Poranna kawa i wygodne buty. Szczęście to chwile, które zauważasz...
poranna-kawa-i-wygodne-buty-szczescie-to-chwile-ktore-zauwazasz

 

Składanie życzeń to niełatwa sztuka. Niektórzy z nas posiadają zdolność takiego dobierania słów i umiejętność przekładania swoich uczuć na słowa, że obdarowanemu nie raz łza w oku się zakręci. Jednak to nie słowa, ale szczerość życzeń jest najważniejsza. Nawet jeśli nie jesteś wspaniałym mówcą i życzysz komuś szczęścia masz nadzieję, że życzenia te się spełnią. Czy zastanawiałeś się kiedyś czym jest owe szczęście?

Dla każdego z nas szczęście może mieć zupełnie inną definicję. Każdemu kojarzy się z czymś pożądanym, spełnieniem pewnych marzeń czy osiągnięciu zadowolenia  Jednak gdy zaczynamy myśleć o konkretnych rzeczach świadczących o byciu szczęśliwym, każdy z nas może przywoływać zupełnie inne przykłady. Jedno jest pewne, im większą uwagę przykładasz do obserwowania otaczającego Cię świata i ludzi, tym większa szansa na zauważenie drobnych rzeczy i prostych sytuacji, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy.

Często obserwując starszych ludzi, mieszkających na wsi lub w niewielkich miejscowościach ma się wrażenie, że są szczęśliwi. Szczęście widoczne w oczach bardzo często staje się tematem wielu obrazów. Można by pomyśleć, że ci ludzie nie mają za wiele powodów do szczęścia: starszy wiek, zmęczenie, czasem słaba sytuacja materialna. Jednak to właśnie oni potrafią cieszyć się z tego, co ich w życiu spotyka: z pogody, z obecności drugiego człowieka, uśmiechu, jakim ktoś ich obdarował, poczuciem, że udało im się dobrze wychować dzieci, że wnuki lubią z nimi rozmawiać, że ktoś poczęstował ich truskawką, że przeczytali ciekawą książkę, że rano budzi ich śpiew ptaków itd.

W ciągu roku, gdy pracujemy, zazwyczaj wszystko robimy w pośpiechu. Zamiast doceniać drobne rzeczy, które nas spotykają skupiamy się na tym, aby o niczym nie zapomnieć. Cieszymy się z sukcesów zawodowych, osobistych, zdobytych pochwał i nagród, realizacji marzeń, udanych wakacji, podróży itd… Zatrzymajmy się na chwile i odpowiedzmy na pytania: Czy zauważamy smak porannej kawy, uśmiech sąsiada lub współpasażera w autobusie? Czy doceniamy fakt, że zdążyliśmy na pociąg, że koleżanka/kolega znaleźli czas na wspólne wyjście, że ładnie dziś wyglądamy, że ktoś przepuścił nas w kolejce, że mimo długiego spaceru nie bolą nas nogi (bo wybraliśmy wygodne buty), że mamy za oknem piękny widok?

Co zrobić, aby czuć się szczęśliwym? Uczyć się z uważnością obserwować to, co dzieje się wokół nas. Doceniać otaczających nas ludzi, mimo iż nikt nie jest idealny. Cieszyć się z każdej, nawet najkrótszej chwili spędzonej z samym sobą. Zauważać i delektować się smakami i zapachami. Rozglądać się wokół siebie i zwracać uwagę na szczegóły otaczającego nas świata. Pamiętać, że nie każdy może widzieć, słyszeć, poruszać się samodzielnie. Cieszyć się, że mamy możliwość wyboru (co chcę zjeść, w co się ubrać, gdzie pójść).

To czy będziesz szczęśliwy nie zależy od tego gdzie mieszkasz, pracujesz i co posiadasz. Nie zależy również od tego, jak oceniają Twoje życie inni, ani tak naprawdę od ilości szczęśliwych chwil, ale właśnie od tego czy potrafisz nawet w szarości codziennego życia dostrzegać te maleńkie gesty i rzeczy sprawiające, że nasze życie nie tylko wydaje się, ale rzeczywiście staje się szczęśliwsze.

Spróbuj podjąć wyzwanie i któregoś dnia wziąć do ręki kartkę i długopis. Od momentu wstania do chwili gdy pójdziesz spać notuj to, co daje ci radość, przyjemność, co wywołuje uśmiech na Twojej twarzy. Jestem pewna, że większość z Was będzie pozytywnie zaskoczona ilością punktów na owej liście.

 

Tagi

jak zrozumieć życie jak żyć w zgodzie ze sobą szczęście

Opublikowano: 2018-08-10

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

zatancz-ze-soba-w-5-rytmach

Zatańcz ze sobą w 5 rytmach

Ciało jest naszym domem. Jest z nami zawsze i wszędzie. To dzięki niemu możemy realizować się w życiu, czuć, doświadczać. To, jak o nie dbamy, świadczy o naszej jakości życia. Im lepiej potrafimy słuchać naszego ciała, tym bardziej nasze życie jest pełne tego, za czym tak ciągle tęsknimy – szczęścia.

czytaj dalej »

korzysci-ze-szczescia-czyli-po-co-byc-szczesliwym

Korzyści ze szczęścia, czyli po co być szczęśliwym?

Aby odpalić silnik, niezbędne jest paliwo. Aby stać się mistrzem, potrzebny jest długi trening. Aby zbudować własne szczęście, niezbędny jest wysiłek. Łatwiej jest pracować nad siłą własnych mięśni, aniżeli włożyć trud w kształtowanie własnej psyche.

czytaj dalej »

podroz-w-glab-siebie-kobieca-sila-na-drugim-koncu-swiata-wywiad-z-karolina-vicart

Podróż w głąb siebie - kobieca siła na drugim końcu świata. Wywiad z Karoliną Vicart

Z przyjemnością prezentuję dzisiejszego gościa Zmian w Życiu. Karolina Vicart to żywa inspiracja i dowód na to, że wszystkie ograniczenia są w naszej głowie. Nie chodzi o brak pieniędzy, zdrowie, bogatych rodziców, wsparcie innych i sprzyjające okoliczności, lecz o naszą wewnętrzną determinację, zaufanie do siebie i ogromną chęć. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.