Za nami jeden z najważniejszych dni w historii portalu Zmiany w Życiu. 12 września odbyła się konferencja Zmiany w Życiu – pierwszy krok, podczas której uczestnicy mogli nie tylko zainspirować się historiami zaproszonych ekspertów, lecz także spotkać się samemu ze sobą i swoimi potrzebami. Czas przygotowań udowodnił nam, jak ważny, ale jednocześnie trudny jest temat zmian. Ciężko się przełamać i zrobić ten pierwszy krok – już sama odpowiedź na pytanie “co chcę zmienić w swoim życiu?” może sprawiać trudność.
Podczas konferencji udowadnialiśmy, że kluczem do sukcesu jest nazwanie potrzeby i podjęcie decyzji o działaniu. Można obiecywać szybkie rozwiązania i super recepty, jednak tylko Wy sami możecie stworzyć taką receptę dla siebie i zacząć działać – w swoim tempie, zgodnie ze swoimi potrzebami, bez zakładania masek, które sprawdzają się tylko na krótką metę. Każdy żyje w innych okolicznościach, ma inne potrzeby i inne możliwości, dlatego tak ważne jest, by decyzję o zmianie podejmować w oparciu o te czynniki. Albert Einstein powiedział: “Wszyscy jesteśmy geniuszami. Ale jeśli oceniasz rybę po jej zdolności wspinania się na drzewa, to całe życie będzie myślała, że jest głupia”. Myślę, że te słowa najlepiej oddają przekaz portalu Zmiany w Życiu i zorganizowanej przeze mnie konferencji.
Anna Węgrzyn
Prezes zarządu ANNOVA Sp. z o.o. Sp. k.
Redaktor naczelna portalu Zmiany w Życiu
Konferencja Zmiany w Życiu – pierwszy krok rozpoczęła się wstępem Anny Węgrzyn – założycielki portalu Zmiany w Życiu. Czas pomiędzy prelekcjami także był przeznaczony dla prowadzącej. Anna Węgrzyn opowiedziała o swojej drodze do miejsca, w którym jest obecnie, wskazywała w jaki sposób poruszać się w zmianie, co nas w tym procesie wzmacnia, a co osłabia.
Ważnym elementem był zeszyt coachingowy, dzięki któremu każdy z uczestników już podczas trwania konferencji mógł zacząć pracować nad swoją zmianą.
Jako pierwsza na scenie pojawiła się Agnieszka Brukszo – coach, ekspertka w zakresie komunikacji, przywództwa i talentu. Prelekcja zatytułowana Nowa marka o nazwie Ty, czyli jak kształtować najcenniejszą markę na świecie? udowodniła, jak ważne jest świadome kształtowanie marki osobistej.
Następnie wystąpiła Katarzyna Miller – pisarka i psychoterapeutka z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w prowadzeniu terapii indywidualnej i grupowej. Jej prelekcja zatytułowana Wiara w siebie to mądrość, która daje spokój i szczęście traktowała o sile, jaką daje poznawanie siebie i realizowanie swoich prawdziwych potrzeb, zgodnie ze słowami: “Zmiana to stać się tym, kim się jest”.
Druga część konferencji rozpoczęła się od wystąpienia Nie mogę czy nie chcę – czyli co powstrzymuje nas przed działaniem? Norberta Grzybka i Maćka Cichockiego z Mogę Móc. Na scenie towarzyszył im gość specjalny – Zenon, któremu prelegenci i publiczność pomagali podjąć decyzję o zmianie. Trudniej zrobiło się wtedy, gdy te same wskazówki trzeba było zastosować wobec samych siebie…
Następnie na scenie pojawił się Patryk Zamorski, który proces zmian zaprezentował z punktu widzenia neurobiologii. Dowiedzieliśmy się, jak ogromny wpływ na nasze życie ma zlokalizowany w mózgu ośrodek nagrody i jak dzięki jego pomocy skutecznie się motywować i osiągać nowe cele.
Skoro o motywacji mowa – wielu z nas chce regularnie biegać, ale szybko się zniechęca. Adam Klein z portalu Bieganie.pl przy pomocy uczestniczki konferencji przekonywał, że biegać może naprawdę każdy – jedynym warunkiem jest odpowiednia technika.
Historia kolejnego z prelegentów – Dominika Włocha – udowodniła nam, że niemożliwe jest możliwe. Podczas wystąpienia Podążaj własną drogą – 4500 km do szczęścia wysłuchaliśmy historii pieszej pielgrzymki z Gdańska do Jerozolimy i dowiedzieliśmy się, jak wielka jest moc marzeń.
Popołudniową część konferencji rozpoczęła prelekcja Ilony Adamskiej – wydawcy i redaktor naczelnej Law Business Quality i Imperium Kobiet. Podczas swojego wystąpienia prelegentka przekonywała, że kluczem do osiągnięcia sukcesu jest wytrwałość w dążeniu do swoich celów.
Następnie na scenie pojawił się Paweł Fortuna – psycholog biznesu i autor Pozytywnej psychologii porażki. Za pomocą prostego ćwiczenia udowodnił nam, że mamy tendencję do niedoceniania własnych możliwości, a trudne emocje są nierozłącznym elementem procesu zmiany, z którym naprawdę warto się zmierzyć.
Jako przedostatnia na scenie pojawiła się Magdalena Bielak-Kościńska. Jej prelekcja zatytułowana Głuchota – moja siła została przedstawiona w całości w języku migowym i była tłumaczona na język ogólnopolski. Prelegentka przekonywała, że każde ograniczenie warto traktować nie jako wadę, lecz jako prezent od losu.
Konferencję zakończyło wystąpienie Urszuli Dudziak, której energia i optymizm udzieliły się całej sali. Podczas prelekcji zatytułowanej Pasja – motywacja do realizacji marzeń i wewnętrznego spełnienia artystka opowiedziała swoją historię i podzieliła się z nami swoją receptą na szczęście.
Każdej z prelekcji mogliśmy nie tylko wysłuchać, lecz także je obejrzeć dzięki Natalii Klonowskiej z Jadźka Rysuje:
Dziękujemy, że byliście z nami i razem mogliśmy zrobić ten pierwszy krok!
Katarzyna Miller podpisuje swoją najnowszą książkę Bez cukru, proszę
Podczas przerwy
Od lewej: Maciek Cichocki, Anna Węgrzyn, Katarzyna Miller, Norbert Grzybek
Od lewej: Grażyna Błęcka-Kolska, Anna Węgrzyn, Alina Gutek
Fot. Agnieszka Lewandowska