Co zrobisz ze swoimi wakacjami?
co-zrobisz-ze-swoimi-wakacjami

 

Wakacje kojarzą się większości z nas z czasem odpoczynku, zabawy i luzu, beztroski i braku obowiązków. To okres, kiedy nic nie trzeba, a czas jest do naszej dyspozycji. Dla większości z nas to wspaniała myśl: „w końcu będę miał tyle czasu dla siebie”. Nauczyciele w szkole życzą zaś dużo odpoczynku i relaksu.

 Niejednokrotnie jednak okazuje się, że wakacje się kończą, a tutaj pozostało tyle rzeczy, które chciałem zrobić i nie zdążyłem, a co gorsze, wcale nie czuję się wypoczęty. Wpływ na to mają dwa zasadnicze błędy: brak planowania i niewłaściwy dobór aktywności.

 Brak planowania

Bardzo często kiedy dostajemy więcej czasu do dyspozycji, np. cały wolny weekend, okres świąteczny, a już w szczególności okres wakacji, zaczynamy czuć się panami swojego czasu. Myślimy sobie: „Mam tyle czasu. Na wszystko mi starczy”. Czasem nawet zuchwale wydaje nam się: „Tyle czasu. Co ja z nim zrobię?”. No i nic zupełnie nie planujemy. Dobrze, jeśli są rzeczy, które musimy zaplanować i ograniczają nas daty, jak konkretne wyjazdy czy uroczystości. Jednak takie czynności jak jazda na rowerze czy na przykład wyjazd na basen możemy właściwie zrobić każdego dnia. Często jednak okazuje się, że wakacje minęły, a właśnie te mniejsze czynności, które nie wymagają dużej organizacji i nie muszą mieć określonej daty, gdzieś nam umknęły. Myślimy „tak chciałem pojechać do lasu, ale jakoś się nie składało”, „szkoda, że nie udało mi się odwiedzić kolegi”.

Dlatego pomimo tego, że wakacje są czasem laby, warto zastanowić się, jak chcesz spędzić czas. Pomóc tu może lista rzeczy, które są dla ciebie odpoczynkiem. Możesz też zrobić listę atrakcji, przygód czy miejsc. Można również zaplanować, że na każdy tydzień ustalisz taką jedną rzecz. Wtedy nie umknie ci odwiedzenie kolegi, wyjazd do lasu, czy na basen. A może warto też zaplanować takie działania, które pozwolą ci rozwinąć twoje zainteresowania lub pozwolą ci na poznanie nowych pasji?

 Niewłaściwy dobór aktywności

„No nareszcie! Nikt nic ode mnie nie chce! Mogę robić, co chcę” – to podejście, jakie często słyszę na początku wakacji. A w sumie po co są wakacje? No właśnie po to, żeby odpocząć, ale też zrelaksować się, nabrać sił, skorzystać ze słońca i ładnej pogody, a my często utkwimy nos w telewizorze lub komputerze i mamy poczucie odpoczywania, bo „nic nie muszę i to mój wybór”. I rzeczywiście możemy tak odpoczywać. Przez godzinę lub dwie jest to przyjemność. Jednak po dłuższym czasie nasz wzrok się męczy, kręgosłup może być przeciążony jedną pozycją, a nadmiar bodźców może spowodować ból głowy lub zmęczenie. No i gdzie tu ten odpoczynek? Pomyśl przez chwilę, co tak naprawdę wpływa na to, że odpoczywasz. Dla jednych będzie to muzyka, dla innych książki, dla kogoś jeszcze po prostu leżenie. Daj sobie czas na wszystko – i na to, na co brakuje ci czasu w ciągu roku szkolnego i co jest przyjemnością, i na to, po co są wakacje – na odpoczynek. A może znajdziesz też czas na jakieś wyjście, wyjazd, kurs – po prostu przygodę. Może czasem zamiast oglądać kolejny odcinek serialu, warto pomyśleć o tym, by żyć swoim życiem i zamiast angażować się w przygody i emocje innych, samemu tworzyć swoje życie pełne przygód.

Tagi

rozwój osobisty czas wolny zarządzanie czasem wakacje

Opublikowano: 2014-07-17

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

zycie-z-lotu-ptaka-czesc-3

Życie z lotu ptaka - część 3

Przed nami trzecia i ostatnia część eksperymentu.

Niezbędnym warunkiem do skorzystania tego artykułu jest przeczytanie dwóch, a nawet trzech wcześniejszych pod tym samym tytułem. Bez spełnienia tego warunku ten tekst może stracić na wartości, ponieważ będzie wyrwany z pewnego całościowego kontekstu.

czytaj dalej »

podaruj-sobie-dzien-tylko-dla-siebie

Podaruj sobie dzień tylko dla siebie

Choć Dzień Kobiet już minął, zachęcam Was – zróbcie dla siebie coś dobrego, nie tylko od święta. Pozwólcie sobie nagrodzić się za to, że jesteście. Tak po prostu. Nie za to, że kreatywne z Was businesswoman, seksowne partnerki, kochające żony, matki, córki, oddane przyjaciółki – dziś podziękujcie sobie za to, że jesteście po prostu sobą. 

czytaj dalej »

za-co-chcesz-podziekowac

Za co chcesz podziękować?

Koniec starego roku i początek nowego to dla większości z nas okres, kiedy w wolnej chwili siadamy do podsumowań. Zastanawiamy się wtedy, co nam wyszło, co udało się osiągnąć lub też – dość często – mówimy sobie wprost: „Jesteś beznadziejny! Kolejny zmarnowany rok, znów nie udało Ci się nic osiągnąć!”. Ale czy na pewno tak było?

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.