Większości z nas zdarzyło się kiedyś wykonywać pracę, która nie dostarczała satysfakcji. Być może w chwili, gdy to czytasz, również znajdujesz się w podobnej sytuacji. Skoro jednak zdecydowaliśmy się na konkretne zajęcie, prawdopodobnie istnieją uzasadnione przyczyny (typu wysokość wynagrodzenia czy stabilność zatrudnienia), dla których wykonywaliśmy lub nadal wykonujemy dane zajęcie.
Jak się motywować w nielubianej pracy?
Nawet jeśli nasza praca daleka jest od tej wymarzonej, warto postarać się dostrzec jej dobre strony. Gdzie szukać motywacji do porannego wyjścia z domu? Czy mało satysfakcjonujące zajęcie może czasem wywołać uśmiech? Spróbuj wykonać sześć poniższych kroków, a być może praca zacznie sprawiać ci trochę więcej przyjemności:
Krok 1. Zastanów się nad tym, co sprawia, że nie masz motywacji do wykonywania pracy
Dlaczego nie masz motywacji do pracy? Co cię denerwuje? Stwórz listę konkretnych czynników, które sprawiają, że obecna praca nie dostarcza ci zbyt wielkiej satysfakcji. Aby znaleźć motywację, musisz najpierw dokładnie określić, co przeszkadza ci cieszyć się z dotychczasowego zajęcia. Po wytypowaniu konkretnych aspektów zastanów się, czy możesz je w jakiś sposób zniwelować. Jeśli na twojej liście wysoką pozycję zajmują zarobki, być może oznacza to, że najwyższy czas na rozmowę o podwyżce. Jeśli czynnikiem demotywującym jest zakres obowiązków, zastanów się, czy w firmie, w której obecnie pracujesz, istnieje szansa na zmianę stanowiska albo objęcie nowych obowiązków. Przemyśl swoje możliwości i zdecyduj, czy możesz porozmawiać o nich ze swoim przełożonym.
Krok 2. Przygotuj konkretny plan działania
Wiesz już, że w obecnej firmie nie masz zbyt wielkiej szansy na zmianę czynników, które cię demotywują. Być może to dobra okazja do zmiany miejsca pracy? Zastanów się, jak wyglądałoby twoje idealne zajęcie. Czym chcesz się zajmować? Jakich ludzi chcesz mieć wokół?
Jeśli czujesz, że jedynym rozwiązaniem jest zmiana pracy, przygotuj się do tego odpowiednio – zarówno mentalnie, jak i merytorycznie. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia rozczarowania, ustal wszystko, co będzie dla ciebie ważne w nowym miejscu.
Jeśli nie masz jeszcze odwagi, aby zmienić pracę, albo jeżeli inne czynniki sprawiają, że nie możesz pozwolić sobie na tę decyzję, rozważ rozwiązanie pośrednie. Poszukaj dodatkowego zajęcia, które zajmie ci kilka godzin w tygodniu i dostarczy satysfakcji.
Być może twoim największym marzeniem jest praca z dziećmi? Zatrudnij się w charakterze weekendowej niani. Chcesz pracować jako instruktor fitnessu? Wybierz się na weekendowy kurs i zacznij prowadzić wieczorne zajęcia.
Istnieje wiele możliwości, aby mimo stałych obowiązków zaangażować się w coś, co będzie dawało ci zadowolenie – wystarczy chcieć i odpowiednio poszukać.
Krok 3. Staraj się w obecnej pracy
Im bardziej nie lubimy swojej pracy, tym trudniej przychodzi bycie dobrym pracownikiem. Mimo niechęci staraj się jednak wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej. Dlaczego? Być może to, co robisz, zostanie wkrótce docenione pochwałą od przełożonego albo dodatkową premią. Takie czynniki potrafią podnieść na duchu i chociaż przez chwilę wywołać uśmiech na myśl o pracy.
Krok 4. Dbaj o higienę pracy
Bycie dobrym pracownikiem nie musi oznaczać, że całą swoją energię i cały swój czas przeznaczasz na sumienne wykonywanie obowiązków. Pamiętaj też o sobie. Zadbaj o komfort na stanowisku pracy. Zatroszcz się o odpowiednio zbilansowaną dietę. Noś przy sobie gadżet, który pomoże ci się skupić i zrelaksować.
Masz możliwość wyjścia na lunch w czasie pracy, ale dotychczas z niej nie korzystałeś? Zacznij. Chociaż raz w tygodniu. Pozwoli ci to złapać nieco oddechu i nabrać cennego dystansu do otaczającej cię rzeczywistości.
Krok 5. Doceń to, co daje ci obecna praca
Na fakt, że nadal przebywasz w danym miejscu, mają wpływ określone czynniki. Zastanów się, czym one są i co ci dają.
Jeśli głównym motywatorem do pozostania w obecnej pracy są pieniądze, doceń to, co dzięki nim możesz zrobić. Niestety, sam uśmiech nie wystarczy, aby opłacić mieszkanie, kupić nową koszulę czy pozwolić sobie na wypad do kina ze znajomymi.
Co jeszcze sprawia, że nadal pracujesz w tej firmie? Znajdź inne czynniki, które pozytywnie przekładają się na twoje życie osobiste i postaraj się je docenić.
Krok 6. Odkryj to, co sprawia ci przyjemność po pracy
Jeśli praca nie sprawia ci zbyt wiele przyjemności, postaraj się poszukać jej po pracy.
Znajdź zajęcie bądź odkryj nowe hobby, które sprawią ci radość. Realizacja pasji i odpowiedni wypoczynek pozwolą ci oderwać się od myśli od pracy i dostarczą odpowiedniej dawki relaksu. Dbanie o odpoczynek i pilnowanie o odpowiedni balans między pracą a życiem prywatnym, są niezwykle ważne.
Dobrnąłeś do końca? Przemyśl, które z tych kroków jesteś w stanie zrobić, i zacznij je wykonywać. Ten artykuł ma być jedynie wskazówką do podjęcia realnych działań, które pomogą ci wprowadzić dobre zmiany w sferze zawodowej.