Nowa perspektywa zmienia wszystko! Spójrz na swoje życie pod innym kątem.
nowa-perspektywa-zmienia-wszystko-spojrz-na-swoje-zycie-pod-innym-katem

 

Jest taka wzruszająca scena w filmie „Życie jest piękne”. Guido, główny bohater, którego gra Roberto Begnini ryzykując życie zgłasza się do przetłumaczenia komunikatu niemieckich strażników, nie znając praktycznie ani słowa w tym języku. Dzięki temu, ma możliwość wytłumaczenia  swojemu synowi Giosue, który stoi nieopodal z grupą więźniów,  zasad panujących w obozie koncentracyjnym. Miejsca, w którym obaj znaleźli się jako włoscy Żydzi w czasie II wojny światowej. Zrobił to tak przekonywująco, że Giosue uwierzył, że bierze udział w pasjonującej grze. Żeby wygrać musi siedzieć cicho, nie płakać, nie prosić o kanapki z powidłami i słodycze itd. Jeśli będzie się trzymał zasad wygra. Nagrodą będzie prawdziwy czołg. Można by pomyśleć, że to tylko film, komedia. Nic, co mogłoby zdarzyć się naprawdę. Może i tak jest, ale co w takim razie z  historiami opisywanymi przez Stanisława Grzesiuka w książce „5 lat kacetu”? Te same dramatyczne okoliczności i prawdziwa historia człowieka, który dzięki poczuciu humoru i dystansowi do siebie przetrwał piekło. Często nie mamy świadomości, że tak wiele zależy od nas samych. Zapewne  na wiele spraw nie masz wpływu, ale możesz WYBRAĆ odpowiednią perspektywę spojrzenia na to, co się aktualnie dzieje w twoim życiu. Funkcjonuje takie powiedzenie: perception is reality, czyli rzeczywistość „tworzy” nasza percepcja. Niektórzy nawet mówią nieco prowokatywnie, że rzeczywistość nie istnieje, jest tylko sposób, w jaki ją postrzegamy. To sąd może nieco zbyt radykalny, ale nie pozbawiony racji. Być może rzeczywistość istnieje, tylko nie jesteśmy jej w stanie poznać, bo przeszkadzają nam nasze interpretacje i oceny. 

Zaczęliśmy od opisu sceny filmowej. Spójrz teraz na swoje życie z perspektywy twórcy filmu. Jaki to będzie gatunek? Komedia, dramat, przygodowy, dokumentalny czy thriller? Przeprowadź krótki eksperyment. Usiądź wygodnie i zacznij sobie wyobrażać… Przypomnij sobie najzabawniejsze momenty twojego życia, nawet jeśli dziś jesteś w trudnej sytuacji. Zmontuj to w jeden pełnometrażowy film lub pierwszy sezon serialu. Wtedy spojrzysz swoje życie jak na serię zabawnych gagów. Radość, żarty i zabawa, nic więcej. Jak się teraz czujesz?

W następnym kroku możesz stworzyć inny film. Wybierz same trudne i bolesne momenty swojego życia. Nie muszą być te najtrudniejsze, ale niech będą dość smutne. Każdy z nas  ma takie sytuacje. Podobnie jak przed chwilą, montujesz je w jeden długi film i dramat jest gotowy. Zapewne twoje obecne uczucia nie są przyjemne. Może nawet czujesz przygnębienie i smutek…

Możesz z pewnością też nakręcić film „tylko dla widzów dorosłych”, ale tu nie będziemy wchodzić w szczegóły. 

Kto jest odpowiedzialny za to, jakim jesteś reżyserem lub montażystą? Zawsze ty! Choć najczęściej dzieje się to nieświadomie, czyli bez udziału świadomości nadajemy znaczenia naszemu życiu. Żeby odzyskać większy wpływ na własne reakcje, możesz zmienić perspektywę spojrzenia. Zawsze masz wybór, jeśli tylko chcesz z niego skorzystać. Nie wpływa to na rzeczywistość, lecz  na to jak ją postrzegasz. Niby nic, a najczęściej to cały nasz świat. 

Metafora filmu jest tylko jedną z możliwych. Perspektyw, które możesz wykorzystać jest wiele i ogranicza na właściwie tylko wyobraźnia. Poniżej kilka przykładów jako inspiracje. 

Wiele osób wybiera perspektywę religijną.  Mają wtedy dostęp do interpretacji zdarzeń zgodnych z danym wyznaniem. Żeby łatwiej sobie poradzić z trudnościami mówią na przykład: Bóg tak chciał. 

Możliwe jest też spojrzenie na życie jak na szkołę. Wtedy wszystko możesz traktować jako naukę. Odrabiasz lekcje z życia. Możesz nie zdać do następnej klasy jeśli to, co dzieje się w twoim życiu ma pewien powtarzalny schemat. 

Część osób wybiera perspektywę walki. Wszystko muszą wywalczyć, „wyszarpać pazurami”. Oni wygrywają, żeby ktoś mógł przegrać. Są ofiary, ale nagrodą jest zwycięstwo. 

Jeśli miałabyś/miałbyś spojrzeć na swoje życie inaczej, to jaką użyteczną dla siebie perspektywę stworzysz? 

 

Tagi

jak żyć w zgodzie ze sobą bądź kim miałeś być bądź sobą jak być sobą jak określić cel bądź uważny na życie

Opublikowano: 2018-07-30

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

badz-kim-miales-byc-czesc-1

Bądź, kim miałeś być. Część 1

W życiu są dwa najważniejsze momenty – dzień, w którym się rodzisz i dzień, w którym dowiadujesz się, po co. Większość z nas ma trudności z określeniem tego drugiego i w pewnym momencie przyjmuje pragmatyczny pogląd, że praca nie jest do lubienia, nie samą pracą człowiek żyje itd. 

czytaj dalej »

trafny-wybor-ale-skad-mam-wiedziec-co-bedzie-dla-mnie-najlepsze

Trafny wybór... ale skąd mam wiedzieć, co będzie dla mnie najlepsze!?

Jak łatwo nam przychodzi ocenianie i mówienie o innych: jacy są, co zrobili, jakie decyzje podjęli. Bardzo mocno w nas zakorzenione jest dawanie porad i rozwiązań innym, patrząc zazwyczaj przez pryzmat własnego życia i własnych mądrości. Naprawdę trzeba przyznać jesteśmy w tym mistrzami... ale co z naszym własnym życiem?

czytaj dalej »

niech-wypelni-cie-radosc-poczuj-ja-calym-soba-w-kazdej-komorce-twojego-ciala-jak-to-zrobic

Niech wypełni Cię radość! Poczuj ją całym sobą, w każdej komórce Twojego ciała! Jak to zrobić?

Zdejmując nogi z miękkiego leżaka czujesz ciepły piasek pod stopami, który rozciąga się po bezkres. Stajesz mocno na ziemi i idziesz brzegiem morza do wody, która delikatnie chłodzi twoje rozgrzane od słońca ciało. Czysta radość! Jednym słowem: „Chwilo trwaj!” i nie przestawaj mnie karmić swoją zewnętrzna przyjemnością....

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.