Ile razy rzuciłeś coś, bo nie miałeś do tego talentu? Przeczytaj, dlaczego byłeś w błędzie!
ile-razy-rzuciles-cos-bo-nie-miales-do-tego-talentu-przeczytaj-dlaczego-byles-w-bledzie

 

Wielkość istnieje wtedy, kiedy ktoś próbuje ją znaleźćtymi słowami profesor Zimbardo rozpoczyna swój wykład podczas Największego Kongresu dla Psychologów i Psychoterapeutów. Z pasją mówi o możliwościach ludzkiego mózgu, który plastycznie rozwija się całe życie, choć do niedawna większość naukowców wierzyła, że nasz mózg nie zmienia się od okresu dzieciństwa. Przywykliśmy do myślenia, że owszem, możemy uczyć się nowych rzeczy, ale niespecjalnie mamy wpływ na to, jak bardzo jesteśmy utalentowani. Jako coach często słyszę od swoich klientów: Nie jestem specjalnie zdolny w… (tu pada wybrana dyscyplina, język obcy itp.). Już chyba tego nie zmienię…

Przyjrzyjmy się czterem przekonaniom, które mogą nas ograniczać w rozwijaniu naszych talentów. Spójrzmy na nie przez pryzmat przeszkód pojawiających się na drodze do naszego rozwoju i poszukajmy rozwiązań. 

Moje zdolności są… jakie są. Nie mogę ich zmienić ani rozwijać

Po pierwsze: to nieprawda! Po drugie: takie myślenie może ograniczać Cię w całym Twoim życiu. Kiedy myślimy, czujemy lub działamy w typowy dla nas, nawykowy sposób, mózg również pracuje według utartych schematów. Za każdym razem, kiedy myślimy o czymś w nowy sposób, kiedy wykonujemy nowe zadania, kiedy doświadczamy nowych uczuć, nowego działania, przełamujemy stare (lub złe) nawyki, nasz mózg zmienia się, wytwarza nowe połączenia, nowe ścieżki! Jeśli zaczniemy coś powtarzać, nasz mózg chętnie skorzystać z nowych możliwości, tym samym wzmacniając i rozwijając nowe połączenia. Tak właśnie pracuje się nad zdolnościami!

Co robić, aby to zmienić?

Przede wszystkim uwierz, że mózg jest plastyczny i możesz go stale rozwijać. Aż do późnej starości!

Inni bez wysiłku osiągają sukces

Łatwo ulegamy złudzeniu, że sukces innych osób jest czymś naturalnym, podczas gdy my osiągamy go mozolnie, z trudem; stąd blisko nam do myślenia, że nigdy nie osiągniemy wymarzonego poziomu. Tymczasem zazwyczaj nie widzimy walki i wysiłku, jaki wkładają ludzie sukcesu, lecz dostrzegamy po prostu ich… sukces.

Co robić, aby to zmienić? 

Uznaj, że systematyczna praca i wysiłek prowadzący do celu są czymś dobrym i potrzebnym. To właśnie Twój wkład, doświadczenie i wysiłek – podobnie jak porażki – czynią Cię ekspertem.

Ponoszę winę za swoje porażki

Lubimy obwiniać się za porażki. Nasze upadki mogą być dla nas dowodem nie tylko na to, że czegoś nie potrafimy, lecz także że jesteśmy nieudacznikami. Takie myślenie, niestety, skutecznie może powstrzymać nas w przyszłości przed podjęciem kolejnej próby.

Co robić, aby to zmienić?

Przypomnij sobie, że porażka jest esencją uczenia się. A sukces zależy od tego, ile wysiłku i ćwiczeń włożysz w zadanie. Interpretacja angielskiego słowa fail (porażka) doskonale oddaje tę pozytywną stronę błędów: F=First A=Attempt I=Into L=Learning. Przypomnij sobie dziecko stawiające pierwsze kroki i lądujące miękko na pupie. Pomyśl, co by się stało, gdyby na pierwszej porażce zakończyło swoje wysiłki? 

Niepokój i lęk, jakie odczuwam przed czymś nowym, świadczą o tym, że coś się nie uda

Niepokój pojawiający się przed wyzwaniem jest czymś naturalnym. Jak każda emocja, bywa nośnikiem informacji – na przykład o tym, że należy się przygotować, zwrócić uwagę na dodatkowy aspekt itp. Myślenie, że coś jest złe tylko dlatego, że towarzyszą mu lęk lub niepokój, powoduje, że łatwiej odpuścimy działanie, zwłaszcza jeżeli wymaga od nas wyjścia ze strefy komfortu. Poza tym warto pamiętać, że lęk ma często efekt spirali – więcej lęku wywołuje więcej myśli wzmagających lęk, a to często kompletnie nas paraliżuje.

Co robić, aby to zmienić?

Pamiętaj, że ZAWSZE możesz wybrać sposób, w jaki zinterpretujesz swój lęk.

Na koniec moja rada: podejmując wyzwanie, nigdy nie tracisz. Albo wygrywasz, albo się uczysz. 

Tekst powstał pod wpływem inspiracji wykładem Profesora Zimbardo podczas Największego Kongresu dla Psychologów i Psychoterapeutów w Warszawie. 

Tagi

jak pokonać własne ograniczenia jak odnaleźć swój talent jak osiągnąć sukces jak się rozwijać jak pokonać złe nawyki

Opublikowano: 2017-02-17

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

oceniacz-i-wieczny-krytyk-jak-skutecznie-pozbyc-sie-ich-ze-swojej-glowy

Oceniacz i Wieczny Krytyk - jak skutecznie pozbyć się ich ze swojej głowy?

Zapraszam Was do przyjrzenia się z pewnej odległości naszym „paskudom”. Jak im się tam żyje, co ich uszczęśliwia i jakie mają rozterki. Oceniacz i Krytyk nie zawsze mają czas na odpoczynek, bo bywa, że pracują nawet w nocy, tworząc dołujące, senne fantazje. Poranek też nie jest dla nich łatwy, bo nawet jeśli w nocy uda im się trochę odsapnąć, budzą się razem z nami...

czytaj dalej »

badz-autentyczny-albo-zgin

Bądź autentyczny albo zgiń!

Ostatnie lata – nie tylko w Polsce, ale i na świecie – to czas małych firm i mniej znanych brandów. Jak to się stało, że zaczynają one wygrywać z dużymi, światowymi markami? Odpowiedź jest prosta: stoi za nimi AUTENTYCZNOŚĆ, rozumiana jako prawdziwość, naturalność, rzetelność i zaangażowanie. 

czytaj dalej »

jak-zaczac-cwiczyc-kiedy-nic-mi-sie-nie-chce-6-waznych-wskazowek

Jak zacząć ćwiczyć, kiedy nic mi się nie chce - 6 ważnych wskazówek

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale nie chce ci się ruszyć nogą? Ile razy chciałaś zacząć, a nawet zaczęłaś, ale szybko ci przeszło? Im dłużej o tym myślisz, tym gorzej się czujesz, tym mniej zmotywowana się czujesz, tym bardziej nienawidzisz siebie, tym bardziej jest ci wstyd, tym mniej się ruszasz, tym mniej chce ci się ruszać. Znasz to, prawda?

 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.