"DNA lidera" według Coveya

Wysłuchaj rozmówcy, zadbaj o swoich bliskich, zawsze myśl o zakończeniu, częściej planuj, mniej zajmuj się gaszeniem pożarów, przestań być nieszczęśliwy, zwalniaj “yesmanów” – radzi światowej sławy autor i mówca Stephen R. Covey.  

Przywództwo to kwestia wyboru, nie zajmowanego stanowiska. Prawdziwym przywódcą może być jedynie ktoś, kto jest autorytetem, kto jest spójny i posiada silny charakter. Metody i narzędzia, które umożliwiają osiągnięcie tego celu, są prostsze niż się może wydawać, ale wprowadzenie ich w życie to sprawa wyjątkowo trudna. 

Jakimi cechami powinien charakteryzować się i jakim zasadom hołdować przywódca, by w pełni wykorzystać energię, zdolności i umiejętności swoje oraz osób, którymi kieruje, i uzyskać w ten sposób najlepsze efekty nie tylko w wymiarze zawodowym, ale i ludzkim?

Na podstawie badań, obserwacji i własnego doświadczenia Covey wyróżnił cechy charakterystycznych dla ludzi, którzy kierując się właściwymi zasadami, zostali liderami. Cechy te charakteryzują nie tylko skutecznych przywódców, lecz są wyrazem postępów każdego z nas:

►Ciągle zdobywaj wiedzę!
Czytaj, bierz udział w szkoleniach i zajęciach poszerzających informacje, słuchaj innych. Nieustannie poszerzaj swoje kompetencje, zdolność do wykonywania zadań. Rozwijaj nowe umiejętności i zainteresowania.

►Bądź gotów pomagać drugiemu!
Traktuj swoje życie jako misje, a nie jako karierę.

►Wysyłaj pozytywną energię!
Bądź pogodną, zadowoloną, szczęśliwą osobą. Niech Twoja postawa będzie optymistyczna, pozytywna, podnosząca na duchu. Bądź pełen entuzjazmu, nadziei i wiary.

►Wierz w innych ludzi

►Zachowuj harmonię w życiu

►Traktuj życie jako przygodę

►Bądź synergiczny
Współdziałanie z innymi jest wyrazem kreatywności – zdolności tworzenia.

►Ćwicz w celu samoodnowy

Stephen R. Covey to światowy autorytet w dziedzinie przywództwa, uznany przez magazyn „Time” za jednego z najbardziej wpływowych ludzi Ameryki. Ośmiokrotnie otrzymywał tytuł doktora honoris causa najlepszych światowych uczelni. Był nie tylko autorem książek biznesowych, publicystą, jednym z najbardziej znanych mówców motywacyjnych, lecz również nauczycielem i doradcą szefów wielkich korporacji.

Swój model, rady opisał w książce „7 nawyków skutecznego działania”. Ten biznesowy megabestseller stał się fundamentem sukcesu wielu znaczących organizacji, które na bazie podanych przez Coveya zasad postanowiły zbudować swoje wartości, strategie i kulturę organizacyjną.

Siedem coveyowskich nawyków przekłada się na sprawniejsze funkcjonowanie i wzrost wyników organizacji. Zasady te są ponadczasowe, uniwersalne, obiektywne. Działają bez względu na to, czy się z nimi zgadzamy i je rozumiemy.
Na czym więc liderzy powinni się skupić? 

„Daj komuś rybę, a nakarmisz do na jeden dzień. Naucz go łowić ryby, a nakarmisz go na całe życie” Stephen Covey

*Wskazówki, inspiracje i cytaty zaczerpnięte z książki Stephena R. Coveya „7 Nawyków skutecznego działania” 

Agnieszka Złotek / FranklinCovey

Avatar
FranklinCovey

FranklinCovey – swym rosnącym zasięgiem obejmuje obecnie ponad 150 krajów. Jesteśmy światowym liderem w siedmiu kluczowych obszarach: przywództwo, dyscyplina realizacji, produktywność, zaufanie, efektywność sprzedaży, lojalność klienta i edukacja. Ponad 1 mln osób bierze udział w naszych programach rozwojowych każdego roku, a ponad 100 mln klientów korzysta z naszych produktów. W Polsce jesteśmy obecni od ponad 10 lat, nasze biuro jest centralą na 10 krajów Centralnej i Wschodniej Europy.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.