Siedem mitów na temat coachingu
siedem-mitow-na-temat-coachingu

 

Coraz więcej słyszy się o coachingu. Wszyscy wokół używają tego słowa, ale odnoszę wrażenie, że chyba nie do końca rozumieją, co ono oznacza. Przykład sprzed kilku tygodni. Informacja na temat papieża w jednym z popularnych portali internetowych: „Franciszek jest jezuitą, a jezuici są fachowcami od duchowego coachingu”. Co konkretnie dziennikarz miał na myśli, możemy się tylko domyślać. Zapewne nie użył słowa „coaching” w takim kontekście, jakim od lat posługujmy się podczas szkoleń, jakim operujemy w książkach na ten temat oraz jaki proponujemy naszym klientom w formie usługi. Mówiąc krótko: wokół coachingu narosło wiele mitów i nieścisłości. Warto przyjrzeć się kilku najbardziej popularnym.

Mit 1. Coaching polega na powtarzaniu, np.: „Sukces jest w tobie! Znajdź go i wydobądź! Możesz! Każdy może!”.

W ostatnim czasie to dość częsta opinia, która działa jak wirus, infekując sposób myślenia osób spoza branży. Zgodnie z ta definicją „robienie coachingu” polega na częstym wplataniu w swoje wypowiedzi „złotych” myśli typu: „Możesz wszystko, jeśli chcesz”, „Wyjdź poza strefę komfortu” czy też: „Zasługujesz na to, by żyć tak, jak marzysz”. Gdyby to działało, wystarczyłoby przez chwilę posłuchać podobnych „mądrości” i sprawa byłaby załatwiona! Do końca życia idylla.

Tyle że podobne podejście nie ma nic wspólnego z tak szlachetną dziedziną wspierania rozwoju, jaką jest coaching, ponieważ główna aktywność coacha koncentruje się na słuchaniu, tworzeniu relacji sprzyjającej zmianie oraz zadawaniu pytań; pytań, które pozwalają na odkrycia, wgląd, spojrzenie z innej perspektywy, a w konsekwencji – na dokonanie samodzielnej zmiany.

Coaching to proces doskonalenia kompetencji w obszarze, który chce rozwijać klient (tak nazywamy osobę wspieraną przez coacha). Pomaga ludziom stawać się tym, kim chcą, i być najlepszymi, jak tylko jest to możliwe. Wydobywa i wzmacnia to, co w ludziach najlepsze. (J. O’Connor)

Mit 2. Jeśli ktoś mówi, że jest coachem, to tak rzeczywiście jest.

To nieco bardziej skomplikowana kwestia, ponieważ formalnie zawód coacha nie został jeszcze zarejestrowany. Z całą mocą możemy jednak zaakcentować fakt, że nie każda osoba, która nazywa siebie coachem, jest nim w rzeczywistości.

Coaching to profesja, która wymaga odpowiednich kwalifikacji i umiejętności oraz – co niezwykle ważne – posługiwania się kodeksem etycznym. Najłatwiej to zweryfikować dzięki certyfikatowi, który posiada coach, choć, oczywiście, nie zawsze certyfikat będzie potwierdzeniem profesjonalizmu w działaniu. Jak to bywa w wielu zawodach – ostatecznie decyduje człowiek.

Mit 3. Coaching to forma nowoczesnej psychoterapii.

Należy oddzielić coaching i terapię – niezależnie od pewnych podobieństw są to dwie odrębne dziedziny wspierania rozwoju.

Psychoterapia polega na leczeniu rozmaitych schorzeń i problemów natury psychicznej, a także zaburzeń nerwicowych, lękowych, depresji, uzależnień oraz zaburzeń osobowości. Często wspiera leczenie farmakologiczne. Wymienione obszary są niedostępne dla coachów głównie z powodu braku przygotowania do pracy z tego rodzaju pacjentami.

Coaching zajmuje się wspieraniem rozwoju wyłącznie osób zdrowych, które pragną zwiększyć efektywność swoich działań, zyskać więcej satysfakcji z tego, co robią, lub zaplanować kroki umożliwiające osiągnąć sukces, jakkolwiek by on nie był definiowany przez daną osobę.

Mit 4. Pójdę do coacha i problem zniknie

Praca nad sobą w coachingu wymaga silnej motywacji i zaangażowania, a niekiedy nawet determinacji. Rozmowa z coachem jest zaledwie częścią procesu, który w dużej mierze polega na samodzielnej, systematycznej, codziennej pracy między spotkaniami. Nic samo nie zniknie, ponieważ samo się nie pojawiło; najprawdopodobniej to my – często w sposób nieświadomy – doprowadzamy do powstania niekomfortowej czy problemowej sytuacji. Coach może pomóc znaleźć sposób, w jaki do tego doprowadziliśmy, aby dokonać zmiany.

Mit 5. Coaching to panaceum na wszystkie kłopoty.

Coaching najczęściej pomaga osobom, które mają doświadczenie, wiedzę i umiejętności w określonym obszarze, a mimo to nie radzą sobie z czymś. Dzięki pracy z coachem mogą odkryć sposoby wykorzystania swojego potencjału.

Na przykład dla kogoś, kto nie tylko posiada wiedzę z zakresu wystąpień publicznych, lecz także wielokrotnie występował, praca z coachem może okazać się pomocna w sytuacji, gdy stresuje go planowane wystąpienie przed znacznie większym audytorium. Jeśli jednak klient nie ma wystarczającej wiedzy w tym obszarze, potrzebuje skorzystać z innych metod, czyli przeczytać książkę, wziąć udział w szkoleniu lub wybrać się na studia podyplomowe. Coach nie dostarcza wiedzy, ponieważ nie jest ekspertem w każdej dziedzinie; tym zajmują się nauczyciele wykładowcy oraz szkoleniowcy.

Mit 6. Ludzie pytają: „Z czego coachujesz?”.

Popularność coachingu spowodowała, że wielu coachów chce się wyróżnić. To naturalne. Mimo że wciąż powstają coraz to nowe „specjalizacje”, tak naprawdę chodzi o to samo, czyli pomoc konkretnej osobie, aby mogła skorzystać z potencjału, który posiada, niezależnie od obszaru pracy. Mogą to być dieta, relacje czy efektywność w pracy. Dlatego nie można coachować „z czegoś”. Mówiąc precyzyjniej: gdy coach i klient decydują się na współpracę, zawierają przymierze i budują specyficzną relację, która tworzy bezpieczne warunki do rozwoju (ponownie: niezależnie od obszaru zmiany).

Mit 7. Coach jest człowiekiem doskonałym.

Oczywiście nie ma ludzi doskonałych, choć są osoby, które w taki sposób próbują siebie zaprezentować.

Osoba pracująca jako coach powinna kroczyć własną ścieżką rozwoju, choć trudno jest nakłonić do tego wszystkich coachów. W ten zawód wpisany jest nieustanny proces doskonalenia i zdobywania wiedzy. Wspierając zmiany u innych, należy dużą uwagę skierować na własny rozwój. Dlatego coach, któremu zależy na wysokiej skuteczności, powinien czytać literaturę fachową oraz nieustanie pracować z superwizorem. Oczywiście nie każdy coach to robi, dlatego decydując się na pracę z konkretną osobą, warto dopytać, jak na co dzień dba ona o własny rozwój.

Rafał Nykiel

Tagi

coaching zmianywżyciu

Opublikowano: 2016-10-31

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

boisz-sie-zmiany-male-kroki-zamiast-rewolucji-przeczytaj-jak-ro-zrobic

Boisz się zmiany? Małe kroki zamiast rewolucji - przeczytaj jak ro zrobić

Osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, prawie zawsze oczekują szybkiego efektu. Dlatego tym chętniej sięgają po modne diety, które obiecują utratę 10 kg w tydzień albo szybciej...

Warto coś zmienić, nawet jeżeli nie chcesz schudnąć, bo z wypracowaniem zdrowych nawyków wiążą się także inne korzyści: poprawa zdrowia i lepsze samopoczucie. 

czytaj dalej »

co-moze-zmienic-nowa-perspektywa-na-twoje-zycie-coaching-pod-lupa

Co może zmienić nowa perspektywa na Twoje życie? Coaching pod lupą

Nasz mózg lubi, kiedy wszystko jest jasne, dlatego etykietujemy innych ludzi i ….siebie.. Jednak to, co lubi nasz mózg, nie zawsze jest dobre dla nas samych. Bardzo często, funkcjonujemy w świecie metafor, które polegają na etykietowaniu: tchórzliwy, dzielny, odważny itd. Każda etykieta może mieć dowolne znaczenie, co więcej etykiety nie zawsze są trafne!  Należy pamiętać, że...

czytaj dalej »

jedna-rzecz-a-moze-zmienic-wszystko

JEDNA RZECZ, a może zmienić wszystko

Weszliśmy w nowy rok. Siłownie zapełnione, bo postanowienia noworoczne o dobrej formie w toku. Firmy pudełkowo – cateringowe nie nadążają z dostarczaniem kolejnych diet. Serwery portali wakacyjnych i lotniczych zawieszają się od ilości wejść tych, co postanowili w tym roku zrealizować marzenia i w dodatku wcześniej, bo na początku roku zabukować „po tanich pieniądzach” wyloty i hotele...

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.