Związek pod lupą – 7 ważnych zasad udanych relacji

W Twoim związku zaszły zmiany. Nie jest już tak jak na początku?  Masz problemy z partnerem, a może masz za sobą kolejny nieudany związek?  Bolesne rozstanie? 

A może znowu się nie udało,  a tak dobrze tym razem się zapowiadało?

Sytuacja się powtarza?  Co źle robię?  Czy może ze mną jest coś nie tak?  

Zewsząd dochodzą nas wieści o rozpadających się małżeństwach i związkach. Statystycznie co druga para w Polsce rozwodzi się. 

Niekoniecznie tak musi być. Niekoniecznie temat nieudanego związku musi ciągle powracać.

Badania dowodzą, że rozwód/rozstanie należy do najbardziej stresujących i traumatycznych doświadczeń w życiu. Dlatego dla udanych relacji (szczęścia w związku) koniecznym jest zrozumienie określonych zasad  i chęci do przepracowania problemu samodzielnie lub z pomocą specjalisty. 

Za najczęstszą przyczynę rozpadu związku podaje się „niezgodność charakterów”.  Jest to dość enigmatyczne stwierdzenie, pod którym może kryć się właściwie wszystko. 

Analizując jednak problemy par możemy zauważyć aspekty, które najczęściej powracają. 

Poniżej przedstawię Ci kilka punktów, na które należałoby zwrócić uwagę poszukując rozwiązania problemu. Nie jest to gotowa recepta na udany związek, ale wskazówki, które pozwolą na ograniczenie ryzyka jego rozpadu. 

JA – czyli zacznij od siebie.  Czy jesteś gotowa/gotowy na związek? 

Obserwuję, że większość porażek w związkach wynika z nadmiernego koncentrowania się na własnym ego oraz z niedojrzałych i nierealistycznych oczekiwań w stosunku do partnera. 

Związek stanowią zawsze dwie odrębne jednostki, które niosą ze sobą cały bagaż dotychczasowych doświadczeń życiowych, swoich wyuczonych zachowań i przekonań. 

Budowanie prawidłowej relacji polega w dużej mierze na poszanowaniu integralności partnera oraz braku czynnika uzależnienia od drugiej osoby, czyli zachowania swojej niezależności w związku. Kolejnymi czynnikami wpływającymi na poprawność naszych relacji są poczucie własnej wartości i dojrzałość emocjonalna.  

Bo do tanga trzeba dwojga…

Wszystko robimy razem, dzielimy się swoimi radościami i problemami. Kluczowym jest kontaktowanie się ze swoim partnerem w najdrobniejszych sprawach. Nie chodzi tu o okazjonalne wyjście do kina, teatru czy na kolację przy świecach, co wydaje się także ważne, lecz o stałe uczestniczenie w życiu partnera. Nic nie scala pary tak jak wspólne stawianie czoła pojawiającym się problemom dnia codziennego i rozwiązywanie problemów. Równie ważne jest wspólne spędzanie czasu na czynnościach, które razem lubicie robić, nie zapominając jednak o własnej przestrzeni. Jeżeli Ty lubisz grać w tenisa, a ona nie, bo lubi bardziej zakupy, których ty nie cierpisz to Ty nie namawiasz jej na wspólna grę, a ona nie namawia Cię na shopping.  Natomiast możecie razem wybrać się np. na przejażdżkę rowerową, jeżeli razem taką aktywność lubicie. 

Wspólne dzielenie radości i smutków dnia codziennego sprawią, że z czasem będziecie mieli wspólne wspomnienia, a to będzie was bardzo jednoczyć w kolejnych etapach waszego życia. 

Przy wyborze partnera ważny jest wspólny światopogląd, który jak wynika z badań powinien być zgodny przynajmniej w 80 procentach oraz uzgodnione wcześniej cele do wspólnego zrealizowania. 

Magiczne słowa.

Magiczne słowa budujące trwałe relacje są bardzo proste i warto o nich pamiętać. Wybrałem 7 według mnie najważniejszych, są to: sympatia (przyjaźń), zaufanie, zaangażowanie, akceptacja, szacunek, szczerość i wsparcie. 

Mapa własnych światów (wraz z aktualizacją)

W dobrych związkach, jak się okazuje, partnerzy znają siebie i znają swoje życie w najdrobniejszych szczegółach.  Jako partner/partnerka powinnaś dołożyć wszelkich starań by o swojej drugiej połowie wiedzieć wszystko. Człowiek nie jest nigdy zamkniętą powieścią, każdego dnia nabieramy nowych doświadczeń, mogą zmieniać się nasze przekonania, rzeczy, które lubimy lub nie lubimy.  Dlatego swojego partnera poznajemy każdego dnia.  Powinieneś/powinnaś być na bieżąco ze zmianami, które zachodzą w jego/jej życiu. 

Dobra i uczciwa komunikacja. 

W życiu każdej pary zdarzają się lepsze i gorsze okresy, mogą pojawiać się problemy. Spotykam się często z tym, że pary omijają niewygodny temat udając, że go nie ma lub kreują  takie założenie, że skoro partner nas kocha to powinien wiedzieć co czujemy, co myślimy, czego pragniemy i oczekujemy.  To błędna taktyka prowadząca do coraz większych napięć i eskalacji emocji. Nie powinniśmy liczyć na to że on/ona się domyśli. To mało prawdopodobne, lepiej to zakomunikować wprost.  Mówmy o tym, co sprawia nam przyjemność a co nie, co nam się podoba lub nie, co jest dla nas ważne.  Nie musimy zgadzać się na wszystko wbrew własnej woli. Prosty przekaz, szczera rozmowa, pozwolą uniknąć wielu potencjalnych późniejszych nieporozumień. 

Współpraca (nie rywalizacja)

Związek to nie Ja i On/Ona tylko MY. Stanowicie wspólnotę, stanowicie jedną drużynę i przed światem zewnętrznym występujecie jako jedność i nie ma odstępstwa od tej reguły. 

Dla dobra związku dobrze jest przyjąć zasadę, że swoje problemy rozwiązujemy  we własnym gronie i nie pozwalamy na ingerencję nikogo z zewnątrz.  Pamiętamy o tym, że mama, teściowa, brat, szwagier  czy koleżanki są naszym otoczeniem i nie należą do naszej drużyny. 

Współpracujemy w każdym temacie i reprezentujemy zawsze wspólne stanowisko. 

Życie intymne pary

Bliskość fizyczna jest bardzo ważna i nigdy nie powinniśmy pomijać tego tematu. Seks sam w sobie nie jest elementem, na którym można zbudować trwały związek, dlatego nie wymieniam go jako pierwszego w tym artykule. W życiu mogą nastąpić takie okoliczności lub etap, że seks nie jest możliwy, co nie powoduje, że przestajemy być ze swoim partnerem lub przestajemy go kochać. Nie mniej jednak na tym tle dochodzi do wielu konfliktów w związkach, dlatego powinniśmy rozmawiać o swoich potrzebach, upodobaniach, oczekiwaniach również w tej sferze życia. 

Każdy kto wchodzi w nowy związek ma swoje oczekiwania, ma wielką nadzieję na to, że jego życie będzie piękniejsze, lepsze i ciekawsze. Nie każdemu się to udaje, ale mam nadzieję, że przedstawione wyżej zasady zwiększą szansę na szczęście w nowym związku lub ten obecny zbliży do ideału. 

Na koniec jako ciekawostkę podam Ci linki do testów opracowanych przez Instytut Johna Gottmana. 

Pierwszy „Jak dobrze znasz swojego partnera”   /LINK/

Drugi „Czy już czas opuścić swój związek” /LINK/

Życzę Ci udanej zabawy i sukcesów w budowaniu prawidłowych relacji w związku. 

 

 

Zdj. Unsplash / Charly Pn

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.