Kaizen: małymi krokami do zmian
kaizen-malymi-krokami-do-zmian

 

Czym jest kaizen?

Być może słyszałaś/słyszałeś o „kaizen”. Termin ten wywodzi się z kultury japońskiej i oznacza ciągłe doskonalenie poprzez wprowadzanie drobnych zmian. Kaizen opiera się na metodzie małych kroków. Zamiast wprowadzać wielkie zmiany do swojego życia, skup się na małych działaniach. Przykładowo: jeśli chcesz nauczyć się języka obcego, zgodnie z zasadami kaizen zacznij przyswajać jedno nowe słowo dzienne, a po tygodniu zwiększ zakres do dwóch nowych słów. Sygnałem, że możesz iść dalej, jest wykonywanie poprzedniego kroku automatycznie i bez wysiłku. Jeśli złapiesz się na lęku przed zadaniem lub wymigiwaniu się od jego wykonania, to znak, że podejmowany krok jest dla Ciebie zbyt duży. Ważne, aby był on możliwie jak najmniejszy.

Podczas pracy coachingowej z klientami często stosuję metodę małych kroków, m.in. pytając: „jaki możesz zrobić pierwszy, drobny krok, który przybliży Cię do Twojego celu?”. Warto zastanowić się nad najmniejszym działaniem, które przybliży Cię – nawet tylko odrobinę – do tego, co chcesz osiągnąć. Według kaizen nie jest ważne, jak szybko robisz postępy i czy efekty są idealne; ważne jest, że nie stoisz w miejscu i ruszyłaś/ruszyłeś do działania. Dzięki tej metodzie, bez wprowadzania rewolucyjnych zmian, krok po kroku możesz dotrzeć do tego, czego pragniesz i o czym marzysz.

Wielkie próby zmiany mogą mieć skutek odwrotny od zamierzonego i zakończyć się porażką. Rewolucyjne działania wzbudzają lęki i obawy. Małe kroki natomiast wyłączają lękową reakcję mózgu, stymulują racjonalne myślenie i kreatywność. Wymagają niewielkich nakładów czasu i pieniędzy, pozwalają mózgowi na wytworzenie nowych, trwałych nawyków. Poprzez podejmowanie małych działań ominiesz przeszkody, które wcześniej były przyczyną porażek. Na przykład jeśli chcesz wstawać godzinę wcześniej (przestawienie budzika o całą godzinę na Ciebie nie działa), nastawiaj codziennie budzik o 2 minuty wcześniej – po miesiącu będziesz wstawać godzinę wcześniej i w ogóle tego nie odczujesz. Jak widzisz, strategia podejmowania małych działań jest prosta, niezwykle efektywna i może przyczynić się do większej zmiany.

Jak zastosować metodę małych kroków w praktyce?

Zastanów się, jaki możesz zrobić pierwszy krok, by osiągnąć to, czego pragniesz. Upewnij się, że pierwszy krok jest naprawdę bardzo mały i sprawdź, czy możesz go podzielić na jeszcze mniejsze części. Dzięki temu dajesz sobie największą szansę powodzenia. Wybierz takie działanie, które możesz wykonać już dziś. Co to będzie? Gdy już wybierzesz – zrób to! A potem podziel się swoją refleksją w komentarzu.

Jeśli zainteresowała Cię ta metoda, zajrzyj do książki „Filozofia kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie” Roberta Maurera. Znajdziesz w niej jeszcze więcej skutecznych strategii, którą pomogą Ci polepszyć jakość swojego życia.

Tagi

zmiany jak realizować cele kaizen

Opublikowano: 2016-06-06

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

lek-przed-zmianami-to-trudny-przeciwnik-jak-zlikwidowac-wroga

Lęk przed zmianami to trudny przeciwnik. Jak zlikwidować wroga?

Lęk przed zmianami pojawia się praktycznie zawsze. Większość profesjonalistów w tym przypadku odpowiada: „Bać się i działać!”. Tak robią ludzie sukcesu, bez działania nie ma wyników. Bez zmiany pozostajesz w CIFie (ciepło i fajnie) inaczej strefie komfortu. Do zmian najczęściej skłaniają nas marzenia. A czy Ty masz swoją listę marzeń? Wiele osób nie ma i to jest ogromny błąd.

czytaj dalej »

malo-ma-moc

Mało ma moc

Innowacja – słowo odmieniane dziś na wiele sposobów i przez wszystkie przypadki. Mówimy o innowacyjnych firmach, innowacyjnych ludziach, innowacyjnym myśleniu, strategii… 

czytaj dalej »

wykorzystac-to-co-najpiekniejsze-czyli-praca-na-mocnych-stronach

Wykorzystać to, co najpiękniejsze, czyli praca na mocnych stronach

Jedną z najpiękniejszych rzeczy w pracy na mocnych stronach jest to, że małe kroki potrafią przynieść wielkie rezultaty. Te małe kroki to świadomość tego, w czym jesteśmy mocni i dzięki czemu sobie radzimy. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.