Życie przeszłością to droga do samodestrukcji - nie pozwól sobie na to!
zycie-przeszloscia-to-droga-do-samodestrukcji-nie-pozwol-sobie-na-to

 

Podczas świąt i uroczystości życzymy sobie i innym „zdrowia, szczęścia, pomyślności”. Dlaczego zatem w naszym społeczeństwie jest tak wiele osób chorych, nieszczęśliwych i narzekających na wszystko?

Jesteśmy ludźmi wolnymi, a więc sami decydujemy o tym, co będzie działo się w naszym życiu. Nasze życie to efekt naszych wcześniejszych decyzji. Dlaczego zatem nie jesteśmy z tego zadowoleni? Coraz więcej ludzi niszczy samych siebie – złą dietą, życiem w dużym napięciu i stresie, nadużywaniem alkoholu i innego rodzaju wspomagaczy – oraz prowadzi niezdrowy styl życia, ulegając samodestrukcji.

Według „Słownika współczesnego języka polskiego” autodestrukcja (inaczej samodestrukcja) oznacza stan lub proces niszczenia siebie samego (pod względem fizycznym, psychicznym itd.).

Caroline Myss przeprowadziła badania na temat tego, dlaczego ludzie nie odzyskują zdrowia. 

Cenną siłę życiową człowiek przeznacza:

  • 60–70% – na życie przeszłością, czyli zarządzanie negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa, młodości i wczesnych lat dorosłego życia oraz do rozpamiętywanie strat, rozczarowań i dawnych urazów;
  • w 10% – na zamartwianie się o przyszłość, jej planowanie i próby kontrolowania;
  • 20–30% – na teraźniejszość – tu, oczywiście, też jest na co narzekać.

Wniosek z badań jest taki: aż w 70% życie przeszłością prowadzi do chorób, czyli autodestrukcji. Na życie w szczęściu tu i teraz pozostaje nam około 20% sił życiowych.

Przysłowie indiańskie mówi, że „człowiek zapada na choroby z powodu niespełnionych pragnień”. 

Jak mamy spełniać swoje pragnienia tu i teraz, skoro „zaparkowaliśmy” w przeszłości i za żadne skarby nie chcemy wyjechać na drogę ku przyszłości i spełnianiu własnych pragnień? Nie jest możliwa bezpieczna podróż, jeśli patrzymy tylko we wsteczne lusterko! Nie jesteśmy w stanie zobaczyć krajobrazów, które mijamy, i nie zauważamy nadarzających się okazji, jakie podsuwa nam życie.

Jeśli nasza uwaga jest skupiona jedynie na tym, co wydarzyło się kiedyś, oraz na tym, jak bardzo z tego powodu czujemy się nieszczęśliwi, nie zauważymy szczęścia, które właśnie obok przechodzi.

Jak zatem poradzić sobie z tym trudnym stanem i przestać się wyniszczać?

Jak każda zmiana, ta również jest dość trudna do wdrożenia, ale jeśli sobie z nią poradzimy, przyniesie dużo satysfakcji i szczęścia.

Przeszłości nie zmienisz – to twoja historia, ale na przyszłość masz wpływ teraz i tylko teraz.

Każdy jest autorem swojego życia, a więc już teraz:

  • pogódź się ze swoją przeszłością, zaakceptuj ją; to tylko przeszłość; nikt i nic z przeszłości nie ma nad tobą władzy – TYLKO TY MASZ TĘ MOC!
  • zastanów się, czego TERAZ pragniesz;
  • wstań i idź po swoje PRAGNIENIA!

ZAMKNIJ DRZWI DO PRZESZŁOŚCI I ZOBACZ, JAKIE DRZWI DO PRZYSZŁOŚCI OTWORZY PRZED TOBĄ TERAŹNIEJSZOŚĆ!

„Sekretem zdrowia – zarówno umysłu, jak i ciała – nie jest opłakiwanie przeszłości ani zamartwianie się przeszłością, lecz mądre życie w chwili obecnej” – Budda.

Tagi

zamartwianie się wybaczanie zdrowie psychiczne

Opublikowano: 2017-06-02

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

wybacz-dla-wlasnego-dobra-dlaczego-powinnismy-wybaczyc-aby-ruszyc-naprzod

Wybacz. Dla własnego dobra. Dlaczego powinniśmy wybaczyć, aby ruszyć naprzód

Wybaczanie – poważna sprawa, jednak warta zachodu, bo wybaczając komuś, tak naprawdę robimy przysługę sobie. To nie sprawca naszego żalu będzie żył z zadrą w sercu, poczuciem niesprawiedliwości i krzywdy, lecz my sami.

czytaj dalej »

autodestrukcja-czy-dotyczy-tez-ciebie-sprawdz-jak-ja-poskromic

Autodestrukcja - czy dotyczy też Ciebie? Sprawdź, jak ją poskromić

Powodem autodestrukcji mogą być przekonania, które działają jak samospełniająca się przepowiednia, negatywne emocje, błędna ocena prawdopodobieństwa możliwych szkód oraz niskie poczucie własnej wartości. Brak umiejętności wyrażania emocji na zewnątrz prowadzi do gromadzenia się ich wewnątrz. Jest to wołanie o pomoc bez słów. To cichy krzyk samotności, bólu i cierpienia, jakich doświadcza człowiek.

czytaj dalej »

oceniacz-i-wieczny-krytyk-jak-skutecznie-pozbyc-sie-ich-ze-swojej-glowy

Oceniacz i Wieczny Krytyk - jak skutecznie pozbyć się ich ze swojej głowy?

Zapraszam Was do przyjrzenia się z pewnej odległości naszym „paskudom”. Jak im się tam żyje, co ich uszczęśliwia i jakie mają rozterki. Oceniacz i Krytyk nie zawsze mają czas na odpoczynek, bo bywa, że pracują nawet w nocy, tworząc dołujące, senne fantazje. Poranek też nie jest dla nich łatwy, bo nawet jeśli w nocy uda im się trochę odsapnąć, budzą się razem z nami...

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.