówka roku dla wielu z nas związana jest z przyspieszeniem działań, jakie należy podjąć – szczególnie w strefie zawodowej. Pewnie nie raz słyszałaś skierowane do Ciebie słowa typu: „szybciej”, „efektywniej”, „cel do zrobienia”, „osiągnąć wynik”, „zysk”. Istne szaleństwo… W tym całym zgiełku łatwo zapomnieć o SOBIE.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.