Najważniejszą na świecie osobą dla siebie jesteś TY! Zacznij wreszcie podążać za sobą

Od wielu lat robię z ludźmi Mapy Marzeń – Mapy Celów. Przez moje ręce, moją głowę i mój umysł przewinęło się wiele ludzkich żyć.

Zawsze staram się pomóc ludziom najpierw uporządkować to, co mają, oraz przyjrzeć się obecnej sytuacji, a następnie zmieniać i kombinować z czymś innym, nowym, rewolucyjnym.

Co pojawia się na wielu mapach? 

W centralnej części mapy znajduje się pole żółte. To pole JA. Najważniejsze, kluczowe, podstawowe i decydujące o wszystkim. Jeżeli nie wiemy, co w nim jest i co ma być, to reszta mapy w zasadzie nie ma uzasadnienia, bo nie istnieje nic, na czym możemy bazować. Nie ma JA osadzonego w mocny i trwały sposób. Nie ma konstrukcji, która buduje i inspiruje, ale też takiej, która wytrzyma zachwianie i ewentualną burzę.

Na czym najpierw skupiamy się z osobą, z którą pracuję nad jej mapą? Na tym, czy wie, jakie jest JA, czy wie, czym jest JA i co to oznacza.

Często okazuje się, że ludzie nie wiedzą, kim są, czego chcą i w jakim kierunku idą; co jest ich, a co nie jest ich. Często żyją nie swoim życiem; podążają czyjąś ścieżką, wdrażają w życie czyjeś pomysły i realizują czyjeś cele: rodziców, partnera, firmy.

Pole żółte to pole JA. W trakcie pracy nad tym polem zastanówmy się, jaki jest cel naszego życia. Gdzie jesteśmy i dokąd idziemy? Czy mamy odwagę żyć i działać? Czy mamy siłę, aby codziennie rano wstawać i przezywać nowy dzień?

Poniżej kilka pytań z mojej najnowszej książki „Twoja Mapa Marzeń”, które ułatwią Ci zastanawianie się nad własnym JA. U części osób wzmacniają ich poczucie JA, u części wywołują popłoch („Przecież ja nie wiem…!”, „Tego też nie wiem…!”). Tak może być. Pytania powstały właśnie po to, aby obudzić w nas JA. JA na nowy, 2018 rok.

Pytania

Czy masz zdjęcia, na których lubisz siebie? Kogo na nich widzisz? Czy potrafisz opisać tę osobę? Zawsze młodą dziewczynę czy starą, zmęczoną kobietę? Nie ma znaczenia, w jakim wieku jesteś.

Co codziennie dostarcza ci siły, energii i mocy? Dbasz o siebie? Jak często to robisz? Co ładuje twoje akumulatory? Muzyka, przyroda, podróże, ukochana praca, pasja, dobre jedzenie, przyjaciele, partner, seks, używki, aktywność fizyczna? A może jeszcze coś innego?

Czy żyjesz odważnie i pełną piersią? Czy nosisz wysoko głowę i potrafisz patrzeć innym prosto w oczy? Czy robisz to, co chcesz, czy też te wymarzone rzeczy odkładasz na później, czyli na „święte nigdy”? Czy warto tak żyć? A może już czas zacząć robić to, co jest dla ciebie najważniejsze?

Co wiesz, jaki jesteś i jakimi wartościami się kierujesz? Czy wiesz, czemu nigdy w życiu się nie sprzeniewierzysz? Czego nigdy nie zrobisz, a co zrobisz zawsze?

Czy wiesz, czym jest spójność i czym grozi jej brak? Czy wiesz, że brak spójności skutkuje zaburzeniami pracy organizmu, chorobami autoimmunologicznymi i psychosomatycznymi?

Jaki jesteś: chaotyczny, spontaniczny, planowy, poukładany, rozbiegany? Czym to skutkuje? Czy jest ci dobrze z tym, jaki jesteś? Na ile to akceptujesz, a na ile chcesz to zmodyfikować?

Co jest dla ciebie ważne, a jednocześnie do czego boisz się przyznać przed sobą i światem?

Co chcesz wyrzucić ze swojego życia? Co ma zniknąć w najbliższym roku? Co na pewno chcesz zmienić?

Co odbiera ci energię i nie pozwala oddychać?

Czy masz w sobie zdrowy egoizm? Czy potrafisz go obronić i wybrać siebie, zaopiekować się sobą?

Książkę ze spersonalizowaną dedykacją można zamówić jeszcze na mojej stronie: karinasep.com, a wkrótce również na portalu Zmiany w życiu.

Avatar
Karina Sęp

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ, JEŚLI: - chcesz zrobić własną mapę marzeń – mapę celów- zrobić mapę marzeń – mapę celów firmy- potrzebujesz przegadać, zobaczyć innymi oczami, skonsultować to, co dzieje się w twoim życiu- rozebrać na czynniki pierwsze jakiś fragment swojej rzeczywistości- uporządkować obraz swojego życia- zrobić plan na tydzień, miesiąc, rok, kilka lat- ogarnąć siebieKim jestem i co robię:Jestem mądrą kobietą i doświadczonym managerem. Coachem ICC i po studiach podyplomowych na SWPS. Konsultantem, mentorem i doradcą. Pracuję od ponad 20 lat w międzynarodowej firmie handlującej surowcami i kocham to co robię. Stworzyłam autorskie narzędzie do porządkowania i planowania życia – Mapę Marzeń- Mapę Celów. Jestem autorką książki o tym samym tytule oraz drugiej „Ogarnij swój dzień”. Pracuje nad aplikacja do tworzenia Mapy. Jestem też mamą trójki nastolatków co zwielokrotnia każde moje doświadczenie życiowe. Dlaczego tu jestem? Przechodzę z ludźmi przez ich zmiany. Pomagam im „ogarnąć zmianę”. Inspiruję, wspieram i jestem przy nich kiedy potrzebują. Jestem tu bo to ważne miejsce. Dla mnie też.Z czego jestem dumna w moim życiu: Z odbytej drogi ku zmianie. Z tego, że jestem silna i już w to wierzę. Ze stworzenia bezpiecznego domu gdzie moim dzieciom rosną skrzydła. Z pracy, którą wykonuję z ludźmi pozwalając im odkryć marzenia.Moje słabości: Chcę wszystko, dużo i od razu.Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: Pieczenie ciasta lub robienie wielkich ilości jedzenia.Największa zmiana w moim życiu: Terapia kilka lat temu i dowiedzenie się oraz uświadomienie sobie, że nie jestem dziwna i inna oraz to, że są ludzie, którzy myślą i czują podobnie.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.