Nowy Rok – coach podpowiada, jak poprawnie formułować cele

Mądrzy ludzie mówią, że każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Zanim go jednak wykonasz, warto określić dokąd idziesz. Wtedy twoja podróż będzie dużo łatwiejsza i szybciej dotrzesz do celu. W coachingu cele są osią pracy z klientem. Jeśli coach nie poznał oczekiwanych przez klienta rezultatów, nie może podjąć się współpracy. Wyznacza się cele na każdą sesję oraz końcowe będące zakończeniem całego procesu.

Jak wyznaczyć cel, aby zapewnić mu sukces realizacji?

Czy warto wyznaczać cele?

A co z celami życiowymi? Czy warto je określać? Każdy na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie sam. Co najczęściej jest alternatywą do wyznaczania celów? Często jest to  spełnianie oczekiwań innych osób, które z przyjemnością zaplanują twoje życie. Mogą to być: mąż/żona, rodzice, szef czy przyjaciółka… Wybór zawsze należy do ciebie.

Jest taka metafora, że człowiek nie posiadający celów jest jak okręt bez steru: dryfuje jak poniosą go prądy morskie, zamiast płynąć w określonym przez kapitana kierunku. Być może jest tak, że lubisz „niespodzianki”.  Wtedy każdy port, do którego dopłyniesz będzie tym właściwym. Wszędzie jesteś w stanie się jakoś urządzić i poczuć szczęście. Jeżeli „jakoś” to za mało i jesteś jednak niezadowolona/y z tego, co do tej pory osiągnęłaś/osiągnąłeś możesz to zmienić, w pierwszej kolejności ustalając cel. Możesz zwiększyć komfort życia, satysfakcję i szczęście, ale warto zacząć od sprecyzowania, czego tak naprawdę oczekujesz od życia.

Wyznacz kierunek swojej podróży

Jeśli zależy ci na tym, żeby przyszły rok wyglądał inaczej niż poprzedni, zastanów się co chcesz osiągnąć. Koniecznie zapisz swoje cele. Zrób to z rozmysłem, w ciszy i skupieniu.

1. Wypisz po dwa główne cele z każdej dziedziny:

  • Życie rodzinne i osobiste
  • Sprawność fizyczna i zdrowie
  • Rozwój intelektualny  i uczenie się
  • Kariera i praca
  • Finanse i sprawy materialne
  • Twoja duchowość

2. Wybierz jeden cel, którego osiągnięcie najbardziej pomoże ci zrealizować wszystkie pozostałe.

3. Wypisz pięć swoich kluczowych wartości.

4. Sprawdź, czy cel jest wyrażony pozytywnie.

5. Przenieś się do czasu, gdy już to osiągniesz.

  • Co widzisz wokół siebie? Jakie szczegóły obserwujesz?
  • Co słyszysz? Co mówisz do siebie? Co mówią inni?
  • Co czujesz?

6. Sprawdź swój wpływ na efekt, jaki możesz uzyskać

  • Jaki masz wpływ na rezultat?
  • Jak możesz osiągnąć swój cel?
  • Co zrobisz, aby osiągnąć ten cel?

7. Zastanów się, jakie będą konsekwencje.

  • Jak zmieni się twoje życie, kiedy osiągniesz cel?
  • Co się nie wydarzy, gdy osiągniesz cel?

Wielkie zmiany, czyli co zrobić, kiedy czeka Cię rewolucja?

8. Jakie „narzędzia” będą ci potrzebne?

  • Czego będziesz potrzebował/a (informacji, umiejętności, doświadczeń itd.)?
  • Czy jest w tobie coś, co będziesz musiał/a zmienić, cecha którą będziesz musiał/a wykształcić?

9. Stwórz  swój plan i poprawiaj go w miarę realizacji.

  • Jaka jest najważniejsza rzecz, którą potrzebujesz zrobić, a jaka jest druga, trzecia itd.…?
  • Koryguj elementy planu konfrontując je z rzeczywistością.

10. Codziennie zrób coś, co przybliży cię do celu.

Kiedy energia jest rozproszona, trudniej kumulować siłę w jednym miejscu. Porównaj zwykła żarówkę i laser. Dlatego wybierz jeden cel z dowolnej kategorii, który jest dla Ciebie najważniejszy. Taki, którego osiągnięcie znacząco wpłynie na realizacje pozostałych celów i skoncentruj się głównie na tym obszarze.

Avatar
Rafał Nykiel, Coach ICC

Kim jestem i co robię: Jestem coachem i trenerem (International Coaching Community) w obszarze własnego życia, twórcą. Jeszcze nie w pełni świadomym, ale ciągle nad tym pracującym. Jako coach i trener, tworzę możliwie przyjazne warunki do wprowadzania zmian dla moich klientów i uczestników szkoleń. Na co dzień spełniam się jako mąż i ojciec. Dlaczego tu jestem?  Mam ambiwalentny stosunek do zmian, jednocześnie ich pragnąc i w jakimś stopniu unikając. To fascynujący proces, w którym każdy z nas jest permanentnie zanurzony. Dlatego jestem w tym miejscu. To jeszcze jeden sposób na oswajanie tego co nieuniknione, czyli zmiany. Ponieważ na co dzień, zawodowo stykam się z różnego rodzaju transformacjami, to miejsce jest doskonałe do podzielenia się własnymi obserwacjami. Z czego jestem dumny w moim życiu: Dumny jestem z tego, ile zmian wprowadziłem w swoim życiu, mimo początkowych obaw, ale też, z ilu z nich zrezygnowałem, mimo ich pierwotnej atrakcyjności. Moje słabości: Największą słabością jest chyba czasowa skłonność do dryfowania przez życie, ale z drugiej strony jakże przyjemną. Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: Koncentracja na tu i teraz. Nie odkryłem jak na razie nic skuteczniejszego. Największa zmiana w moim życiu: Są dwie największe zmiany w moim życiu, które nastąpiły w 2006 i 2008 roku, jedna ma na imię Maria, a druga Rozalia. Uczą mnie na co dzień bardzo wielu pożytecznych rzeczy.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.