Sama decyzja nie wystarczy
sama-decyzja-nie-wystarczy

 

To będzie tekst z cyklu noworocznych. W sam raz na okres licznych planów, zmian, obiecywania sobie, zaczynania od nowa itd. Nie będę jednak pisać o samych postanowieniach noworocznych i o tym, jak je osiągać. Na ten temat napisano już chyba wszystko i to nie raz, nie będę się więc powtarzać.

Większość z nas postanawia, że wraz z nadejściem nowego roku całkiem dużo zmieni, podejmuje wiele decyzji odnośnie przyszłego, lepszego życia. Ale z wcielaniem tych decyzji w życie, jak doskonale wiemy, bywa różnie. Są też tacy, którzy już zupełnie zarzucili zwyczaj składania postanowień noworocznych, zakładając z góry, że i tak, jak co roku, nic z nich nie wyjdzie. Jak więc nie wpaść w pułapkę planowania, które nie wnosi nic do naszej rzeczywistości? Jak nie pozostać w sferze wyobrażeń na temat naszych zmian na lepsze?

Obecnie bardzo wiele już wiemy na temat skutecznego osiągania celów – istnieje wiele przydatnych technik, które warto wcielić w swoje życie. Nie zamierzam ich w tym miejscu opisywać. Chcę zwrócić Twoją uwagę na jedną prostą prawdę, która może wydać się banalna i oczywista, ale zarazem dosyć otrzeźwiająca – podjęcie decyzji o zmianie czy zrobieniu czegoś to jeszcze nie zmiana/robienie czegoś. Inaczej mówiąc, to jeszcze nie działanie. Często tworzymy w swojej głowie całe scenariusze takich zmian, wyobrażamy sobie siebie w nowej odsłonie, z nowymi nawykami. I… na tym poprzestajemy. Oczywiście nie ma nic złego w takim wyobrażaniu sobie – w końcu zmiana musi mieć swoje źródło – pod warunkiem, że jest to tylko wstęp. Prawdziwe działanie, prawdziwa realizacja postanowień zaczyna się o ten jeden mały krok dalej – od wykonania choćby najmniejszej, ale realnej czynności przybliżającej nas do powstałego w głowie planu. Często nasze wyobrażone scenariusze są bardzo rozbudowane, a proces decyzyjny prowadzący do postanowienia sobie czegoś złożony i męczący. Z trudem podejmujemy pewne decyzje, długo rozważamy za i przeciw, staramy się przewidzieć następstwa. Po czym zmęczeni, ale z poczuciem ulgi, nic z tym nie robimy. Zadowoleni z podjętej w głowie decyzji nie podejmujemy działania, bo sama decyzja daje nam poczucie, że już coś osiągnęliśmy. Na nic jednak zdaje się ten trud bez wspomnianego małego kroku. Jeśli go nie podejmiemy, cały wysiłek decyzyjny idzie na marne, bo postanowienie z czasem blaknie: zapominamy o nim, a nawet jeśli chcemy z czasem do niego wrócić, niejednokrotnie zaczynamy cały proces rozważań od nowa.

Przypisujemy ogromną rolę decyzji – i słusznie, ale często ją też przeceniamy. Samo postanowienie sobie czegoś, zadecydowanie o czymś daje nam tylko ułudę zmiany. Bez podjęcia działania to jedynie złudzenie pójścia naprzód. Od samego postanowienia nasza rzeczywistość nie ulega żadnej zmianie, nic nie zostaje realnie pchnięte do przodu. Nasze decyzje bywają ciężkie, kosztują nas nieraz mnóstwo wysiłku, ale należy pamiętać, aby nie dać się zwieść poczuciu, że oto właśnie, wraz z tą decyzją, całe nasze życie się zmienia.

Postanowiłeś, że od nowego roku szlifujesz angielski? Pomyśl, co możesz w tej chwili zrobić, aby zacząć to realizować. Zapiszesz się na kurs, znajdziesz stronę do nauki słówek, kupisz książkę po angielsku? Co będzie Twoim pierwszym małym, realnym krokiem? Jak już będziesz wiedział, wykonaj ten krok. Dopiero w tym momencie zacznie się Twoja faktyczna realizacja postanowienia. W ten sposób możesz rozpatrzeć też inne decyzje.

Mówi się, że zmiana zaczyna się w głowie – to prawda. Jednak bez podjęcia realnego działania w tej głowie pozostaje. Jeżeli naprawdę chcesz coś w tym nowym roku (lub jakimkolwiek innym momencie swojego życia) zmienić, nie wahaj się od razu podjąć działania, gdy tylko coś sobie postanowisz. Zrób coś w rzeczywistości. Nic wielkiego, rewolucyjnego, ale realnego. Jakiś pierwszy, mały krok. Tyle, ile jesteś w stanie zrobić w danym momencie. Bo sama decyzja nie wystarczy. 

Tagi

motywacja rozwój osobisty samokontrola jak osiągnąć cel

Opublikowano: 2016-01-27

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

pierwsze-spotkanie-z-psychoterapeuta-konsultacja

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą - konsultacja

Konsultacja to pierwsze spotkanie z psychoterapeutą. Spotkanie może się jawić jako stresujące: nie wiadomo co powiedzieć, jak się zachować, pojawiają się wizje krytyki albo niezrozumienia… możesz czuć lęk, niepewność, wstyd. To tylko przykłady, bo każdy zareaguje na swój sposób. 

czytaj dalej »

dlaczego-nie-chodzimy-do-teatru

Dlaczego nie chodzimy do teatru?

Nie chodzę do teatru, bo nie mam butów – takim stwierdzeniem uraczył mnie jeden ze znajomych. Na tym przykładzie mogłabym zakończyć swój wywód dochodząc do prostego wniosku – kto chce, szuka sposobu. Kto nie chce, szuka powodu. Ja tak łatwo nie odpuszczam. Sama do teatru chodzę często, spontanicznie, z potrzeby serca.

czytaj dalej »

motywacja-jesienia-jak-utrzymac-entuzjazm-kiedy-na-zewnatrz-szaro

Motywacja jesienią. Jak utrzymać entuzjazm, kiedy na zewnątrz szaro?

Wstając rano - zamiast słonecznego dnia - za oknem widzisz tylko szaro-bure barwy? Wychodząc na zewnątrz odczuwasz nieprzyjemny, zimny i przeszywający wiatr? Jedyne o czym myślisz to ciepły koc i gorąca herbata w domowym zaciszu? To może być znak, że nadeszła jesień. Czy jednak naprawdę chcesz ją spędzić w większości czasu w domu, czekając aż w końcu przyjdzie wiosna?

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.