Nowa Marka o nazwie Ty. Lekcja 6. „Unikalny Kod Osobisty albo tajemnica pasków zebry”

Twój „kod paskowy”

Wszystkie poprzednie dywagacje na temat poznawania swoich talentów, wartości i przekonań sumują się w niepowtarzalną kombinację, jaką jesteś TY. Ten zestaw jest unikalny i przypisany tylko do nas, jak nasze DNA.

Jakkolwiek wartości czy pewne preferencje wśród przyjaciół, znajomych, rodziny mogą być podobne, to nikt nie jest taki sam. Tak jak nie ma dwóch takich samych zebr 😉 Umaszczenie i paski każdej zebry, mimo złudnego podobieństwa różnią się od siebie, a młode uczy się poznawać po nich swoją mamę. Każda zebra ma swój niepowtarzalny układ pasków – naturalny kod paskowy.

Na “rusztowaniach” domu

W świecie produktów, poza kodem paskowym, istnieje pojęcie USP (unique selling proposition). Jest to “wyróżnik”, stanowiący o odrębności danej rzeczy od pozostałych, świadczący o jej wyjątkowości.

U ludzi ta „wyróżniająca” kombinacja składa się z umiejętności i doświadczeń, nabytych właśnie przy użyciu różnych talentów oraz na bazie określonych wartości i przekonań. Talent może być wykorzystany wielorako i daje początek wielu umiejętnościom. Na przykład talent do pracy ze słowem może rozwinąć się w umiejętności pisarskie, dziennikarskie, tłumacza, redaktora, scenarzysty itp.; talent do organizowania ludzi może objawić się w roli dyrektora, promotora koncertów, komendanta czy kierownika projektu.

Im więcej doświadczenia nabywamy, używając określonego talentu w specjalny sposób, tym bliżej jesteśmy poznania naszego Kodu. Jeśli wyobrazimy sobie nasz budynek reprezentujący „Markę o nazwie TY”, ten unikalny KOD jest strukturą powstającą na fundamentach, zanim dodamy ściany. Są to betonowe podłogi, stropy, powały, windy, schody, podpory itp. Ta wyjątkowa i jedyna struktura postawiona jest na fundamentach z Twoich wartości i podłożu z Twoich talentów w danym miejscu i czasie.

Jeśli ją poznamy, możemy zacząć skuteczniej:

–       budować życie w oparciu o swoje mocne strony i skoncentrować sie na tym, co robimy najlepiej;

–       przyspieszyć proces pozyskiwania wiarygodności i zaufania;

–       przyciągać do siebie ludzi (przyjaciół, klientów czy pracowników), z którymi naprawdę chcemy być czy pracować;

–       wnosić wkład, służyć innym bez uszczerbku dla siebie i z szacunkiem dla własnych wartości oraz tego, co dla nas ważne. 

Unikalny Kod Osobisty to esencja naszej tożsamości. Wyraża się przez naszą osobowość, oznajmia światu kim jesteśmy i jak możemy się sobą z innymi podzielić w najbardziej naturalny sposób. Stanowi swoisty łącznik miedzy Marką Wewnętrzną i Marką Zewnętrzną.

Dla jego identyfikacji niezbędne jest zrozumienie swoich możliwości (umiejętności) i korzyści, jakie przynoszą innym.

Pytania do zastanowienia:

Co mamy do zaoferowania światu? Czym możemy się podzielić, co umiemy robić najlepiej?

Jak przedstawilibyśmy siebie i swoje możliwości w 30 sekund, jadąc windą z Billem Gatesem lub inną ważną dla nas osobą?

To właśnie Bill Gates powiedział:

„Nie porównuj się z nikim innym na świecie. Jeśli to robisz, to siebie obrażasz”.

Jasną odpowiedź daje na to Deepak Chopra:

Bo… „każdy z nas jest wyjątkową nicią w skomplikowanej sieci życia i ma unikalne zadanie do wykonania wśród całej ludzkości dla jej dobra”.

Avatar
Agnieszka Brukszo

Kim jestem i co robię: Z wykształcenia jestem ekonomistką (SGH) i strategiem biznesu (MBA) oraz międzynarodowym certyfikowanym coachem z dyplomem londyńskiej The Coaching Academy oraz akredytacją ICF jako Mentor Coach. Jestem właścicielką firmy BrandU specjalizującej się w coachingu zarządczym. Pełnię rolę eksperta w zakresie komunikacji i przywództwa, ze specjalnym uwzględnieniem budowania marki personalnej i marek firmowych. Moje doświadczenie w osiąganiu sukcesów i pracy z ludźmi czerpię z 20 lat kariery w międzynarodowych korporacjach (IKEA, Coty, Statoil), gdzie pełniłam funkcje zarządcze w działach marketingu i strategii zarówno w Polsce, jak i za granicą.           Dlaczego tu jestem? Sama nazwa portalu i zamysł powoduje, że wkład dziedziny coachingu jest tu nieoceniony. Jako coach, strateg i mentor pracuję na codzień z równaniem: Coaching + Motywacja = Zmiana i wiem jak jest ono prawdziwe. Z czego jestem dumna w moim życiu: Jestem dumna z wyważonej relacji i bilansu miedzy pracą i życiem prywatnym oraz czasem na własny rozwój i refleksję. Z mężem i córkami bierzemy od lat udział w Mistrzostwach Polski Pojazdów Zabytkowych. W gronie bliskich przyjaciół zwiedzamy Polskę i najdalsze krańce świata. Podzielają oni moje pasje do podróży, sportu i sztuki. Moje słabości: Lubię dużą aktywność i dążę do doskonałości, co powoduje, że trudno mi się w pełni cieszyć spokojem i uprawiać tzw „dolce farniente”. Staram się to rekompensować, praktykując medytację i sztukę uważności. Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: Energiczny spacer, dobra muzyka i rozmowa z ciekawą osobą lub... medytacja, oddech. Nastrój dla mnie to przemijająca chmura, na której się nie koncentruję. Największa zmiana w moim życiu: Zmiany towarzyszą mi przez całe życie. Mieszkałam i pracowałam w wielu krajach, a również rodzina i dzieci ciagle mi dostarczają nowych bodżców i zmian. Natomiast największą zmianę wprowadziłam rezygnując po 20 latach z dalszej bezpiecznej kariery w korporacji i otwierając własną firmę. To doświadczenie daje mi wciąż dużo satysfakcji i radości na co dzień w pracy z Klientami.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.