Wykorzystać to, co najpiękniejsze, czyli praca na mocnych stronach

Jedną z najpiękniejszych rzeczy w pracy na mocnych stronach jest to, że małe kroki potrafią przynieść wielkie rezultaty. Te małe kroki to świadomość tego, w czym jesteśmy mocni i dzięki czemu sobie radzimy. Wielkie rezultaty to motywacja, zaangażowanie i zaufanie do siebie. Ujawnienie tego, co w nas mocne, sprzyja samorealizacji i poczuciu szczęścia.

Nowe zadania, zmiana stanowiska, powrót z urlopu macierzyńskiego to sytuacje wywołujące zróżnicowane emocje: z jednej strony ekscytację, z drugiej zaś wątpliwości i sporo niepewności. Pracowałam z klientami, którzy w takich momentach miewali wrażenie, że muszą na nowo udowodnić swoją wartość, jakby dotychczasowe sukcesy i dokonania przestały mieć znaczenie nawet dla nich samych. Tracili wówczas pewność siebie, a nawet wiarę w to, że poradzą sobie z wyzwaniem. To najlepszy moment, żeby przypomnieć im o ich mocnych stronach.

Przyznam, że w odniesieniu do kategorii wspierania drugiego człowieka najbardziej wierzę w pracę na mocnych stronach. Choć moi klienci to głównie menedżerowie, często reprezentujący świat twardego biznesu, zdarza im się mówić z niedowierzaniem o swoich sukcesach – również tych spektakularnych. „Tak, zdarzyło się” – słyszę najczęściej. Kiedy proponuję im przyjrzenie się ich mocnym stronom, stają się sceptyczni, a nawet lekko zakłopotani. Z pewnym oporem powstają pierwsze, początkowo oszczędne listy cech. „No tak, to też jest moja mocna strona” – przyznają z niejakim oporem. Praca na potencjale jest zarówno energetyczna, jak i trudna. O ile stosunkowo łatwo umiemy stworzyć listę naszych słabości i braków, o tyle w przypadku mocnych stron zatrzymujemy się już przy pierwszej silnej cesze naszego charakteru. Tymczasem w myśl „tropowej” zasady to „poprawianie błędów prowadzi do popraw­no­ści, zaś kon­cen­tracja na moc­nych stronach pomaga osiągnąć mistrzostwo”.

Moim ulubionym narzędziem w takich sytuacjach jest ćwiczenie „Mocne strony w ocenie 360” (o którym zresztą po raz pierwszy opowiedział mi mój start-upowy klient). Polega ono na zebraniu przez klienta opinii innych osób o jego mocnych stronach. Tymi innymi osobami mogą być koledzy z pracy (aktualnej lub poprzedniej), członkowie zespołu, partnerzy, rodzina lub przyjaciele. Podkreślam wówczas jedną zasadę: ważne jest, aby wybierać osoby, do których mamy zaufanie. Dobrze jest też zaprosić do zadania ludzi, których opinia z jakiegoś powodu jest dla nas ważna. Zwykle wspólnie z klientem zastanawiamy się, kto to mógłby być; od kogo chciałby otrzymać tego typu informację zwrotną. Moją rolą jako coacha jest wspieranie klienta w przekonaniu, że cały wysiłek włożony w ćwiczenie ma sens.

Kiedy klient zaakceptuje zadanie i określi, do kogo chciałby zwrócić się o pomoc, upewniam się, czy potrzebuje dodatkowej pomocy. Czasem wspólnie przygotowujemy ramową informację, którą klient przekaże znajomym – bazową formułę przytaczam poniżej.

Cześć,

pracuję aktualnie nad… (np.: „opracowaniem profilu zawodowego”, „przygotowaniem się do nowej roli w pracy”).

Istotną częścią tej pracy jest identyfikacja moich mocnych stron, a jedną z metod wspierających zebranie opinii przyjaciół, znajomych, kolegów i koleżanek, którzy poznali mnie do tego stopnia, by mogli wypowiedzieć się na temat moich zalet.

Dlatego zwracam się do Ciebie z ogromną prośbą o podzielenie się ze mną opinią na temat moich mocnych stron. To nie musi być wypracowanie; 1-2 cechy i krótka argumentacja uzasadniająca Twoje zdanie.

Z góry serdecznie dziękuję ze pomoc.

Zwykle wystarczy około 1-2 tygodni, aby otrzymać wszystkie opinie. Można z nich stworzyć osobisty raport mocnych stron z niezwykłymi cechami charakteru oraz przykładami konkretnych, cenionych przez innych zachowań i sukcesów.

Podczas sesji coachingowej można przyjrzeć się tym opiniom – tego rodzaju lista zwykle mniej lub bardziej zaskakuje klienta. Zawsze jednak – podkreślam: zawsze – stanowi niezwykłe przeżycie, które wzmacnia, buduje i daje moc oraz wewnętrzną energię. Raz stworzona lista towarzyszy klientom przez lata – można po nią sięgnąć w trudniejszych momentach, w sytuacji zmiany, by przypomnieć sobie tę uskrzydlającą świadomość.

A jak jest u Ciebie? Dzięki czemu sobie radzisz w zmianie? Na czym możesz się oprzeć? Jaka jest lista Twoich mocnych stron?

Danuta Rocławska

SPOTKAJ SIĘ ZE MNĄ, JEŚLI: Jesteś w procesie zmian i potrzebujesz efektywnego wsparcia opartego na empatycznej relacji Chcesz zwiększyć efektywność pracy swojej lub zespołu Potrzebujesz wsparcia w znalezieniu rozwiązań w trudnej lub kryzysowej sytuacji Jesteś coachem i szukasz profesjonalnych narzędzi coachingowych Kim jestem i co robię: Jestem praktykiem biznesu z długoletnim doświadczeniem menedżera zarządzającego, dyplomowanym psychologiem, dyplomowanym coachem, posiadam także  akredytację coacha kryzysowego. Pomagam w podjęciu optymalnych decyzji zawodowych i dokonaniu istotnych zmian oraz w opracowaniu nowych skutecznych strategii w sytuacjach kryzysu. Jestem także autorką pakietów narzędzi coachingowych, wspierających pracę coacha.  Oferuję współpracę w zakresie procesów coachingowych. Moimi Klientami są menedżerowie liniowi i zarządzający, przedsiębiorcy, firmy rodzinne i właściciele strat-up’ów. Z Klientem biznesowym poszukującym nowych rozwiązań dla swojego biznesu pracuję m.in. w oparciu o Model Biznesowy YOU. Wspieram także Klientów w trudnych sytuacjach (np. wypalenie zawodowe, kryzysy sytuacyjne).  Dlaczego tu jestem: Jestem tu, ponieważ wierzę, że nic nie dzieje się przypadkiem, a jedyne co pewne to zmiana. Z czego jestem dumna w moim życiu: Najbardziej jestem dumna z moich dzieci oraz z tego, że pewnego razu udało mi się zatrzymać, aby zmierzyć się z „tęsknotą za pełnią”. Moje słabości: ciasto drożdżowe :)  Mój sprawdzony sposób na zły humor: Zakładam buty i biegnę do lasu. Po godzinie biegania jestem bogatsza o endorfiny i  odzyskuję jasność myślenia. Największa zmiana w moim życiu: Najważniejszą zmianę w moim życiu zafundowały mi moje dzieci. Druga zmiana wiąże się ze odejściem z korporacji i rozwijaniem własnej firmy. Jedno i drugie wciąż uczy mnie odwagi, wdzięczności i pokory. 

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.