Narodziny własnej marki rozpoczynają się od poznania marki wewnętrznej, która stanowi naszą tożsamość, a w następnej kolejności obejmują markę zewnętrzną, na którą składa się nasz wizerunek, cele, komunikacja.
Twoja marka jest jak solidny budynek:
Podłoże to talenty.
Fundament – wartości, przekonania.
Pokoje, wnętrze – cele, misja, wizja.
Fasada – wizerunek.
Całość – unikalna kompozycja.
Jeśli wyobrazimy sobie ten proces w kategorii budowania domu, to zanim go postawimy najpierw sprawdzamy grunt. Musimy zobaczyć jakie daje możliwości architektoniczne. Czy jest to skała, czy ruchomy piasek, czarnoziem, czy glina?
Tym gruntem, podłożem pod nasz dom, pod naszą Markę Osobistą są właśnie nasze talenty. Podobnie jak przy sadzeniu drzewa mamy określoną ziemię, która będzie stanowiła o jego rozwoju. Jej parametry i cechy są nam dane, więc warto je poznać i przyjąć do wiadomości. Tak samo rzecz się ma z naszymi talentami i umiejętnościami. Niektóre przychodzą nam łatwiej, są naszymi naturalnymi predyspozycjami. Inne, mimo szczerych chęci ich rozwoju, pochłaniają dużo energii, a wyniki pozostawiają wiele do życzenia.
Jak powiedział Albert Einstein
„Każdy jest geniuszem. Tylko jeśli osądzasz rybę po tym, jak wspina się na drzewo, będzie całe życie wierzyć, że jest głupia”.
Warto więc poznać siebie od strony swoich naturalnych umiejętności, zarówno tych „twardych”, jak i „miękkich”, ponieważ dalszy rozwój w określonym kierunku zaczyna się zawsze od świadomej wiedzy.
Poznanie talentów jest więc integralną częścią budowania marki osobistej.
Na sesjach z coachem odpowiednio zadawane pytania, narzędzia poznawcze i testy przybliżają nam obraz nas samych. Na przykład to, czy nasza inteligencja jest bardziej językowa, logiczno-matematyczna czy interpersonalna lub przestrzenna. Albo jakie działania umiemy wykonać jak w szwajcarskim zegarku, w taki sam precyzyjny, powtarzalny sposób. Wszyscy mamy pewne, właściwe sobie predyspozycje do określonych działań i postrzegania rzeczywistości.
Kiedy tworzymy swoją markę na znanym gruncie, czyli poznanych umiejętnościach
i talentach, to wówczas daje nam to wiarę we własne siły i możliwości. Podobnie jak stawiając dom na skale lub na pustyni bierzemy pod uwagę właściwości podłoża i nadajemy mu adekwatny do niego kształt i fundamenty. Nasze drzewo też rośnie inaczej w różnej ziemi. I ta różnorodność jest piękna, kiedy jest poznana. Bo każdy jest geniuszem w swojej dziedzinie.
Dla zastanowienia przed kolejną lekcją, w której zajmiemy się naszymi wartościami, warto sobie zrobić poniższe ćwiczenie:
Przypomnij sobie konkretne 7 sytuacji, które napawają cię szczęściem, chwil, kiedy zapominasz o świecie i upływającym czasie.
Jakie talenty, umiejętności wykorzystujesz w tych momentach?
W jaki sposób? Z jakimi ludźmi?