Osiem kroków do pełnej satysfakcji

Satysfakcja jest popularnym manifestem szczęścia. Życiu, pracy, karierze czy pasji przyświeca hasło satysfakcji (lub jej braku) w zależności od aktualnie przeżywanego stanu. W lepszej lub gorszej odsłonie jawi się jako hasło klucz osobistego zadowolenia.

Satysfakcja wymaga koncentracji uwagi i dużego zaangażowania z naszej strony. Tym właśnie znacząco różni się od zwykłych przyjemności jak sen, jedzenie czy ruch, które do pełnej radości z życia nie wystarczą. Są za słabe aby rozwijać i budować bardziej złożoną jaźń.

Czym jest zatem owa satysfakcja i co się na nią składa?

M. Csikszentmihalyi wraz z zespołem psychologów badał uczucie satysfakcji w różnych grupach zawodowych i kulturowych. Odkrył, że niezależnie od płci, rasy czy wieku, definicja satysfakcji była podobna i składała się z następujących czynników:

1. Doświadczana jest wtedy, gdy wykonywane zadanie ma szanse ukończenia, nie jest zbyt proste i wymaga odpowiednich umiejętności.

2. Koncentruje się na aktualnie wykonywanej pracy, a więc łączy działanie i świadomość.

3. Ma jasno sprecyzowane cele.

4. Natychmiastowo dostarcza informacji zwrotnej.

5. Charakteryzuje się stanem głębokiego zaangażowania, wyrzucając ze świadomości codzienne troski i lęki, skupia uwagę na bieżącym zadaniu.

6. Pojawia się wtedy, gdy mamy kontrolę nad własnymi działaniami.

7. Następuje utrata samoświadomości czyli zanika myślenie o sobie, pojawia się flow i silne poczucie jaźni.

8. Czas staje w miejscu i przestaje mieć znaczenie inaczej (tzw. transformacja czasu).

To wszystko powoduje uczucie głębokiej satysfakcji. Potrzeba dużo energii aby tak się stało, ale jest to uczucie warte każdego wysiłku.

U dziecka uczucie satysfakcji jest naturalne i spontaniczne, niestety w dorosłości wymaga większej pracy. Oczywiście są tacy, którzy we wszystkim co robią, osiągają satysfakcję. Są i tacy, którzy bez niej przeżywają życie. Niestety w przypadku tych drugich, ich przyjemność jest bardzo przypadkowa i uwarunkowana czynnikami zewnętrznymi. Do pełnej satysfakcji zabrakło im własnej kontroli nad jakością doświadczeń i braku poznania satysfakcji w czynnościach codziennych. Zapraszam więc do zapoznania i szukania swojej drogi na prawdziwe poczucie satysfakcji.    

Avatar
Anna Kasica Bogucka

Kim jestem i co robię: Ukończyłam studia magisterskie z psychologii i studia podyplomowe z Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracowałam m.in.: w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Zakładzie Psychologii, w firmie szkoleniowej Team Training Poland oraz pisałam artykuły z psychologii m.in.: na portal Zwierciadło.pl. Dziś piszę i pracuję w kręgu Psychologii Pozytywnej, dalej szerząc idee nurtu. Zapraszam również na mój blog kasicablog.pl Dlaczego tu jestem? Dlatego, że wierzę w idee portalu, bo zmiany w życiu są nieodłącznym elementem naszej egzystencji. Jako psycholog chcę pisać o zmianach, na które my sami mamy wpływ, o zjawiskach, teoriach i hasłach, które tym zmianom mogą pomóc w pogoni za szczęściem. Psychologia pozytywna stanowić będzie bazę, ale „starej” psychologii na pewno nie zabraknie. Z czego jestem dumna w moim życiu: Z wiedzy, jaką posiadam, i z pokory, z jaką ją stosuję. Moje słabości: Walczę z perfekcjonizmem i coraz lepiej mi idzie. Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: Banalny, ale mi pomaga: muzyka i zdjęcia z naszych podróży i miejsc w których miałam okazję być albo czytanie, które przenosi w inną czasoprzestrzeń. Największa zmiana w moim życiu: Największa zmiana w moim życiu ma nadejść w 2015 roku. Dziś nie powiem nic więcej, ale czekam na nią z ciekawością dziecka. Miejscowość: Warszawa

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.