Jak się skutecznie zregenerować, kiedy nie mamy wakacji?

Mamy coraz mniej czasu na wypoczynek. Kilka długich weekendów i urlop raz do roku, czasem zdarza się też, że wcale nie mamy wakacji. Co wtedy? Jak skutecznie odpoczywać i regenerować się na co dzień?

Jak naładować baterię na cały rok, gdy nie możemy wyjechać na dłużej?

Okryj moc małych kroków

Tak naprawdę najlepszy czas na odpoczynek jest wtedy, gdy nie masz na niego czasu. Nie odkładaj odpoczynku na moment, kiedy będzie mniej pracy, bo może on nigdy nie nastąpić. Nie doprowadzaj do sytuacji, kiedy Twoja energia jest na wyczerpaniu, a Ty mimo wszystko nadal starasz się coś robić. Zamiast kolejnych zadań do wykonania, zrób sobie przerwę – kilka czy kilkanaście minut. Gdy wdrożysz nawyk robienia sobie przerw, pozwól sobie na jeden dzień „nicnierobienia” w tygodniu. Zaplanuj na ten dzień tylko te czynności, które wiążą się z odpoczywaniem.

To takie proste!

Neurobiolog Wolf Singer – zastępca dyrektora Instytutu Badań Mózgu we Frankfurcie – twierdzi, że mózg pozostawiony samemu sobie może wspaniale się sobą zająć i w pewnym sensie „pójść na spacer”. Kiedy nic nie robisz, to tak jakby porządkujesz głowę, robisz w niej przestrzeń na nowe rzeczy.

Przeżywaj swoje życie

Skutecznym relaksem dla głowy jest także regularna praktyka uważności, która może odbywać się na wiele sposobów: poprzez jedzenie, picie herbaty, spacer, pływanie, ceramikę, gotowanie czy też czytanie. Thich Nhat Hanh mówi: „Podczas zmywania naczyń powinniśmy być tylko zmywaniem naczyń.” Oznacza to, że zmywając naczynia powinniśmy być w pełni świadomi faktu, że je zmywamy. Jeśli jesteś tego świadoma/świadomy, to wszystko, co sprawia Ci radość, może być momentem Twojej praktyki uważności.

Jesteś perfekcjonistą, który nie potrafi odpuścić? Oto 5 kroków, które dadzą Ci odetchnąć

Odkryj, co działa na Ciebie i rób to!

Wybierz taki sposób praktykowania, który jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Na mnie najlepiej działają uważny spacer, pływanie, czytanie i kolorowanie 🙂 Skupienie pełnej uwagi na tych czynnościach i na chwili obecnej sprawia, że czuję ogromną radość i przyjemność. To także genialny relaks dla mojej głowy. Wśród korzyści płynących z regularnej praktyki uważności potwierdzonych w badaniach, znajdziemy wzrost poczucia spokoju, większą równowagę między pracą a życiem prywatnym, obniżenie poziomu lęku, niepokoju, stresu, zmęczenia i poirytowania, poprawę koncentracji, wyższy poziom zadowolenia z pracy i życia, większą samoakceptację.

Minuta regeneracji dla ciała i umysłu

Zachęcam Cię do zrobienia prostego ćwiczenia –  policzenia, jak wiele oddechów bierzesz w ciągu minuty. Przyda się minutnik do mierzenia czasu. Skoncentruj się na swoim oddechu. Włącz odliczanie i oddychaj normalnie. Po minucie zanotuj, ile oddechów wzięłaś/wziąłeś. Możesz pozwolić sobie na wiele minut takiej uważności w ciągu dnia.

To co wszyscy kochamy

Kolejnym bardzo skutecznym sposobem na efektywną regenerację sił jest krótka drzemka w ciągu dnia. Sara Mednick – badaczka snu i autorka pracy naukowej poświęconej drzemce – przedstawiła naukowe dowody, dla których warto pozwolić sobie na regularne drzemanie. Wśród nich można wymienić: obniżenie poziomu kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie, a co za tym idzie dużo lepsze samopoczucie w ciągu całego dnia, poprawę koncentracji, zmniejszenie ryzyka zawału, udaru czy zachorowania na cukrzycę. Drzemka powinna trwać od 15 do 30 minut. Śpiąc poniżej 30 minut, możemy być pewni, że obudzimy się pełni energii i gotowi do działania.

Korzystaj z najnowszej wiedzy i technik

Możemy także skorzystać z medytacji, ćwiczeń oddechowych czy technik relaksacyjnych, które polegają na wprowadzeniu ciała w stan głębokiego odprężenia. Grunt to wybrać odpowiednią dla siebie metodę i zadbać, by codziennie przez przynajmniej 15 minut osiągnąć stan głębokiego relaksu, który sprzyja efektywnemu wypoczynkowi organizmu.

A jaki jest Twój sposób na skuteczny odpoczynek? Kiedy czujesz, że naprawdę się regenerujesz? Czego potrzebujesz, by odpocząć?

 

Bernadetta Gilarska

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ, JEŚLI : stoisz przed zmianą swojej ścieżki zawodowej lub drogi życiowej chcesz poznać swoje mocne strony i pełniej wykorzystać swój potencjał szukasz odpowiedzi na to, co jest twoją pasją  chcesz wzmocnić poczucie własnej wartości, pewność siebie i wiarę w siebie potrzebujesz odzyskać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym chcesz realizować się w życiu i pracy zgodnie z własnymi wartościami i ze swoim potencjałem Kim jestem i co robię:  Certyfikowany coach, konsultant kariery, specjalista ds. HR i szkoleń. Jako coach wspieram w procesie zmiany na lepsze. Towarzyszę na drodze odkrywania siebie i życia w zgodzie z własnymi wartościami i ze swoim potencjałem. Pracuję w oparciu o kodeks etyczny i standardy Izby Coachingu. W swojej praktyce łączę różne techniki i metody, które pomagają mi w skuteczny sposób zaprowadzić moich klientów do celu. Posiadam ponad 12 lat doświadczeń pracy z ludźmi w sferze zawodowej i ponad 10 lat aktywnego samorozwoju. Jestem entuzjastką autentyczności, rozwoju osobistego i po prostu życia.     Dlaczego tu jestem: Bo mam potrzebę dzielenia się z Tobą swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami coachingowymi oraz inspirowania do zmiany, którą rozumiem jako umożliwienie pełniejszego realizowania własnego potencjału. Z czego jestem dumna w moim życiu: Z drogi, jaką przeszłam i ciągłego rozwoju. Moje słabości: Inspirujące książki i lody waniliowe :)  Mój sprawdzony sposób na zły humor: Chwila tylko dla siebie, otoczenie siebie troską i sprawienie sobie przyjemności poprzez np. długi spacer, basen, ulubiony serial, inspirującą książkę, pyszne jedzenie. Największa zmiana w moim życiu: Bardzo ważny dla mnie proces zmian został zapoczątkowany 4 lata temu (m.in. przeszłam własny proces coachingowy, uzyskałam certyfikat i licencję coacha, rozpoczęłam własną praktykę coachingową, odeszłam z korporacji, pozbyłam się szkodliwych dla mnie nawyków, zwolniłam tempo życia, wprowadziłam zdrowszy styl życia) i nadal trwa… Przede wszystkim zmienił się mój sposób myślenia i działania co przełożyło się na moje zdrowie oraz życie osobiste i zawodowe. Od tamtej pory staram się świadomie podążać ścieżką swojego serca i żyć w zgodzie z własnymi wartościami.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.