Dlaczego tracimy życiową energię i jak ją odzyskać?
dlaczego-tracimy-zyciowa-energie-i-jak-ja-odzyskac

 

Wszystko, co nas otacza, jest energią. Według niektórych również nasze ciało i tzw. aura to jedno wielkie pole magnetyczne, które – jeśli funkcjonuje prawidłowo – zapewnia nam zdrowie i witalność. Można w to wierzyć lub nie, jednak pewne jest, że aby codziennie funkcjonować, potrzebujemy energii. Energii, która każdego ranka da nam siłę, aby wstać z łóżka, i pozwoli realizować plany i cele. 

Powyższe aspekty mają charakter głównie fizyczny, co zatem z drugą stroną medalu? Co z energią, która motywuje i zachęca nas do robienia śmiałych kroków? Skąd ona się bierze? Jak o nią dbać? A jeśli jej nie ma, jakie są – lub mogą być – tego konsekwencje?

Brak energii życiowej podcina nam skrzydła. Stajemy się rozdrażnieni, działamy mechanicznie, z widoczną niechęcią i niewielkim zaangażowaniem. Nie dostrzegamy i nie doceniamy tego, co nas otacza. 

Taki stan najczęściej dopada nas w porze jesiennej, kiedy światła dziennego jest jak na lekarstwo, a dotychczasowe promyki słońca rozwiał wszechobecny, nieprzyjemny, chłodny wiatr. Nie ma w tym niczego niepokojącego, o ile jest to stan przejściowy, a my sami zauważamy, że jego głównym powodem mogą być niesprzyjająca aura lub chwilowo obniżony nastrój.

Jak jest naprawdę?

Nie ma ludzi stale szczęśliwych, którym uśmiech nigdy nie schodzi z twarzy i których spotykają tylko pozytywne sytuacje. Każdy z nas doświadcza i dobrych, i słabszych chwil, pytanie tylko, na ile potrafi sobie z nimi radzić i jak je postrzega. 

Zatem jak odzyskać tę życiową energię, która pozwoli nam osiągać więcej, szybciej pokonywać wyzwania i pojawiające się słabsze momenty, każdego dnia cieszyć się z małych rzeczy i wydobyć siłę, która świadomie zacznie przełamywać zły nastrój? Co należy zrobić?

Jest kilka sposobów, a skuteczność każdego z nich zależy od preferencji samych zainteresowanych. 

Jeśli lubisz ruch i sprawność fizyczną, nie trzeba będzie Cię przekonywać, że nawet krótki jogging, przebiegnięcie kilku kilometrów na świeżym powietrzu (nie na rowerku stacjonarnym w pomieszczeniu) potrafią zdziałać cuda. Dlaczego? Bo – chcąc nie chcąc – miałaś kontakt z naturą (jeśli biegasz w mieście, zachęcam Cię do biegania choćby po parku), minęłaś co najmniej kilka drzew (zieleń ma zbawienny wpływ na nasz umysł). Ponadto dotleniłaś ciało i umysł, rozruszałaś mięśnie i zwiększyłaś tętno, przyspieszając przy okazji przemianę materii. Ten rodzaj energii wyzwala produkcję endorfin (hormonów szczęścia i uśmiechu) i testosteronu (nazywanego hormonem siły i walki), co bezwzględnie wyposaża Cię w wysoki poziom energii, którą teraz możesz pozytywnie spożytkować.

Jeśli jesteś osobą, która lubi nie tylko ruch, lecz także wyzwania, zachęcam Cię do porannego biegania. Powiedzmy wprost: mierzenie się ze swoimi słabościami i dyskomfortem związanym z wychodzeniem na zewnątrz, kiedy jest ciemno, a chłód przeszywa dopiero budzące się ciało, nie jest dla wszystkich. 

W tym miejscu muszę przytoczyć jedną z zasad rozwoju osobistego: im większą wewnętrzną przeszkodę pokonasz, tym większa satysfakcja stanie się Twoim udziałem. Pokonując swoje wewnętrzne słabości i wychodząc poza granicę swojego komfortu, nabierasz siły i odwagi do pokonywania późniejszych życiowych wyzwań. Z czasem stanie się to niemal automatyczne, bez Twojego świadomego udziału, ponieważ zyskasz zaufanie do siebie, a dzięki realizowaniu niełatwych wyzwań i trwaniu w nich, dzięki dotrzymywaniu obietnic złożonych samej sobie Twoja wewnętrzna siła będzie rosnąć, a Ty wykorzystasz ją w późniejszym czasie, gdy będziesz jej potrzebować. 

Co jeszcze poza ruchem powoduje wzrost naszej życiowej energii? 

Pomyśl o czymś dobrym i pozytywnym, za co możesz sobie podziękować. W czym jesteś dobra? Co dobrego robisz dla innych każdego dnia? 

Jest wiele pozytywnych rzeczy, choć sami nie nadajemy im takiej rangi. Zastanów się, do kogo mogłabyś zadzwonić? Komu – oprócz Ciebie – rozmowa sprawi przyjemność? A może dzisiaj odpuścisz i zmienisz swoje plany? Zrób coś inaczej; zaskocz samą siebie. 

Częściej decyduj. Tak, decyduj w odniesieniu do swoich spraw. Nie działaj mechanicznie i tak jak zawsze, ale nieco inaczej. Wieczorem spotkaj się z koleżanką na kawie lub spacerze, zamiast oglądać 999. odcinek serialu. Jest wiele możliwości, które – gwarantuję! – sprawią, że zaczniesz myśleć inaczej i postrzegać różne sprawy w inny sposób. 

Dbaj o swoje otoczenie i relacje z najbliższymi – masz na nie ogromny wpływ. Doceniaj siebie i nagradzaj. Pozytywna motywacja napędza do działania oraz realizowania planów, celów i wyzwań. Zacznij od tych małych i prostych. Nie odpuszczaj; daj sobie czas, ale nie odpuszczaj. Nie musisz od razu wykonywać czegoś perfekcyjnie; ważne jest, że to wykonasz, ponieważ właśnie dzięki temu zwiększysz swoją wiarę we własne możliwości i odzyskasz energię. 

Trzymam za Ciebie kciuki i życzę powodzenia! 

Tagi

samodyscyplina działanie

Opublikowano: 2016-12-19

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

kim-jestes-dzisiaj-a-kim-chcesz-sie-stac-jak-wytrwale-dazyc-do-marzen-filmik-motywacyjny

Kim jesteś dzisiaj, a kim chcesz się stać? Jak wytrwale dążyć do marzeń - filmik motywacyjny

Jesteś jedną z tych osób, którym ciężko doprowadzić sprawy do końca? Zaczynasz ciągle nowe rzeczy, ale niczego nie potrafisz skończyć? Z pewnością brakuje Ci samodyscypliny. Czas, abyś zaczął pracę nad własnymi nawykami, bo to za ich pomocą możesz osiągnąć każdy szczyt. 

czytaj dalej »

nie-licz-na-fart-postaw-na-siebie-film-motywacyjny

Nie licz na fart - postaw na siebie! Film motywacyjny

Dzisiaj jest dzień, który może być Twoim nowym początkiem. Możesz przestać robić rzeczy, które Ci nie służą- uwierz w to! Przestań szukać wymówek. Bądź systematyczny i cierpliwy, a Twoje wysiłki zaniosą Cię na szczyt.

czytaj dalej »

ciezko-jest-wybierac-kiedy-wszystkie-opcje-sa-ciekawe-co-robic

Ciężko jest wybierać, kiedy wszystkie opcje są ciekawe! Co robić!?

Dlaczego wybór przysparza nam tyle stresu? Dlatego, że bardzo boimy się, że nasz wybór nie będzie idealny.  Lęk przed dokonaniem wyboru broni nas przed żalem i rozczarowaniem. Kiedy istnieje tak wiele możliwych kierunków, odkładamy wybór w nieskończoność, aż do ostatecznego momentu, który często wcale nie przynosi wiele odpowiedzi.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.