Co musi się stać, żebyś wreszcie był szczęśliwy?

Szczęście to emocja opisywana jako krótkotrwałe poczucie radości, entuzjazmu, zadowolenia związane z jakimś pozytywnym doświadczeniem. Szczęściem nazywamy też przekonanie, że nasze życie jest wartościowe, satysfakcjonujące i zmierza we właściwym kierunku. Czy aby czuć się szczęśliwymi, musimy być wiecznie uśmiechniętymi optymistami? Na szczęście nie.

Szczęście to coś więcej niż doszukiwanie się pozytywnych aspektów w każdym (nawet trudnym) doświadczeniu. To także coś więcej niż chwilowa reakcja na pozytywne doświadczenie.

Dla niektórych szczęście to akt mentalny – wybór niebycia nieszczęśliwym. Czy wystarczy powiedzieć sobie: „Od dziś jestem szczęśliwy?”. Oczywiście, że nie. Niewątpliwie uświadomienie sobie tego, że mamy wybór podejmowania działań lub pozostawania biernymi w zakresie budowania własnego szczęścia, może stanowić istotny krok w kierunku rozwoju.

Nasze szczęście często warunkujemy określonymi okolicznościami („Będę szczęśliwy, kiedy znajdę pracę/miłość, osiągnę sukces, wychowam dzieci, wyzdrowieję” itp.). Tymczasem praca nad poczuciem własnego szczęścia zakłada aktywność, a nie oczekiwanie na to, że rzeczywistość ułoży się po naszej myśli. Warunkowanie szczęścia to uzależnianie go od okoliczności, które leżą poza strefą naszego wpływu.

Jeśli chcesz zagłębiać się w to, czym jest dla ciebie szczęście, i podejmować działania zmierzające w kierunku jego osiągnięcia, zadaj sobie 5 poniższych pytań.

1. Czy wiesz, czego chcesz od swojego życia? 

Szczęście to pewność, że wiem, co jest dla mnie ważne; wiem, czego pragnę, i mam w sobie gotowość do podążania w obranym przez siebie kierunku. Ludzie szczęśliwi znają swój życiowy cel, wiedzą, czego chcą, i są otwarci na zmiany, które przybliżają ich do tego celu. 

2. Czy akceptujesz siebie? 

Samoakceptacja jest kluczem do szczęścia. Osoby szczęśliwe to osoby, które utożsamiają się ze sobą w wymiarze specyfiki własnej osobowości. Akceptują własne ograniczenia, wykorzystują własne zasoby i podejmują działania, które pozwalają im pełniej wyrażać siebie.

3. Czy jesteś uważnym obserwatorem?

Szczęście bierze się z uważności i skupienia na tym, co aktualne. Prawdziwego szczęścia nie zapewnią sentymentalne rozpamiętywanie przeszłości czy ucieczka w nierealne marzenia o przyszłości. Osoby szczęśliwe żyją dzisiaj, czerpiąc z przeszłości wiedzę o tym, czego chcą lub czego nie chcą w swoim życiu, i formułując konkretne cele odnośnie do swojego przyszłego życia.

4. Czy jesteś aktywnym uczestnikiem swojego życia?

Ludzie szczęśliwi to ludzie, którzy dokonują swoich wyborów w sposób świadomy. Szczęście jest efektem mówienia „tak” temu, co jest spójne z wewnętrznym światem wartości, i mówienia „nie” rzeczom, które są z nim sprzeczne.

5. Czy działasz w zgodzie ze sobą?

Bez działania w zgodzie ze sobą trudno czuć się szczęśliwym. I nie chodzi o egoizm i realizację celów w oderwaniu od otoczenia, ale o wierność temu, co dla nas ważne i co spójne z nami (naszym temperamentem, naszą osobowością, naszymi potrzebami), z poszanowaniem planów i działań innych.

Szczęście to poczucie, że jestem w dobrym miejscu lub że zmierzam we właściwym kierunku (bez względu na to, jak definiuję to „dobre” miejsce lub „właściwy” kierunek). Tytuł tego artykułu powinien zatem brzmieć inaczej. Zamiast pytać o to, co musi się stać, abyś wreszcie poczuł szczęście, zapytaj siebie: „Kiedy będę szczęśliwy? Kiedy wejdę na drogę realizacji tego, czego najbardziej pragnę, w sposób najbardziej spójny ze mną?”.

Oby jak najszybciej. Powodzenia!

Avatar
Magdalena Waniewska-Bobin

SPOTKAJ SIĘ ZE MNĄ, JEŚLI: Spotkaj się ze mną, jeśli jesteś aktywny zawodowo, poszukujesz nowych możliwości lub stoisz w obliczu nieuchronnych zmian, a rozwój, udoskonalanie i wzmacnianie samego siebie stanowią dla Ciebie istotny cel.  Kim jestem i co robię: Jestem coachem International Coaching Community, trenerem, wykładowcą uniwersyteckim, doktorem socjologii. Jestem entuzjastką zastosowania coachingu w środowiskach pozakorporacyjnych, pasjonatką autentyczności, uważności i holistycznego (całościowego) rozwoju w każdym wieku. Dlaczego tu jestem: Wierzę, że zmiana jest dobra, a użyteczność i bycie pomocnym nadają głęboki sens pracy i życiu.  Z czego jestem dumna w moim życiu: Jestem dumna z tego, że bez względu na to co, gdzie i z kim robię, pozostaję sobą. Moje słabości: Kawa podawana na każdy możliwy sposób. Mój sprawdzony sposób na zły humor: Obejrzenie jakiegokolwiek filmiku z Youtube, który w swoim tytule zawiera słowa „funny” i „cats”. Największa zmiana w moim życiu: Tuż po 36. urodzinach (a więc w czasie, kiedy bardziej niż zmianę cenimy stabilizację i odcinanie kuponów) wróciłam na studia (jako słuchacz), zmieniłam zawód, założyłam własną firmę, nauczyłam się jeździć konno i ponownie zostałam mamą… Ta zmiana nadal trwa.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.