Prędzej czy później każdy zapragnie swojego własnego mieszkania. Stając przed taką zmianą połowa z nas całkowicie zbagatelizuje temat, a druga połowa będzie totalnie przerażona. I tak się składa, że żadna z postaw nie jest pomocna. Nie możecie tego bagatelizować bo to wasze pieniądze i wasze przyszłe mieszkanie. Nigdzie bardziej niż tu pasuje powiedzenie: „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz…”. Nie warto też nazbyt stresować się i klasyfikować sprawy jako niewykonalną. W rezultacie odłożymy zakup mieszkania, zamiast zrobić ten krok, cieszyć się i korzystać.
Zrozumiałe jest, że wiele osób nie czuje się na siłach podołać temu zadaniu. Są i tacy, którzy i owszem, spokojnie sobie poradzą, ale chcieliby trochę inaczej niż wszyscy, może z większym polotem i nietuzinkowo. Może więc warto rozważyć pomoc kogoś doświadczonego, dla którego to nie jest pierwsze mieszkanie?
Architekt wnętrz – czy warto zatem skorzystać z jego pomocy?
Takie pytanie pada często i można na ten temat znaleźć szereg dyskusji. Jak zwykle zdania są podzielone. Budujące jest to, że coraz więcej opinii na ten temat jest pozytywnych, a ci, którzy mieli okazję pracować z projektantem przy aranżacji swojego mieszkania, są w większości zadowoleni. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy taka współpraca się nie udaje. By tego uniknąć przy wyborze projektanta warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Przede wszystkim łatwiej jest, jeśli podoba się wam to samo. Obejrzyjcie projekty, realizacje i wybierzcie osobę, która porusza się w stylu, który i wam jest bliski. Zwróćcie uwagę na zakres pracy. Nie warto go redukować żeby zmniejszyć cenę, oszczędność jest bowiem pozorna. Tylko wtedy będziecie zadowoleni z pracy projektanta, kiedy dacie mu pracować. Dopiero w takim układzie da się odczuć, jak wiele może za was zrobić. Dobrze przeanalizujcie i skonkretyzujcie własne oczekiwania co do nowego lokum. Dla całej waszej współpracy jest ważne, żeby inwestor, czyli ty, wiedział, czego chce. Dzięki temu zaoszczędzicie czas i pieniądze. Nie odrzucajcie też z góry proponowanych rozwiązań, przykładowe zburzenie ściany często okazuje się zbawienne dla konkretnej przestrzeni. Brzmi strasznie, a dla ekipy to często 2-3 godziny pracy z wyniesieniem gruzu. Warto skorzystać z nadzoru oferowanego przez projektanta. Często też architekci znakomicie ogarniają logistykę materiałów potrzebnych do realizacji projektu. Posiadają upusty wynikające z powtarzającej się współpracy i są w stanie zaoferować korzystne ceny na poszczególne elementy, jak choćby ceramikę, armaturę, oświetlenie idt. Warto otworzyć się na te propozycje. Dla inwestora to z pewnością wartość dodana jeśli nie musi biegać po sklepach i załatwiać wszystkiego z kilkoma firmami, a zamiast tego wszystko z jednym człowiekiem, do którego z reguły ma się już pewne zaufanie. Zaoszczędzony czas można spędzić z rodziną lub przeznaczyć na inne sprawy.
Jest jeszcze wiele zagadnień, o których należałoby wspomnieć, bo nie da się ukryć, że remont czy wykończenie nowego mieszkania to temat złożony. Niezależnie, czy robimy to współpracując z projektantem wnętrz, czy sami.
Każdy chyba zgodzi się, że raźniej na nieznany obszar wchodzić z kimś, kto już tu wcześniej był. A nauka na własnych błędach potrafi być bardzo kosztowna.