Wiele osób wyobraża sobie proces zmiany życiowej lub zawodowej jako coś, co powinno przyjść w sposób naturalny, bez większych trudności, wysiłku i pracy. Tymczasem pojawiają się przeszkody, które na poszczególnych etapach utrudniają dotarcie do celu; choć mają one zróżnicowany charakter, większość z nich tkwi w naszych głowach.
Jak poradzić sobie z przeszkodami?
Jeśli podejdziemy do pojawiających się utrudnień z akceptacją, że są po coś, że mają nas czegoś nauczyć, że stają się szansą na rozwój, zdecydowanie szybciej i łatwiej przejdziemy przez ten trudny dla nas proces.
Obawy
Wielu z nas nie realizuje w pełni swojego potencjału, żyje poniżej swoich możliwości i nie wprowadza zmian w swoim życiu albo z obawy przed niepowodzeniem, albo z obawy przed utratą poczucia bezpieczeństwa. „Boję się, że mi się nie uda”, „Czy dam sobie radę?”, „Tyle mam do stracenia…!”.
Każdy czasem odczuwa obawy. To naturalne. Jednak to, czy sobie z nimi radzimy czy nie, zależy głównie od naszego sposobu myślenia. Zazwyczaj zmiana sposobu myślenia i nastawienia otwiera przed nami nowe możliwości.
Polecam dwa skuteczne sposoby na rozprawienie się ze swoimi obawami.
Krok pierwszy
Weź kartkę lub notes, długopis i wypisz obawy, jakie pojawiają się w Twojej głowie. Niczego nie pomijaj; wypisz wszystkie, które przychodzą Ci na myśl. Jak wynika z badań, 86% sytuacji, których się obawiamy, nie zdarza się wcale.
Krok drugi
Gdy w Twojej głowie pojawi się obawa, zadaj sobie pytanie: „Co najgorszego może się zdarzyć?”. Wyobraź sobie najczarniejszy scenariusz. Zazwyczaj okazuje się, że nasze lęki są nieuzasadnione i szkoda na nie czasu oraz naszej energii.
Dlatego postaw kolejne pytania: „Dlaczego moje niczym nieuzasadnione obawy przeszkadzają w realizacji moich planów?”, „Czy to one mają nade mną moc, czy też ja potrafię nad nimi zapanować?”.
Wymówki
99% wszystkich porażek pochodzi od ludzi, którzy mają nawyk tworzenia ciągłych wymówek.
G. W. Carver
Wymówka to próba usprawiedliwiania siebie i racjonalizacja swoich wyborów, z których nie do końca jesteśmy zadowoleni.
Wymówki pozwalają nam usprawiedliwiać nasze niepowodzenia lub brak działania oraz zrzucać odpowiedzialność na okoliczności, otoczenie i innych.
Najbardziej popularne wymówki: „Nie mam czasu zając się tym teraz”, „Brakuje mi pieniędzy/doświadczenia/umiejętności”, „Jestem zbyt zmęczony/zmęczona”, „Jestem na to za stary/stara”, „Nie mogę tego zrobić, ponieważ…”. Można tworzyć je bez końca.
Aby skutecznie rozprawić się z wymówkami, zachęcam Cię do zrobienia poniższych ćwiczeń.
Krok pierwszy
Weź kartkę lub zeszyt i długopis, a następnie wypisz wszystkie wymówki, które stoją na drodze do osiągnięcia Twojego celu (np. zmiany pracy, nauki hiszpańskiego, zmiany nawyków żywieniowych).
Krok drugi
Po zrobieniu pierwszego kroku zastanów się i zapisz odpowiedzi na poniższe pytania:
- Co zyskujesz dzięki tym wymówkom?
- Co tracisz dzięki wymówkom?
- Jakie wymówki wyeliminujesz jeszcze dzisiaj?
- Jaki krok możesz zrobić już dziś, który przybliży Cię do tego, czego pragniesz/do Twojego celu?
A jakie są Twoje mentalne bariery, które utrudniają Ci podjęcie działania i stoją na drodze do zmiany?