Może powoli, ale do przodu! Jak przestać oglądać się na innych i zacząć działać w swoim tempie

Czy żółw może być szybszy od zająca? Jeśli pamiętasz bajki, które rodzice opowiadali Ci na dobranoc, to pewnie wiesz, że tak. Powolny, ale konsekwentny marsz żółwia zapewnił mu zwycięstwo nad zbyt pewnym siebie zającem. Czego ta bajka może Cię nauczyć o Twoim życiu i biznesie?

Slow and steady wins the race (powolny, ale wytrwały wygrywa wyścig) – to angielskie przysłowie jest idealnym morałem płynącym z tej bajki. Żółw, nie porównując się do szybkiego i skocznego zająca, skupił się na swojej mocnej stronie – wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do celu, co dało mu wygraną.

Wiele osób ma jednak tendencję do tego, by u innych zauważać to, co najlepsze, a u siebie – wprost przeciwnie. Co robić, by to pokonać i działać – może powoli, ale konsekwentnie?

Nie oceniaj witryny, nie znając zaplecza

Czy lubisz się „inspirować”, scrollując social media i obserwować, jakie inni mają wspaniałe życie i sukcesy? Specjalnie napisałam „inspirować” w cudzysłowie, bo zazwyczaj te obserwacje nie dodają Ci kreatywnej motywacji, tylko dołują i skłaniają do zastanowienia się, co z Tobą jest nie tak.

Widzisz drogie wakacje, piękne wnętrza, rodzinę jak z obrazka i wielotysięczne obroty w sklepie internetowym i myślisz, dlaczego Ty tak nie masz. Ale nigdy nie wiesz, co za tym wszystkim się kryje. Być może zdjęcia z wakacji są sprzed 5 lat, ale dana osoba w kółko ich używa. Piękne wnętrze to 1 wysprzątany kąt, bo reszta domu wygląda jak po przejściu tornada. Wyszło 1 dobre zdjęcie na 74 próby. A wielotysięczne obroty ledwo pokrywają ogromne koszty działalności.

To, co widzisz w internecie, jest jak skrupulatnie przygotowana witryna sklepowa. Nie wiesz jednak, co się dzieje na zapleczu – znasz tylko to swoje. Weź na to poprawkę, kolejny raz scrollując social media.

Unfollow drogą do wewnętrznego spokoju

A najlepiej będzie… jeśli w ogóle przestaniesz obserwować osoby, których sukcesy powodują u Ciebie dyskomfort. Jeśli z obserwowania niektórych osób nie wyciągasz dla siebie żadnych ważnych wniosków, a tylko masz powody do samobiczowania, po prostu… przestań je obserwować! Jedno kliknięcie dzieli Cię od wewnętrznego spokoju i skupienia się na swoich własnych działaniach i swoim życiu.

Nie porównuj się z gwiazdami

Jak to jest, że porównując się z innymi, nigdy nie spojrzysz na osoby, które dopiero zaczynają, tylko zawsze za cel bierzesz sobie „gwiazdy”? Są to osoby, które w danej branży działają od kilkunastu lat, mają wyszkolony zespół, wypracowały sobie wartościowe rekomendacje. Po prostu jest to fizycznie niemożliwe, żeby dorównać im w kilka miesięcy, ciężko będzie nawet w kilka lat!

To, że tak wiele dzieli Cię od „gwiazd”, nie znaczy, że Ty nie możesz wykonywać wspaniale swojej pracy, osiągać sukcesów, zachwycać swoich klientów. Skup się na tym, co Ty możesz robić na najwyższym poziomie tu i teraz. Poszukuj różnych dróg rozwoju siebie i swojego biznesu. Próbuj, sprawdzaj, koryguj działania, które nie dają oczekiwanych efektów.

Jak przestać porównywać się z innymi i zacząć działać po swojemu?

Jakie najważniejsze działania możesz podjąć od razu, by konsekwentnie przeć do celu bez porównywania się z innymi?

  • Porównuj się do siebie samej (z przeszłości), nie do innych. Co zmieniłaś? Co osiągnęłaś? Czego się nauczyłaś? Jakie przeszkody pokonałaś? Z jakich porażek się podniosłaś? Rób taki przegląd regularnie, np. co kwartał.
  • Wyznaczaj konkretne cele. Ułatwi Ci to kontrolowanie swoich działań, śledzenie postępów i… nagradzanie się za sukcesy!
  • Skup się na swoich mocnych stronach. Nieważne jest to, czego Ci brakuje. Poznaj i rozwijaj swoje mocne strony i to na nich buduj swój sukces.
  • Popracuj nad przekonaniami. To nieprawda, że do trzydziestki trzeba mieć już ogarnięte życie, a zacząć biznes możesz dopiero wtedy, gdy jesteś wszystkowiedzącym ekspertem. Zastanów się, jakie Ciebie myśli mogą hamować w konsekwentnym działaniu bez oglądania się na innych.
Avatar
Emilia Wojciechowska

Spotkaj się ze mną, jeśli: Twoja obecna praca lub własny biznes nie przynoszą Ci satysfakcji ani radości lub są źródłem ciągłego stresu i zamartwiania się; jeśli brakuje Ci pewności siebie i poczucia własnej wartości do odważnego działania. Kim jestem i co robię: jestem coachem i trenerem mentalnym. Prowadzę mentalne SPA dla przedsiębiorców – pomagam im osiągać więcej, stresując się mniej. Prowadzę sesje indywidualne oraz grupowe, a także szkolenia stacjonarne i online z zakresu poczucia własnej wartości, redukcji stresu, strategicznego planowania własnego biznesu. Jestem autorką książki „Idealnie Dopasowana. Kariera szyta na miarę”, w której pomagam odkryć właściwą dla siebie drogę zawodową. Z wykształcenia jestem magistrem zarządzania, dodatkowo ukończyłam studia podyplomowe „Coaching w biznesie” na Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu oraz Akademię Trenerów Mentalnych Jakuba B. Bączka. Wierzę, że szczęśliwe życie to nie takie, w którym wszystko jest idealne, a takie, w którym wszystko do siebie idealnie pasuje. Dlaczego tu jestem: Moją misją jest przywracać do życia innych spokój i radość. Piszę tak, by Czytelnicy po lekturze moich artykułów i wprowadzeniu w życie zawartych w nich wskazówek faktycznie odczuli choć trochę większą radość lub trochę większy spokój – krok po kroku. Z czego jestem dumna w moim życiu: Z tego, że od mam odwagę działać w zgodzie ze sobą i podążać własną drogą, nie zawsze taką, jakiej oczekują ode mnie inni. Moje słabości: Czasem chciałabym realizować wszystkie swoje pomysły naraz i denerwuję się, że nie jest to możliwe.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.