Kaizen: małymi krokami do zmian

Być może słyszałaś/słyszałeś o „kaizen”. Termin ten wywodzi się z kultury japońskiej i oznacza ciągłe doskonalenie poprzez wprowadzanie drobnych zmian. Kaizen opiera się na metodzie małych kroków. Zamiast wprowadzać wielkie zmiany do swojego życia, skup się na małych działaniach.

Mniej znaczy więcej

Przykładowo: jeśli chcesz nauczyć się języka obcego, zgodnie z zasadami kaizen zacznij przyswajać jedno nowe słowo dzienne, a po tygodniu zwiększ zakres do dwóch nowych słów. Sygnałem, że możesz iść dalej, jest wykonywanie poprzedniego kroku automatycznie i bez wysiłku. Jeśli złapiesz się na lęku przed zadaniem lub wymigiwaniu się od jego wykonania, to znak, że podejmowany krok jest dla Ciebie zbyt duży. Ważne, aby był on możliwie jak najmniejszy.

Zmiany zaczynaj od małych kroków

Podczas pracy coachingowej z klientami często stosuję metodę małych kroków, m.in. pytając: „jaki możesz zrobić pierwszy, drobny krok, który przybliży Cię do Twojego celu?”. Warto zastanowić się nad najmniejszym działaniem, które przybliży Cię – nawet tylko odrobinę – do tego, co chcesz osiągnąć. Według kaizen nie jest ważne, jak szybko robisz postępy i czy efekty są idealne; ważne jest, że nie stoisz w miejscu i ruszyłaś/ruszyłeś do działania. Dzięki tej metodzie, bez wprowadzania rewolucyjnych zmian, krok po kroku możesz dotrzeć do tego, czego pragniesz i o czym marzysz.

Zdrowe nawyki żywieniowe: postanowienia noworoczne

Mniej wysiłku, większa skuteczność

Wielkie próby zmiany mogą mieć skutek odwrotny od zamierzonego i zakończyć się porażką. Rewolucyjne działania wzbudzają lęki i obawy. Małe kroki natomiast wyłączają lękową reakcję mózgu, stymulują racjonalne myślenie i kreatywność. Wymagają niewielkich nakładów czasu i pieniędzy, pozwalają mózgowi na wytworzenie nowych, trwałych nawyków. Poprzez podejmowanie małych działań ominiesz przeszkody, które wcześniej były przyczyną porażek. Na przykład jeśli chcesz wstawać godzinę wcześniej (przestawienie budzika o całą godzinę na Ciebie nie działa), nastawiaj codziennie budzik o 2 minuty wcześniej – po miesiącu będziesz wstawać godzinę wcześniej i w ogóle tego nie odczujesz. Jak widzisz, strategia podejmowania małych działań jest prosta, niezwykle efektywna i może przyczynić się do większej zmiany.

Jak zastosować metodę małych kroków w praktyce?

Zastanów się, jaki możesz zrobić pierwszy krok, by osiągnąć to, czego pragniesz. Upewnij się, że pierwszy krok jest naprawdę bardzo mały i sprawdź, czy możesz go podzielić na jeszcze mniejsze części. Dzięki temu dajesz sobie największą szansę powodzenia. Wybierz takie działanie, które możesz wykonać już dziś.

Co to będzie? Gdy już wybierzesz – zrób to! 

Jeśli zainteresowała Cię ta metoda, zajrzyj do książki „Filozofia kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie” Roberta Maurera. Znajdziesz w niej jeszcze więcej skutecznych strategii, którą pomogą Ci polepszyć jakość swojego życia.

Jak wykorzystać filozofię kaizen na drodze do zmian?

  • zrezygnuj z rewolucji i wywracania życia do góry nogami
  • postaraj się wprowadzać zmiany stopniowo i powoli
  • kieruj się zasadą: mniej znaczy więcej
  • zacznij od bardzo małego kroku i powtarzaj go codziennie, aż dojdziesz do celu
Avatar
Bernadetta Gilarska

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ, JEŚLI : stoisz przed zmianą swojej ścieżki zawodowej lub drogi życiowej chcesz poznać swoje mocne strony i pełniej wykorzystać swój potencjał szukasz odpowiedzi na to, co jest twoją pasją  chcesz wzmocnić poczucie własnej wartości, pewność siebie i wiarę w siebie potrzebujesz odzyskać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym chcesz realizować się w życiu i pracy zgodnie z własnymi wartościami i ze swoim potencjałem Kim jestem i co robię:  Certyfikowany coach, konsultant kariery, specjalista ds. HR i szkoleń. Jako coach wspieram w procesie zmiany na lepsze. Towarzyszę na drodze odkrywania siebie i życia w zgodzie z własnymi wartościami i ze swoim potencjałem. Pracuję w oparciu o kodeks etyczny i standardy Izby Coachingu. W swojej praktyce łączę różne techniki i metody, które pomagają mi w skuteczny sposób zaprowadzić moich klientów do celu. Posiadam ponad 12 lat doświadczeń pracy z ludźmi w sferze zawodowej i ponad 10 lat aktywnego samorozwoju. Jestem entuzjastką autentyczności, rozwoju osobistego i po prostu życia.     Dlaczego tu jestem: Bo mam potrzebę dzielenia się z Tobą swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami coachingowymi oraz inspirowania do zmiany, którą rozumiem jako umożliwienie pełniejszego realizowania własnego potencjału. Z czego jestem dumna w moim życiu: Z drogi, jaką przeszłam i ciągłego rozwoju. Moje słabości: Inspirujące książki i lody waniliowe :)  Mój sprawdzony sposób na zły humor: Chwila tylko dla siebie, otoczenie siebie troską i sprawienie sobie przyjemności poprzez np. długi spacer, basen, ulubiony serial, inspirującą książkę, pyszne jedzenie. Największa zmiana w moim życiu: Bardzo ważny dla mnie proces zmian został zapoczątkowany 4 lata temu (m.in. przeszłam własny proces coachingowy, uzyskałam certyfikat i licencję coacha, rozpoczęłam własną praktykę coachingową, odeszłam z korporacji, pozbyłam się szkodliwych dla mnie nawyków, zwolniłam tempo życia, wprowadziłam zdrowszy styl życia) i nadal trwa… Przede wszystkim zmienił się mój sposób myślenia i działania co przełożyło się na moje zdrowie oraz życie osobiste i zawodowe. Od tamtej pory staram się świadomie podążać ścieżką swojego serca i żyć w zgodzie z własnymi wartościami.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.