Gdzie ci mężczyźni? Prof. Philip Zimbardo na SWPS

15 maja warszawska SWPS gościła profesora Philipa G. Zimbardo, nazywanego przez świat „ głosem i twarzą współczesnej psychologii”. Zimbardo to zdobywca wielu nagród i wyróżnień za pracę dydaktyczną i badawczą, profesor na Uniwersytecie Stanforda, autor ponad 400 publikacji naukowych (w tym 50 popularnonaukowych książek i podręczników). Wśród najbardziej znanych znajdują się wielokrotnie wznawiana „Psychologia i życie” oraz 5-tomowy cykl „Psychologia. Kluczowe Koncepcje”. Jego największą pasją jest obecnie Projekt Bohaterskiej Wyobraźni (Heroic Imagination Project), którego celem jest pokazanie liderom, jak stać się mądrymi i efektywnymi „bohaterami dnia codziennego”. Kiedy Zimbardo został dziadkiem, zdecydował się na zgłębienie problemów mężczyzn, które zostały zebrane i opisane w niedawno wydanej książce “Gdzie ci mężczyźni?”, napisanej wspólnie z Nikitą S. Coulombe.

prof. Philip Zimbardo i redaktor naczelna portalu Anna Węgrzyn 

Profesor Zimbardo okazał się pełnym energii 82-latkiem. Na spotkanie przybył w koszulce Supermana – tyle że “S” zastąpiło na niej duże “Z”. Podczas spotkania opowiadał o swojej najnowszej publikacji: „Gdzie ci mężczyźni?” to pozycja, którą powinien przeczytać każdy mężczyzna, aby poznać swoje ograniczenia, przyjrzeć się sobie i zainspirować do zmiany. Książka jest połączeniem perspektywy profesora z obserwacjami młodej kobiety – współautorki Nikity S. Coulombe – oraz analizy wyników ankiety opublikowanej na platformie TED. Autorzy biją na alarm – w dzisiejszych czasach męskość przechodzi wielki kryzys. Mężczyźni nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w efekcie coraz później stają się samodzielni i coraz więcej czasu poświęcają na poszukiwanie stymulacji w świecie wirtualnych gier i internetowej pornografii. W “Gdzie ci mężczyźni?” autorzy przedstawiają najpowszechniejsze objawy kryzysu, jego prawdopodobne przyczyny i rozwiązania, które można byłoby wprowadzić w życie.

Po przedstawieniu koncepcji stojących za najnowszą publikacją nadszedł moment na pytania z sali, dotyczące związków psychologii i biznesu. Padło pytanie o to, skąd bierze się niechęć studentów biznesowych kierunków do zgłębiania wiedzy psychologicznej? Zdaniem Zimbardo, wynika ona przede wszystkim z tego, że większość ludzi tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy, na czym polega współczesna psychologia. Wydaje im się, że psychologia kończy się na Freudzie i psychopatologii, a tymczasem współczesne dziedziny – takie jak psychologia poznawcza czy społeczna – dotyczą wszystkich ludzi bez wyjątku. Warto zwiększać tę świadomość, bo z połączenia wiedzy psychologicznej i biznesowej płynie wiele korzyści, a wiedza o tym, jak działa mózg, przydaje się i w biznesie, i w codziennym życiu.

Avatar
Anna Węgrzyn

JEŚLI POTRZEBUJESZ: - wydobycia swojego potencjału zawodowego, - pomocy w budowaniu wizerunku swojego i firmy, - wsparcia w procesie zmiany pracy, - wsparcia w procesie zmiany swojego życia na lepsze, NIE CZEKAJ! SKONTAKTUJ SIE JUŻ DZIŚ! aw@annawegrzyn.pl Kim jestem i co robię: Z wykształcenia prawnik, z doświadczenia księgowa, dyr. HR, sprzedaży i marketingu, z powołania i zamiłowania coach International Coaching Community. Jako coach pomagam firmom, ich pracownikom a także indywidualnym klientom wydobyć wszystkie najlepsze cechy z siebie i innych, by móc je wykorzystać w drodze do wspólnego sukcesu. Dla moich klientów słowa takie jak motywacja, potencjał osobisty, rozwój zaczynają nabierać znaczenia, kiedy we współpracy ze mną uświadamiają sobie, jak wymierny może być efekt ich starań, gdy potrafią zarządzać własnymi naturalnymi umiejętnościami. To największa satysfakcja w mojej pracy być świadkiem zmian, które czynią człowieka szczęśliwszym. Dlaczego tu jestem? Magazyn Zmiany w Życiu to realizacja moich marzeń. Stworzyłam to miejsce aby pomagać innym w znalezieniu drogi do siebie i do prawdziwej radości z życia. Ludzie, których poznałam w procesie przygotowań i realizacji projektu tylko utwierdzili mnie w przekonaniu, że to właściwa droga. Dziękuję Wszystkim za wsparcie. Z czego jestem dumna w moim życiu: Jestem wierna swoim zasadom Nigdy nie zrobiłam niczego wbrew sobie dla korzyści. Wszystkie decyzje w moim życiu były podyktowane sercem. Efekt jest cudowny, mogę powiedzieć z pełną satysfakcją, że niczego nie żałuję i wszystko w życiu zrobiłabym tak samo. Moje słabości: Niecierpliwość i coraz gorzej znoszę poranne wstawanie. Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: perfumy Cerruti 1881 różowe, pierwszą butelkę kupiłam za większą część mojego wynagrodzenia i do dziś pamiętam uczucie radości, jakie mi towarzyszyło przy zakupie. Od tamtej pory zawsze mam je na półce, nawet patrząc na butelkę uczucie powraca. Do tego płyta Yanni i jego „One man's dream”. Największa zmiana w moim życiu: Moje życie to ciągłe poszukiwania i zmiany. Największe i najtrudniejsze miały miejsce w 2012 roku. Przestałam się uśmiechać i w głębi duszy czułam, że powinnam być w innym miejscu. Dlatego w jednym momencie zdecydowałam się zostawić ówczesną rzeczywistość i znaleźć nową drogę na każdej płaszczyźnie. Miejscowość: Warszawa

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.