Akcja: Mam Terapeutę

Od lewej: Arletta Szulwic, Joanna Gutral, Marta Sarnecka, Monika Cejmer

Portal Zmiany w Życiu to miejsce, w którym chcemy pokazywać naszym Czytelnikom, jak dbać o siebie i o własne szczęście, jak żyć w zgodzie ze sobą i na własnych zasadach. A żeby umieć to wszystko zrobić, przede wszystkim trzeba samego siebie dobrze poznać. Różne drogi prowadzą do tej wiedzy, ponieważ na każdym etapie życia potrzebujemy innego wsparcia – czasem lepszym wyborem okazuje się coaching, czasem psychoterapia. W listopadzie skoncentrujemy się na tej drugiej ścieżce: chcielibyśmy przybliżyć naszym Czytelnikom to, w jakich przypadkach warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty i jak wiele może dać korzystanie z psychoterapii. Dlatego już wkrótce na naszym portalu pojawią się cykl artykułów o depresji oraz reportaż o terapii autorstwa Moniki Redzisz, opublikowany w Dużym Formacie „Gazety Wyborczej”. W związku z tym przedstawiamy dzisiaj grupę fantastycznych studentek psychologii – założycielek akcji „Mam Terapeutę” – których celem jest przełamanie negatywnego stereotypu psychoterapii.  Zapraszamy do zapoznania się z ich pracą. 

W grudniu 2013 roku studentki psychologii ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie zakładając Naukowe Koło Psychoterapii wystartowały z inicjatywą kampanii społecznej o nazwie Mam Terapeutę. Wydarzenie to zostało zainspirowane akcją amerykańskiej fundacji „Charidy” o nazwie „I have therapist”. Idea jest prosta: stworzyć wirtualną przestrzeń do dyskusji na temat psychoterapii i opieki nad zdrowiem psychicznym, dzielenia się doświadczeniami, informowania o wydarzeniach związanych z wyżej wymienioną tematyką. Kluczowym elementem akcji miało być wstawianie zdjęć z napisem „Mam Terapeutę” i krótkim opisem swoich przeżyć związanych z terapią. Jednak w Polsce na taki comming out nie każdy jest gotowy. Zdjęć na stronie jest blisko 60, zaś na portalach społecznościowych śledzi akcję prawie 11000 osób.

O czym to świadczy? Dla nas jest to sygnał, iż psychoterapia wciąż jest tematem tabu. Nadal żyjemy w potrzasku lęku o to, co powiedzą inni, kiedy dowiedzą się, że korzystamy z pomocy psychoterapeuty. Wszak, według wielu opinii, psychoterapia jest tylko dla tych, którzy nie mają przyjaciół. Staramy się nie tylko wyjść naprzeciw tym stereotypom, lecz także informować o nurtach, podejściach i metodach pracy terapeutycznej, o rozwojowych aspektach psychoterapii i darmowych wydarzeniach, oferowanych przez wiele fundacji i instytucji z całej Polski, które mogą być pierwszym krokiem do konfrontacji z samym sobą.

Prywatnie jesteśmy (już!) studentkami ostatniego roku studiów magisterskich, a jedna z nas świeżo upieczoną panią magister. W rozwój akcji angażujemy się w każdej wolnej chwili, starając się prowadzić jak najbardziej przystępną dla obserwatorów psychoedukację. Naszym celem jest, aby w dobie szybkiego, stresującego życia, pozwolić sobie na chwilkę odpoczynku i zadbania o siebie, czym jak najbardziej może być eksploracja swoich myśli, emocji i relacji. Tym właśnie jest dla nas psychoterapia, tak ją rozumiemy i tak właśnie próbujemy ją przedstawiać innym.

Autorzy: Portal Mam Terapeutę / Redakcja Zmiany w Życiu

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.