Dlaczego nie musisz być zawsze najlepszy we wszystkim? Sztuka odpuszczania

„Odpuścić sobie” nie zawsze musi oznaczać: „zrezygnować”. Czasami chwilowe nieskupianie się na danym celu może nam pomóc nabrać dystansu i przynieść lepsze rozwiązanie. Tylko jak to zrobić? 

Na temat sztuki odpuszczania powstało wiele ciekawych opracowań. Traktuje o niej między innymi taoizm czy mindfulness. Sztuka odpuszczania to także jedno z częściej poruszanych zagadnień podczas sesji coachingowych. Zatem jak i kiedy z niej korzystać?

1. Kiedy chcesz na siłę walczyć ze wszystkimi swoimi wadami – lepiej odpuść

Twoje wady są częścią Ciebie. Obserwuj je i staraj się lepiej poznać samego siebie. Zamiast słuchać innych, ufaj własnej intuicji. Jeśli świadomie dojdziesz do wniosku, że niektóre z Twoich cech Ci przeszkadzają, zastanów się, co możesz zrobić, aby je zmienić. Pamiętaj, że nie na wszystko masz wpływ i nie rób niczego za wszelką cenę. 

2. Kiedy ciągle się zamartwiasz – odpuść

Pamiętaj, że im bardziej negatywne myśli przychodzą Ci do głowy, tym gorzej będziesz się czuć. Nie zamartwiaj się, nie rozmyślaj o przeszłości i nie mnóż obaw z nią związanych. Przeszłości nie zmienisz, a jeśli obecnie jakoś radzisz sobie w życiu, przezwyciężasz trudności, to i przyszłości dasz sobie radę. 

3. Kiedy pracujesz – nie rzucaj się w wir pracy

Praca jest ważna, jednak nie powinna stanowić istoty Twojego życia. Dlatego nie przesadzaj z nadgodzinami i pamiętaj o pielęgnacji innych obszarów. Pracuj tak, abyś czerpać z tego przyjemność, nie tylko złudne rezultaty. 

4. Kiedy masz trochę wolnego – wpraw się w nastrój radości 

Pamiętaj jednak, aby nie uzależniać się od konkretnych przyjemności. Korzystaj z miłych rzeczy, jakie Cię spotykają, i rozkoszuj się wolnością. Najwięcej radości przyniosą Ci spontaniczne przyjemności. 

Jeśli chcesz zgłębić filozofię odpuszczania, zapraszam Cię do lektury tych książek:

–„Trening relaksacji. Jak uwolnić się od stresu, lęku i depresji”, Dagmara Gmitrzak;

– „Wuwei. Płyń z prądem życia”, Theo Fischer;

– „Prostota. Sztuka odpuszczania”, Richard Rohr. 

Joanna Sobieska

Spotkaj się ze mną, jeśli:  - poszukujesz harmonii pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym - odczuwasz potrzebę zmiany zawodowej, ale nie wiesz w jakim kierunku chcesz pójść - jesteś na początku swojej kariery i szukasz najlepszej drogi - odczuwasz potrzebę poprawy jakości relacji w związku, ale nie wiesz jak to zrobić - czujesz, że chcesz coś zmienić w swoim życiu i potrzebujesz kogoś, kto wesprze Cię w tej zmianie Kim jestem i co robię: Jestem coachem specjalizującym się w trzech obszarach: career, work-life balance  i life coachingu. Odkąd pamiętam interesują mnie ludzie - motywy ich działań, emocje i zachowania. Na bieżąco staram się więc poszerzać swoją wiedzę na ten temat. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku socjologia na Uniwersytecie Kardynała Stefa Wyszyńskiego i podyplomowe studia coachingu w Szkole Głównej Handlowej. Nie spoczywam na laurach, na bieżąco zaczytując się w literaturze z zakresu coachingu i psychologii, ze szczególnym uwzględnieniem psychologii społecznej. Od kilku lat jestem także związana z branżą public relations i komunikacją. Na co dzień wykorzystuję swoje umiejętności do budowania wartościowych, trwałych i opartych na zaufaniu relacji. Wartości, którymi kieruję się w życiu to: postępowanie zgodne z samą sobą, uczciwość wobec siebie i innych, wiara w marzenia i ciągła praca nad sobą. Dlaczego tu jestem: ponieważ ten portal to miejsce, w którym są i na bieżąco powstają kolejne ciekawe artykuły, które inspirują do zmiany i zwiększenia samoświadomości. Chcę być tego częścią. Z czego jestem dumna w moim życiu: z małych i dużych zmian, które staram się konsekwentnie wprowadzać w swoje życie Moje słabości: Jak każdy je posiadam, jednak staram się z nimi walczyć Mój sprawdzony sposób na zły humor: spacer z przemyśleniami, które pozwalają rozwiać zły nastrój Największa zmiana w moim życiu: być może właśnie jestem w trakcie jej wprowadzania

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.