Poranna kawa i wygodne buty. Szczęście to chwile, które zauważasz...
poranna-kawa-i-wygodne-buty-szczescie-to-chwile-ktore-zauwazasz

 

Składanie życzeń to niełatwa sztuka. Niektórzy z nas posiadają zdolność takiego dobierania słów i umiejętność przekładania swoich uczuć na słowa, że obdarowanemu nie raz łza w oku się zakręci. Jednak to nie słowa, ale szczerość życzeń jest najważniejsza. Nawet jeśli nie jesteś wspaniałym mówcą i życzysz komuś szczęścia masz nadzieję, że życzenia te się spełnią. Czy zastanawiałeś się kiedyś czym jest owe szczęście?

Dla każdego z nas szczęście może mieć zupełnie inną definicję. Każdemu kojarzy się z czymś pożądanym, spełnieniem pewnych marzeń czy osiągnięciu zadowolenia  Jednak gdy zaczynamy myśleć o konkretnych rzeczach świadczących o byciu szczęśliwym, każdy z nas może przywoływać zupełnie inne przykłady. Jedno jest pewne, im większą uwagę przykładasz do obserwowania otaczającego Cię świata i ludzi, tym większa szansa na zauważenie drobnych rzeczy i prostych sytuacji, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy.

Często obserwując starszych ludzi, mieszkających na wsi lub w niewielkich miejscowościach ma się wrażenie, że są szczęśliwi. Szczęście widoczne w oczach bardzo często staje się tematem wielu obrazów. Można by pomyśleć, że ci ludzie nie mają za wiele powodów do szczęścia: starszy wiek, zmęczenie, czasem słaba sytuacja materialna. Jednak to właśnie oni potrafią cieszyć się z tego, co ich w życiu spotyka: z pogody, z obecności drugiego człowieka, uśmiechu, jakim ktoś ich obdarował, poczuciem, że udało im się dobrze wychować dzieci, że wnuki lubią z nimi rozmawiać, że ktoś poczęstował ich truskawką, że przeczytali ciekawą książkę, że rano budzi ich śpiew ptaków itd.

W ciągu roku, gdy pracujemy, zazwyczaj wszystko robimy w pośpiechu. Zamiast doceniać drobne rzeczy, które nas spotykają skupiamy się na tym, aby o niczym nie zapomnieć. Cieszymy się z sukcesów zawodowych, osobistych, zdobytych pochwał i nagród, realizacji marzeń, udanych wakacji, podróży itd… Zatrzymajmy się na chwile i odpowiedzmy na pytania: Czy zauważamy smak porannej kawy, uśmiech sąsiada lub współpasażera w autobusie? Czy doceniamy fakt, że zdążyliśmy na pociąg, że koleżanka/kolega znaleźli czas na wspólne wyjście, że ładnie dziś wyglądamy, że ktoś przepuścił nas w kolejce, że mimo długiego spaceru nie bolą nas nogi (bo wybraliśmy wygodne buty), że mamy za oknem piękny widok?

Co zrobić, aby czuć się szczęśliwym? Uczyć się z uważnością obserwować to, co dzieje się wokół nas. Doceniać otaczających nas ludzi, mimo iż nikt nie jest idealny. Cieszyć się z każdej, nawet najkrótszej chwili spędzonej z samym sobą. Zauważać i delektować się smakami i zapachami. Rozglądać się wokół siebie i zwracać uwagę na szczegóły otaczającego nas świata. Pamiętać, że nie każdy może widzieć, słyszeć, poruszać się samodzielnie. Cieszyć się, że mamy możliwość wyboru (co chcę zjeść, w co się ubrać, gdzie pójść).

To czy będziesz szczęśliwy nie zależy od tego gdzie mieszkasz, pracujesz i co posiadasz. Nie zależy również od tego, jak oceniają Twoje życie inni, ani tak naprawdę od ilości szczęśliwych chwil, ale właśnie od tego czy potrafisz nawet w szarości codziennego życia dostrzegać te maleńkie gesty i rzeczy sprawiające, że nasze życie nie tylko wydaje się, ale rzeczywiście staje się szczęśliwsze.

Spróbuj podjąć wyzwanie i któregoś dnia wziąć do ręki kartkę i długopis. Od momentu wstania do chwili gdy pójdziesz spać notuj to, co daje ci radość, przyjemność, co wywołuje uśmiech na Twojej twarzy. Jestem pewna, że większość z Was będzie pozytywnie zaskoczona ilością punktów na owej liście.

 

Tagi

jak zrozumieć życie jak żyć w zgodzie ze sobą szczęście

Opublikowano: 2018-08-10

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

matka-niedoskonala-5-powodow-dlaczego-dzieci-cenia-twoje-wady

Matka niedoskonała - 5 powodów, dlaczego dzieci cenią Twoje wady

Wiele kobiet dokłada wszelkich starań, aby w oczach dziecka uchodzić za Matkę Idealną. Powodów jest kilka. Pierwszym z nich jest obawa przed utratą autorytetu rodzicielskiego. Rodzicom często się wydaje, że z chwilą, gdy dziecko zorientuje się, że rodzic nie jest doskonały w każdym calu, przestanie darzyć ich szacunkiem...

czytaj dalej »

nic-nie-robie-bo-boje-sie-oceny-jak-wygrac-z-lekiem

Nic nie robię, bo... boję się oceny. Jak wygrać z lękiem?

Bardzo często, podczas licznych spotkań i rozmów dochodzi do nieporozumień związanych z niezrozumieniem drugiej osoby, a dokładniej – innego definiowania znaczeń poszczególnych słów. Lęk i strach – mimo iż na pierwszy rzut oka są tym samym - w rzeczywistości dotyczą zupełnie innych sytuacji.

czytaj dalej »

tak-naprawde-jest-do-bani-chwila-na-szczerosc-z-samym-soba

„Tak naprawdę jest do bani” - chwila na szczerość z samym sobą

Bycie szczerym z samym sobą to gotowość do tego, aby stanąć w prawdzie w odniesieniu do swoich cech, zachowań, sukcesów i porażek. Okazuje się, że jest to niezwykle trudne. Tak jak obawiamy się wizyty u lekarza (bo uważamy, że diagnoza oznacza problem; nie ma diagnozy – nie ma problemu), tak samo wydaje się nam, że nic nie istnieje, dopóki tego nie nazwiemy.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.