Nie lubisz swojego ciała? Sprawdź, co ma na to wpływ i jak się pozbyć negatywnych ocen
nie-lubisz-swojego-ciala-sprawdz-co-ma-na-to-wplyw-i-jak-sie-pozbyc-negatywnych-ocen

 

Zastanawiasz się nad tym, jak mocno jesteśmy bombardowani informacjami na temat naszego wyglądu? Masz w domu kolorowe magazyny? Zobacz nagłówki: „Do lata zostało pięć miesięcy, zdążysz schudnąć”, „Dieta cud”, „Przygotuj ciało do bikini”, „30-dniowy trening – zadbaj o pośladki”. Mogłabym tak długo wymieniać. Czuję się tym przytłoczona i mówię: „Stop!” takim akcjom.

Żyjemy w okrutnych czasach, jeżeli chodzi o kontekst wizualny. Kult ciała. O naszej wartości często decyduje to, czy jesteśmy szczupli, wysportowani, piękni, co zaburza postrzeganie wewnętrznych zasobów, osobowości, charakteru, bycia dobrym, empatycznym, bystrym.

Myślisz, że przesadzam? To sprawdź media społecznościowe. Niech będzie Instagram. W trakcie pisania tego artykułu, czyli w lutym 2017, po wpisaniu hashtagu #fit liczba zdjęć, która się ukazała, wynosiła 75 605 259! Dla porównania hashtag #book – 21 342 865. Myślę, że to mocno obrazuje, jak bardzo koncentrujemy się na wyglądzie.

Nic więc dziwnego, że zaczynamy mieć coraz więcej kompleksów i wpadamy w pułapki odchudzania czy maniakalnych treningów, a fakt, czy siebie akceptujemy, utożsamiamy z wyglądem. Jak często zdarza Ci się pomyśleć, że nie założysz spódnicy, bo masz grube uda? Seks? Owszem, ale tylko przy zgaszonym świetle, bo przecież oponka na brzuchu... Na plaży chodzisz owinięta szczelnie w pareo, bo co będzie, gdy ktoś zobaczy Twój cellulit? Znasz to?

Ostatnio w USA (5 luty), odbył się Super Bowl, czyli finałowy mecz o mistrzostwo National Football League (NFL). To jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń w życiu większości Amerykanów. Reklamodawcy w tym czasie płacą gigantyczne sumy za spoty, które później wyznaczają trendy. Poza tym na zapraszane są gwiazdy największego formatu. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego o tym piszę. Już wyjaśniam: w tym roku występowała Lady Gaga. Niezaprzeczalnie jest wokalistką, która potrafi zrobić wielkie show. Tak też się stało i w tym wypadku. Publiczność była zachwycona, a media rozpisywały się z zachwytem o jej występie. Tymczasem na Twitterze – obok wielu pozytywnych komentarzy – pojawiła się fala hejtu. Wiesz, na jaki temat? Oczywiście wyglądu. A konkretnie? Zamiast wyrzeźbionego brzucha Lady Gaga ma fałdkę, a na dodatek nie wstydziła się jej pokazać!

To, jak bardzo jesteśmy skoncentrowani na próbie spełniania aktualnych kanonów piękna, często niesie ze sobą konsekwencje zdrowotne. Zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Staramy się osiągać coś, co często jest sztuczne, bo zwykle zdjęcia, które oglądamy w gazetach czy internecie, są retuszowane. Zewsząd słyszymy, że trzeba ćwiczyć i stosować zdrową dietę. Bywa, że decydujemy się na tzw. cheat Day, czyli dzień, w którym można zrobić odstępstwo od diety. A gdzie na co dzień przyjemność jedzenia? Tak bardzo fiksujemy się na diecie, że zaczynamy popadać w obsesję. Sport staje się przykrym obowiązkiem, a my lubimy siebie tylko wtedy, gdy mamy odpowiednio wyrzeźbione ciała. Oceniamy i hejtujemy.

Nie chciałabym zostać źle zrozumiana. Nie chodzi mi o to, że mamy przestać uprawiać sport, dbać o siebie i zacząć niezdrowo się odżywiać, bo sama uwielbiam żyć aktywnie i dobrze wyglądać. Ważne jednak, aby w tym wszystkim znaleźć balans, swego rodzaju harmonię, i aby kochać siebie niezależnie od tego, jak prezentuje się nasze ciało.

Jak to zrobić? Patrząc na siebie całościowo. Ciało, osobowość, dusza – to jedno. Nie można dbać o jeden element, nie biorąc pod uwagę drugiego.

1. Skoncentruj się na dobrym samopoczuciu

Każdego dnia znajdź czas tylko dla siebie i rób to, co lubisz, to, co sprawia Ci przyjemność. Może czytanie książki? Może słuchanie muzyki? Może oddawanie się swoim pasjom? Celebrowanie takich małych przyjemności poprawia humor i zwiększa życzliwość dla samego siebie.

2. Bądź aktywna

Tak, tak! Sport jest bardzo ważny: pozwala zachować zdrowie, dodaje energii, pomaga nabrać dystansu do wielu trudnych sytuacji w życiu. Zwróć tylko uwagę na swoją motywację: dobre samopoczucie czy głównie idealnie wyrzeźbione ciało? Znajdź taki rodzaj sportu, który będzie dla Ciebie zabawą i będzie Cię uszczęśliwiał. Bez aktywności trudno jest prowadzić zdrowe życie. Być może nie odczujesz tego jako dwudziesto- czy trzydziestolatka, ale w późniejszym wieku Twoje ciało Ci się odwdzięczy. Pamiętaj też, że wzmacniając mięśnie – wzmacniasz głowę.

3. Dbaj o siebie

Przyjrzyj się swoim nawykom. Jak wygląda Twoje odżywanie? Pijesz odpowiednią ilość wody? Wysypiasz się? Czy to, co robisz dla swojego organizmu, służy Ci? Słuchaj sygnałów, które wysyła Twoje ciało. Jesteś z nim na zawsze, więc traktuj je dobrze. Nie popadaj w skrajności żywieniowe. Opychanie się niezdrowym jedzeniem nie przyczyni się do zdrowia, ale obsesyjne trzymanie się diety może zmienić się zaburzenie.

4. Praktykuj wdzięczność

Koncentruj się na tym, kim jesteś, co masz, a nie na swoich brakach. Wiesz, że świadome odczuwanie wdzięczności sprawia, że czujemy się szczęśliwsi? Skupianie uwagi na tym, co jest dobre wokół nas, zamiast na porażkach, pozwala optymistyczniej podchodzić do rzeczywistości. Bycie wdzięcznym redukuje stres, wpompowuje w nas więcej energii, poprawia samopoczucie, a to wszystko sprawia, że stajemy się odporniejsi na niepowodzenia i zdrowsi. Niczego nie zdobywamy ani nie dostajemy raz na zawsze, warto więc doceniać to, co mamy. Zrób sobie raz w tygodniu pauzę, weź kartkę i wypisz, za co jesteś wdzięczna.

5. Nie porównuj się z innymi

Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie w czymś lepszy od Ciebie; bardziej bystry, inteligentny, kreatywny; piękniejszy, szybszy itd. Zaakceptuj to, w przeciwnym razie zatruje Cie niska samoocena i przestaniesz dostrzegać swoje atuty i sukcesy. Każdy z nas jest niepowtarzalny. Banalne? Tak, ale prawdziwe. Skoncentruj się na sobie i na swojej wartości, zamiast na kimś innym.

6. Bądź empatyczna

Nie oceniaj innych, lecz staraj się ich zrozumieć.

7. Zaakceptuj i szanuj swoje ciało

Nie możesz traktować siebie jak wroga, bo zaczniesz podświadomie sabotować i siebie, i to, co robisz, i sposób, w jaki myślisz o sobie. Bądź dla siebie najlepszym przyjacielem. Stań nago przed lustrem i wymień minimum pięć rzeczy, które Ci się podobają, a te, które lubisz mniej, potraktuj przychylnie – pomyśl, że czynią Cię wyjątkową. Doceniaj siebie i szanuj. Nie staraj się równać do ideałów, bo ideały nie istnieją. Gdy czujemy się dobrze sami z sobą, promieniejemy pozytywnym blaskiem bez względu na rozmiar czy wiek.

Nie zapominaj, że jesteśmy czymś więcej niż tylko zgrabnymi pupami, płaskimi brzuchami i buziami bez zmarszczek – to wszystko w końcu przemija. Zostają osobowość, charakter, empatia, dobro. Zaczynaj dzień od uśmiechu, bądź życzliwa dla siebie i innych, a wtedy patrząc w lustro, będziesz dostrzegała to, co najbardziej wartościowe.

Tagi

zdrowie wdzięczność uśmiech ciało zdrowe nawyki żywieniowe sport zadbaj o siebie

Opublikowano: 2017-03-13

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

sila-mysli-jaki-wplyw-maja-na-twoje-zdrowie-sprawdz

Siła myśli - jaki wpływ mają na Twoje zdrowie? Sprawdź!

Nasz nastrój i nasze samopoczucie, nasz stosunek do sytuacji czy świata są uzależnione od naszych myśli. Sposób, w jaki myślimy, jest odzwierciedleniem tego, jak się czujemy. I na odwrót. Zdrowe myśli to zdrowszy człowiek, dlatego warto zadbać o jakość naszego myślenia! 

czytaj dalej »

jak-zyc-zdrowo

Jak żyć zdrowo?

Każdy może poszukać dla siebie zdrowej praktyki, tak aby składowa naszego życia nie była modą czy kopią innych, lecz świadomą drogą, która prowadzi do dobrego, szczęśliwego i zdrowego życia. Skrajności nie są dobre dla nikogo, dlatego stworzenie indywidualnego balansu między wszystkimi sferami zaprocentuje, jeżeli porządnie się do tego przyłożymy.

czytaj dalej »

znana-terapeutka-joanna-godecka-w-wywiadzie-na-temat-budowania-pewnosci-siebie

Znana terapeutka, Joanna Godecka, w wywiadzie na temat budowania pewności siebie

Czym dokładnie jest pewność siebie? Jak ją zdefiniwać? Czy pewność siebie jest naszą stałą właściwością, czy możemy ją kształtować? A co jeśli jej nie mamy? Dlaczego tak się dzieje i co z tym zrobic? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w lekturze wywiadu. Czeka tam na Was również niespodzianka - KONKURS! Do wygrania książka "Bądź pewna siebie"! 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.