Akcja: Mam Terapeutę

Od lewej: Arletta Szulwic, Joanna Gutral, Marta Sarnecka, Monika Cejmer

Portal Zmiany w Życiu to miejsce, w którym chcemy pokazywać naszym Czytelnikom, jak dbać o siebie i o własne szczęście, jak żyć w zgodzie ze sobą i na własnych zasadach. A żeby umieć to wszystko zrobić, przede wszystkim trzeba samego siebie dobrze poznać. Różne drogi prowadzą do tej wiedzy, ponieważ na każdym etapie życia potrzebujemy innego wsparcia – czasem lepszym wyborem okazuje się coaching, czasem psychoterapia. W listopadzie skoncentrujemy się na tej drugiej ścieżce: chcielibyśmy przybliżyć naszym Czytelnikom to, w jakich przypadkach warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty i jak wiele może dać korzystanie z psychoterapii. Dlatego już wkrótce na naszym portalu pojawią się cykl artykułów o depresji oraz reportaż o terapii autorstwa Moniki Redzisz, opublikowany w Dużym Formacie „Gazety Wyborczej”. W związku z tym przedstawiamy dzisiaj grupę fantastycznych studentek psychologii – założycielek akcji „Mam Terapeutę” – których celem jest przełamanie negatywnego stereotypu psychoterapii.  Zapraszamy do zapoznania się z ich pracą. 

W grudniu 2013 roku studentki psychologii ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie zakładając Naukowe Koło Psychoterapii wystartowały z inicjatywą kampanii społecznej o nazwie Mam Terapeutę. Wydarzenie to zostało zainspirowane akcją amerykańskiej fundacji „Charidy” o nazwie „I have therapist”. Idea jest prosta: stworzyć wirtualną przestrzeń do dyskusji na temat psychoterapii i opieki nad zdrowiem psychicznym, dzielenia się doświadczeniami, informowania o wydarzeniach związanych z wyżej wymienioną tematyką. Kluczowym elementem akcji miało być wstawianie zdjęć z napisem „Mam Terapeutę” i krótkim opisem swoich przeżyć związanych z terapią. Jednak w Polsce na taki comming out nie każdy jest gotowy. Zdjęć na stronie jest blisko 60, zaś na portalach społecznościowych śledzi akcję prawie 11000 osób.

O czym to świadczy? Dla nas jest to sygnał, iż psychoterapia wciąż jest tematem tabu. Nadal żyjemy w potrzasku lęku o to, co powiedzą inni, kiedy dowiedzą się, że korzystamy z pomocy psychoterapeuty. Wszak, według wielu opinii, psychoterapia jest tylko dla tych, którzy nie mają przyjaciół. Staramy się nie tylko wyjść naprzeciw tym stereotypom, lecz także informować o nurtach, podejściach i metodach pracy terapeutycznej, o rozwojowych aspektach psychoterapii i darmowych wydarzeniach, oferowanych przez wiele fundacji i instytucji z całej Polski, które mogą być pierwszym krokiem do konfrontacji z samym sobą.

Prywatnie jesteśmy (już!) studentkami ostatniego roku studiów magisterskich, a jedna z nas świeżo upieczoną panią magister. W rozwój akcji angażujemy się w każdej wolnej chwili, starając się prowadzić jak najbardziej przystępną dla obserwatorów psychoedukację. Naszym celem jest, aby w dobie szybkiego, stresującego życia, pozwolić sobie na chwilkę odpoczynku i zadbania o siebie, czym jak najbardziej może być eksploracja swoich myśli, emocji i relacji. Tym właśnie jest dla nas psychoterapia, tak ją rozumiemy i tak właśnie próbujemy ją przedstawiać innym.

Autorzy: Portal Mam Terapeutę / Redakcja Zmiany w Życiu

Avatar
Anna Węgrzyn

JEŚLI POTRZEBUJESZ: - wydobycia swojego potencjału zawodowego, - pomocy w budowaniu wizerunku swojego i firmy, - wsparcia w procesie zmiany pracy, - wsparcia w procesie zmiany swojego życia na lepsze, NIE CZEKAJ! SKONTAKTUJ SIE JUŻ DZIŚ! aw@annawegrzyn.pl Kim jestem i co robię: Z wykształcenia prawnik, z doświadczenia księgowa, dyr. HR, sprzedaży i marketingu, z powołania i zamiłowania coach International Coaching Community. Jako coach pomagam firmom, ich pracownikom a także indywidualnym klientom wydobyć wszystkie najlepsze cechy z siebie i innych, by móc je wykorzystać w drodze do wspólnego sukcesu. Dla moich klientów słowa takie jak motywacja, potencjał osobisty, rozwój zaczynają nabierać znaczenia, kiedy we współpracy ze mną uświadamiają sobie, jak wymierny może być efekt ich starań, gdy potrafią zarządzać własnymi naturalnymi umiejętnościami. To największa satysfakcja w mojej pracy być świadkiem zmian, które czynią człowieka szczęśliwszym. Dlaczego tu jestem? Magazyn Zmiany w Życiu to realizacja moich marzeń. Stworzyłam to miejsce aby pomagać innym w znalezieniu drogi do siebie i do prawdziwej radości z życia. Ludzie, których poznałam w procesie przygotowań i realizacji projektu tylko utwierdzili mnie w przekonaniu, że to właściwa droga. Dziękuję Wszystkim za wsparcie. Z czego jestem dumna w moim życiu: Jestem wierna swoim zasadom Nigdy nie zrobiłam niczego wbrew sobie dla korzyści. Wszystkie decyzje w moim życiu były podyktowane sercem. Efekt jest cudowny, mogę powiedzieć z pełną satysfakcją, że niczego nie żałuję i wszystko w życiu zrobiłabym tak samo. Moje słabości: Niecierpliwość i coraz gorzej znoszę poranne wstawanie. Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: perfumy Cerruti 1881 różowe, pierwszą butelkę kupiłam za większą część mojego wynagrodzenia i do dziś pamiętam uczucie radości, jakie mi towarzyszyło przy zakupie. Od tamtej pory zawsze mam je na półce, nawet patrząc na butelkę uczucie powraca. Do tego płyta Yanni i jego „One man's dream”. Największa zmiana w moim życiu: Moje życie to ciągłe poszukiwania i zmiany. Największe i najtrudniejsze miały miejsce w 2012 roku. Przestałam się uśmiechać i w głębi duszy czułam, że powinnam być w innym miejscu. Dlatego w jednym momencie zdecydowałam się zostawić ówczesną rzeczywistość i znaleźć nową drogę na każdej płaszczyźnie. Miejscowość: Warszawa

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.