Co zyskasz, gdy zwiększy się Twoja samoocena?

Trudno iść przez życie z niską samooceną. To zupełnie jak podróż z włączonym hamulcem – nie tylko męcząca, ale również przynosząca mierne efekty.  Dobra wiadomość jest taka, że twoje postrzeganie siebie może się zmienić, wystarczy, że zaczniesz nad tym pracować. Co zyskasz, gdy Twoja samoocena wzrośnie? Zobacz sama.

5 rzeczy, które zyskasz

Uwierzysz, że zasługujesz na lepsze życie

Gdy myślisz, że nie jesteś ważna i niczym się nie wyróżniasz, przestajesz wierzyć, że zasługujesz na dobrą przyszłość i szczęśliwe życie. Sama przyznasz, że trudno  wierzyć w to, że wszystko w życiu ci się uda i będziesz szczęśliwa,  jeśli nie ma się najlepszego zdania o sobie. Aby tak się stało musisz najpierw uwierzyć w siebie i poznać wartość, jaką wnosisz do świata. Gdy zaprzyjaźnisz się ze sobą i poczujesz jak wiele naprawdę znaczysz, wtedy przestaniesz się zgadzać na bylejakość i zaczniesz oczekiwać od życia czegoś więcej.

Poprawią się Twoje relacje z innymi

Nie jest tajemnicą, że to, jak postrzegamy siebie, często ma wpływ na to, jak postrzegają nas inni. Jeśli lubisz siebie i dobrze czujesz się w swoim towarzystwie, wtedy promieniejesz dobrą energią, która z kolei przyciąga pozytywnych ludzi. To, jak się czujesz ze sobą naprawdę widać. Spuszczony wzrok i mowa ciała, które wyraża niepewność, sprawia, że inni nie mają okazji zobaczyć, jak wartościowe wnętrze kryje się za obronną skorupą. Gdy jednak zaczniesz pracę nad sobą, przestaniesz czuć się niepewnie w relacjach z innymi. Będziesz miała większą odwagę, aby inicjować kontakty, a jednocześnie, szanując i kochając siebie, będziesz chciała spędzać czas z wartościowymi i ciekawymi ludźmi. 

Będziesz miała odwagę wyrażać prawdziwą siebie

Osoby, które mają problem z niską samooceną, często mają również problem z wyznaczaniem granic. Poruszanie trudnych tematów i jasne wyrażanie swoich potrzeb przychodzi im z trudem, ponieważ obawiają się konfrontacji z rozmówcą i  bardziej niż na swoich potrzebach, koncentrują się na tym, aby kogoś nie urazić. Umiejętność wyznaczania granic pojawi się wówczas, gdy swoje potrzeby postawisz wyżej, niż potrzeby innych. Zdrowe wyznaczanie granic jest naturalnym prawem każdej osoby i każdy, absolutnie każdy  ma do tego prawo. 

Zaczniesz bardziej cieszyć się życiem i będziesz optymistycznie patrzeć w przyszłość

Gdy koncentrujesz się na swoich mocnych stronach, zupełnie inaczej postrzegasz swoją sprawczość i wiesz, że na wiele rzeczy masz wpływ, to z kolei sprawia, że zaczynasz bardziej cieszyć się życiem. Przestajesz postrzegać przyszłość jak niepewną krainę, pełną czyhających zagrożeń, bo wiesz, że od Ciebie również wiele zależy i poradzisz sobie niemal w każdej sytuacji. Dodatkowo, gdy zdrową samoocenę, również inaczej postrzegasz przeszłość  – dzieje się tak, bo przestajesz rozpamiętywać “porażki”, a częściej myślami powracasz do swoich sukcesów.

Przytulanie – czy wiesz jak działa Twoje ciało?

Twoja kariera nabierze rozpędu

Świadoma swoich mocnych stron, będziesz umiała je zaprezentować, zarówno podczas rozmowy kwalifikacyjnej jak i w pracy, na konkretnym stanowisku. Z większą łatwością będziesz umiała zgłaszać swoje pomysły i asertywnie odmawiać, gdy ktoś będzie chciał zarzucić Cię nadmiernymi obowiązkami. Również rozmowy o kwestiach związanych z premią i wynagrodzeniem przestaną Cię przerażać – wiedząc jak duże masz umiejętności i jak wiele sukcesów jest na twoim koncie, przestaniesz zaniżać swoją wartość. I nawet jeśli w przyszłości zdarzy się, że z różnych przyczyn zaczniesz poszukiwać nowego zatrudnienia lub będziesz chciała założyć swoją firmę, przestaniesz traktować czekającą Cię zmianę, jak koniec świata. 

Świadoma swojej wartości, pewniejsza siebie wyjdziesz naprzeciw czekającym Cię zmianom.  Aby tak się stało, musisz jednak zacząć. Nikt, ani nic nie sprawi, że z dnia na dzień zaczniesz patrzeć na siebie oczami miłości. To zadanie, które należy do Ciebie. 

Jak zwiększyć swoją samoocenę? Kilka propozycji

✦ Regularnie zapisuj swoje małe i duże sukcesy  i nie zapomnij się za nie nagradzać. Jak najczęściej mów innym, o tym, co takiego ostatnio zrobiłaś i z czego jesteś dumna. 

✦ Zapytaj swoich przyjaciół i bliskich o to, co najbardziej w Tobie kochają. Zdziwisz się, jak wielu swoich pięknych cech mogłaś dotąd nie dostrzegać.

✦ Gdy ktoś powie Ci komplement, nie zaprzeczaj, ani nie bagatelizuj go, tylko podziękuj za to, że ktoś dostrzegł w Tobie coś pięknego i wartościowego. Zapisuj usłyszane komplementy, a gdy zdarzy Ci się gorszy dzień, wyciągnij notatnik, w którym zapisałaś wszystkie miłe słowa, jakie usłyszałaś na swój temat. Spójrz, jak wiele piękna nosisz w sobie.

✦ Systematycznie praktykuj swoją odwagę. Nawet małymi krokami podążaj naprzód, w kierunku swoich marzeń. Podejmowanie inicjatywy sprawi, że zaczniesz postrzegać siebie w lepszym świetle. Nie musisz od razu zdobywać szczytów, ani wykonywać spektakularnych odkryć. Wystarczą małe kroki, które tak naprawdę również mają wielkie znaczenie.

✦ Nie zapominaj o dziedzinie, w której jesteś dobra. Jeśli coś jest Twoją pasją i posiadasz umiejętności w dowolnym obszarze, mów o tym głośno. Dziel się swoją wiedzą, niezależnie czy są to wyjątkowe zdolności kulinarne, fotograficzne, czy dobra znajomość kadr. Świadomość, iż jest coś, w czym jesteś świetna, sprawi, że spojrzysz na siebie łaskawszym okiem.

Autor: Magda (Milee) Milewska

Magda (Milee) Milewska
Magda (Milee) Milewska

Magda (Milee) Milewska, psycholog oraz coach. Obserwatorka życia. Kobieta idąca za głosem serca. Autorka kursu "Jak odkryć swoje zawodowe powołanie", twórczyni kart rozwojowych oraz kart z afirmacjami i modlitwami. Tworzy usługi i produkty dla kobiet, aby pomóc im odkryć ich prawdziwe piękno i potencjał.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.