Jak się motywować, by osiągać cele?
jak-sie-motywowac-by-osiagac-cele

 

Umiejętne wyznaczanie celów to kluczowa kwestia, gdy chcemy osiągnąć to, czego pragniemy. Okazuje się jednak, że utrzymanie motywacji na poziomie, który pozwoli wytrwale dążyć do tego, co sobie zaplanujemy czy wymarzymy, nie jest wcale takie łatwe. Jak sprawić, by wreszcie udała się nam ta sztuka? Oto kilka trików.

Pozwól celom Cię motywować

Być może wydaje się to trywialne, jednak wielu z nas wyznacza cele, które są mgliste czy też mętne. Tymczasem im bardziej konkretny i doprecyzowany cel, tym większa motywacja do jego osiągnięcia. Dobry cel charakteryzuje się nie tylko tym, że dokładnie wiadomo, jak go nazwać czy zdefiniować, ale także spełnia pięć innych, równie ważnych kryteriów. Pierwszym z nich jest mierzalność, czyli możliwość określenia, czy i w jakim stopniu cel został osiągnięty. Innymi słowy: po czym poznam, że osiągnąłem cel? Dobrze, kiedy takich dowodów na osiągnięcie celu jest kilka, by nie wzbudzać w sobie zbędnych wątpliwości.

Kolejną cechą, która znacznie zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia celu, jest adekwatność. Oznacza to, że cel ma być realny do osiągnięcia, ale na tyle trudny, by aktywował pozytywne myślenie na swój temat i poczucie satysfakcji. Żaden cel nie byłby prosty do osiągnięcia, gdyby nie był także określony w czasie. W ogromnej mierze nie udaje nam się rzucić palenia czy schudnąć właśnie dlatego, że nie dajemy sobie na to czasu, a zamiast dawkować, chcemy mieć wszystko albo natychmiast, albo „na święty nigdy“. Dlatego też cel nie powinien brzmieć “zostanę milionerem”, ale na przykład: “w ciągu roku potroję swoje zyski”.

Pamiętajmy również, by wyznaczać sobie cele, które są dla nas atrakcyjne, to znaczy stanowią rzeczywistą wartość samą w sobie. Dążenie do czegoś, na czym nam nie zależy lub co postrzegamy jako nudne, prędzej czy później (z naciskiem na “prędzej”), zostanie przez nas porzucone. Jak by nie było, cele zawsze warto zapisać. Głowa zaprzątnięta tysiącem codziennych spraw ma tendencję do spychania celów w tył, nawet jeśli są bardzo ważne. Kiedy mamy coś czarno na białym, dokładnie wiemy, na czym stoimy. Łatwiej o tym pamiętać, zachować w umyśle ład, ale także – weryfikować. Dlatego zaopatrzmy się w notatnik, utwórzmy specjalny folder w komputerze czy skorzystajmy z aplikacji typu “to do”, a z pewnością nic nam nie umknie.

Zrób analizę zysków i strat

Nawet najlepszy cel może zostać zaniechany, jeśli będziemy mieli poczucie, że się nam zupełnie nie opłaca. I słusznie, bo takie cele nie mają sensu. Dlatego bądźmy czuli również na tę kwestię i zawczasu przeprowadźmy minianalizę SWAT. Cóż bowiem z tego, że cel będzie atrakcyjny, mierzalny, określony w czasie i konkretny, skoro jego koszty przekroczą zyski? Jeśli więc czujesz, że cel będzie Cię kosztował dużo czasu, energii, wyrzeczeń czy tym bardziej zdrowia, a Twoim jedynym zyskiem będzie na przykład wzrost poczucia własnej atrakcyjności, zastanów się, czy nie ma innych, bardziej efektywnych sposobów – to jest celów – za pomocą których zyskasz to samo.

Bądź świadomy

Myśląc o celu, zadawaj sobie pytanie: jakie znaczenie będzie miało dla mnie jego osiągnięcie za miesiąc, rok, pięć lat? Wyobrażaj sobie siebie, swoje myśli i uczucia oraz swoją aktywność po realizacji celu. Rozważaj w głowie wszystkie potencjalne przeszkody i trudności, jakie mogą się pojawić na drodze do celu. Przeanalizuj, co masz, a czego Ci brakuje, by móc osiągnąć cel. Dopisz sobie do każdego większego celu „podcele“, które będą uzupełniały luki takie jak np. wiedza czy umiejętności. Nie od razu przecież Rzym zbudowano, a duże cele często wymagają zgromadzenia jakichś zasobów, zanim będzie można przystąpić do ich realizacji. Przelej wnioski na papier. Przeczytaj je głośno i jeszcze raz przemyśl. Jeśli jesteś pewien, że to dokładnie TO, co chcesz osiągnąć w DANYM czasie – stwórz plan działania i… działaj! Jeśli mimo świetnie zaprojektowanych celów i strategii ich osiągania zabraknie Ci motywacji – przyjrzyj się sobie. Czy jesteś wyspany? Dostarczasz sobie odpowiednią dawkę energii, tlenu, wody? Pamiętasz o relaksie, nagrodach i przyjemnościach? Czasem najbadziej prozaiczne rzeczy sprawiają, że zniechęcenie przejmuje nad nami kontrolę.

Powodzenia!

Tagi

zarządzanie energią jak osiągnąć cel produktywność jak realizować cele

Opublikowano: 2018-08-13

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

co-moze-zmienic-nowa-perspektywa-na-twoje-zycie-coaching-pod-lupa

Co może zmienić nowa perspektywa na Twoje życie? Coaching pod lupą

Nasz mózg lubi, kiedy wszystko jest jasne, dlatego etykietujemy innych ludzi i ….siebie.. Jednak to, co lubi nasz mózg, nie zawsze jest dobre dla nas samych. Bardzo często, funkcjonujemy w świecie metafor, które polegają na etykietowaniu: tchórzliwy, dzielny, odważny itd. Każda etykieta może mieć dowolne znaczenie, co więcej etykiety nie zawsze są trafne!  Należy pamiętać, że...

czytaj dalej »

filmik-motywacyjny-uzyj-swojego-umyslu-i-zmien-swoj-swiat

Filmik motywacyjny - użyj swojego umysłu i zmień swój świat!

Nie ma nic potężniejszego niż Twój umysł. Jeśli zmienisz sposób myślenia, możesz kompletnie zmienić swoje życie. Twoje myśli kreują Twój świat od początku do końca. Na zewnątrz może zmienić się wszystko, ale nic nie ruszy bez zmiany tego, co jest wewnątrz. Jeśli nie doświadczyłeś jeszcze potęgi swoich myśli, to znaczy, że tak naprawdę jeszcze nic nie zmieniłeś. 

czytaj dalej »

zrezygnuj-by-szybciej-dojsc-do-celu

Zrezygnuj, by szybciej dojść do celu

Kiedy mamy na coś szczególny apetyt – na coś słodkiego, kwaśnego, słonego itp. – mówi się, że nasz organizm sam się domaga tego, czego mu trzeba. Nasz organizm to wie. Jeśli mu zaufamy, oszczędzamy sobie kilku dni choroby, bólu brzucha czy dyskomfortu. Podobnie jest podczas wyboru pracy czy współpracowników. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.