Przeszkody na drodze do zmiany – jak je pokonać? Część 1

Wiele osób wyobraża sobie proces zmiany życiowej lub zawodowej jako coś, co powinno przyjść w sposób naturalny, bez większych trudności, wysiłku i pracy. Tymczasem pojawiają się przeszkody, które na poszczególnych etapach utrudniają dotarcie do celu; choć mają one zróżnicowany charakter, większość z nich tkwi w naszych głowach.

Jak poradzić sobie z przeszkodami?

Jeśli podejdziemy do pojawiających się utrudnień z akceptacją, że są po coś, że mają nas czegoś nauczyć, że stają się szansą na rozwój, zdecydowanie szybciej i łatwiej przejdziemy przez ten trudny dla nas proces.

Obawy

Wielu z nas nie realizuje w pełni swojego potencjału, żyje poniżej swoich możliwości i nie wprowadza zmian w swoim życiu albo z obawy przed niepowodzeniem, albo z obawy przed utratą poczucia bezpieczeństwa. „Boję się, że mi się nie uda”, „Czy dam sobie radę?”, „Tyle mam do stracenia…!”.

Każdy czasem odczuwa obawy. To naturalne. Jednak to, czy sobie z nimi radzimy czy nie, zależy głównie od naszego sposobu myślenia. Zazwyczaj zmiana sposobu myślenia i nastawienia otwiera przed nami nowe możliwości.

Polecam dwa skuteczne sposoby na rozprawienie się ze swoimi obawami.

Krok pierwszy

Weź kartkę lub notes, długopis i wypisz obawy, jakie pojawiają się w Twojej głowie. Niczego nie pomijaj; wypisz wszystkie, które przychodzą Ci na myśl. Jak wynika z badań, 86% sytuacji, których się obawiamy, nie zdarza się wcale.

Nałogowa miłość – jak się pożegnać z uzależnieniem?

Krok drugi

Gdy w Twojej głowie pojawi się obawa, zadaj sobie pytanie: „Co najgorszego może się zdarzyć?”. Wyobraź sobie najczarniejszy scenariusz. Zazwyczaj okazuje się, że nasze lęki są nieuzasadnione i szkoda na nie czasu oraz naszej energii.

Dlatego postaw kolejne pytania: „Dlaczego moje niczym nieuzasadnione obawy przeszkadzają w realizacji moich planów?”, „Czy to one mają nade mną moc, czy też ja potrafię nad nimi zapanować?”.

Wymówki

99% wszystkich porażek pochodzi od ludzi, którzy mają nawyk tworzenia ciągłych wymówek.

G. W. Carver

Wymówka to próba usprawiedliwiania siebie i racjonalizacja swoich wyborów, z których nie do końca jesteśmy zadowoleni.

Wymówki pozwalają nam usprawiedliwiać nasze niepowodzenia lub brak działania oraz zrzucać odpowiedzialność na okoliczności, otoczenie i innych.

Najbardziej popularne wymówki: „Nie mam czasu zając się tym teraz”, „Brakuje mi pieniędzy/doświadczenia/umiejętności”, „Jestem zbyt zmęczony/zmęczona”, „Jestem na to za stary/stara”, „Nie mogę tego zrobić, ponieważ…”. Można tworzyć je bez końca.

Aby skutecznie rozprawić się z wymówkami, zachęcam Cię do zrobienia poniższych ćwiczeń.

Krok pierwszy

Weź kartkę lub zeszyt i długopis, a następnie wypisz wszystkie wymówki, które stoją na drodze do osiągnięcia Twojego celu (np. zmiany pracy, nauki hiszpańskiego, zmiany nawyków żywieniowych).

Krok drugi

Po zrobieniu pierwszego kroku zastanów się i zapisz odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Co zyskujesz dzięki tym wymówkom?
  • Co tracisz dzięki wymówkom?
  • Jakie wymówki wyeliminujesz jeszcze dzisiaj?
  • Jaki krok możesz zrobić już dziś, który przybliży Cię do tego, czego pragniesz/do Twojego celu?

A jakie są Twoje mentalne bariery, które utrudniają Ci podjęcie działania i stoją na drodze do zmiany?

Avatar
Bernadetta Gilarska

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ, JEŚLI : stoisz przed zmianą swojej ścieżki zawodowej lub drogi życiowej chcesz poznać swoje mocne strony i pełniej wykorzystać swój potencjał szukasz odpowiedzi na to, co jest twoją pasją  chcesz wzmocnić poczucie własnej wartości, pewność siebie i wiarę w siebie potrzebujesz odzyskać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym chcesz realizować się w życiu i pracy zgodnie z własnymi wartościami i ze swoim potencjałem Kim jestem i co robię:  Certyfikowany coach, konsultant kariery, specjalista ds. HR i szkoleń. Jako coach wspieram w procesie zmiany na lepsze. Towarzyszę na drodze odkrywania siebie i życia w zgodzie z własnymi wartościami i ze swoim potencjałem. Pracuję w oparciu o kodeks etyczny i standardy Izby Coachingu. W swojej praktyce łączę różne techniki i metody, które pomagają mi w skuteczny sposób zaprowadzić moich klientów do celu. Posiadam ponad 12 lat doświadczeń pracy z ludźmi w sferze zawodowej i ponad 10 lat aktywnego samorozwoju. Jestem entuzjastką autentyczności, rozwoju osobistego i po prostu życia.     Dlaczego tu jestem: Bo mam potrzebę dzielenia się z Tobą swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami coachingowymi oraz inspirowania do zmiany, którą rozumiem jako umożliwienie pełniejszego realizowania własnego potencjału. Z czego jestem dumna w moim życiu: Z drogi, jaką przeszłam i ciągłego rozwoju. Moje słabości: Inspirujące książki i lody waniliowe :)  Mój sprawdzony sposób na zły humor: Chwila tylko dla siebie, otoczenie siebie troską i sprawienie sobie przyjemności poprzez np. długi spacer, basen, ulubiony serial, inspirującą książkę, pyszne jedzenie. Największa zmiana w moim życiu: Bardzo ważny dla mnie proces zmian został zapoczątkowany 4 lata temu (m.in. przeszłam własny proces coachingowy, uzyskałam certyfikat i licencję coacha, rozpoczęłam własną praktykę coachingową, odeszłam z korporacji, pozbyłam się szkodliwych dla mnie nawyków, zwolniłam tempo życia, wprowadziłam zdrowszy styl życia) i nadal trwa… Przede wszystkim zmienił się mój sposób myślenia i działania co przełożyło się na moje zdrowie oraz życie osobiste i zawodowe. Od tamtej pory staram się świadomie podążać ścieżką swojego serca i żyć w zgodzie z własnymi wartościami.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.